MojAndroid

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko výrobcov stoja súčiastky smartfónu a ako je následne vypočítaná jeho cena? Counterpointresearch teraz zverejnil informáciu o tom, koľko reálne stoja komponenty, z ktorých je poskladaný Samsung Galaxy S23 Ultra. Cena je samozrejme podstatne nižšia ako tá predajná, no inak tomu ani byť nemôže. Každý výrobca chce na svojich zariadeniach zarobiť. Spočiatku sa to síce môže zdať ako poriadny zisk z každého kusu, no náklady spoločnosti ani zďaleka nie sú len nákladmi na samotný hardvér. Cenu ovplyvňuje oveľa viac faktorov.

Samsung Galaxy S23 Ultra - 1
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg 

V zásade platí, že výrobná cena smartfónu sa skladá z viacerých častí, pričom cena za súčiastky je len jednou z nich. Ďalej je potrebné započítať aj samotnú výrobu a montáž, na čo sú potrebné výrobné haly, stroje a ľudia, ktorých treba platiť. Nemalé peniaze výrobcovia investujú do výskumu a vývoja, marketingu či distribúcie.

Nemali by ste prehliadnuť:

Veľmi dôležitým faktorom je aj softvér, ktorý je potrebné najskôr vyvinúť a neustále udržiavať pomocou aktualizácií – či už bezpečnostných alebo veľkých aktualizácií operačného systému. Ďalej tu máme rôzne režijné náklady, ako napríklad prevádzkové náklady, záruka, administratívne náklady, zákaznícka podpora, balenie a podobne.

Koľko stojí výroba Samsungu Galaxy S23 Ultra?

Vráťme sa ale späť k najdôležitejšej informácii tohto článku. Koľko reálne stoja súčiastky, z ktorých je zložený Samsung Galaxy S23 Ultra? Ich celková cena je 469 amerických dolárov (približne 436 eur). To by teoreticky mohlo znamenať, že na každom modeli Samsung zarobí takmer 900 eur. Avšak ako sme napísali vyššie, ani zďaleka tomu tak nie je a zisk je podstatne menší. Poďme sa pozrieť na to, ktoré komponenty sú najdrahšie.

Cena komponentov S23 Ultra | Zdroj: Counterpointresearch

Najväčšiu časť nákladov si zoberie samotná výpočtová sila a konektivita, čiže čipset a všetko okolo neho. Predstavuje až 35 percent nákladov. Nasleduje displej, čo je vzhľadom na jeho parametre logické. Má vysoké rozlíšenie, skvelú kvalitu obrazu a 120 Hz LTPO technológiu. Tretím najdrahším komponentom je fotoaparát. Ten sa celkovo skladá až z piatich snímačov – štyroch vzadu a jedného vpredu.

Komponent % nákladov približná cena
Čipset + konektivita 35 % 152 €
Displej 18 % 78 €
Fotoaparát 14 % 61 €
Pamäť 11 % 48 €
Konštrukcia 8 % 35 €
Ostatné 15 % 65 €
Náš tip
Platby mobilom a hodinkami na Slovensku: Všetko, čo potrebujete vedieť
5.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+