MojAndroid

Nový tabletofón Samsung Galaxy Note 5 prináša niekoľko vylepšení oproti svojmu predchodcovi, no v niektorých ďalších smeroch sme sa výrazných zlepšení nedočkali. Kapacita batérie dokonca poklesla z 3220 mAh v Galaxy Note 4 na okrúhlych 3000 mAh v novom tabletofóne od Samsungu. Vzhľadom na výkonnejší hardvér sa mnohí fanúšikovia obávali, či Samsung nespravil zlý krok a či sa novinka dokáže udržať na rovnako dobrej úrovni výdrže batérie, ako predchádzajúce modely z radu Note.

Náš tip
POROVNANIE | Samsung Galaxy Note 5 vs Galaxy Note 4 vs Galaxy Note 3

Ako sa ukázalo, Samsung opäť dokázal, že výdrž batérie už dávno nie je iba o jej kapacite či použitom hardvéri. Veľkú úlohu zohráva aj operačný systém a v prípade veľkých výrobcov aj užívateľská nadstavba. Aj v tomto prípade sa stretneme so známym systémom TouchWiz, no zdá sa, že ho Samsung skutočne dobre prispôsobil použitému hardvéru. Napriek zníženiu kapacity batérie sa podľa aktuálnych testov portálu PhoneArena výdrž na jedno nabitie dokonca predĺžila oproti vlaňajšiemu modelu. Rozdiel síce nie je drastický – Note 4 dosiahol v teste výdrž 8 hodín a 43 minút, zatiaľ čo novinka sa dostala 11 minút nad úroveň deviatich hodín.

note5-bateria

Test je zostavený z predpripraveného scriptu, ktorý simuluje každodenné používanie. Samozrejme, výsledné čísla sa môžu diametrálne líšiť od toho, akým spôsobom používate váš smartfón vy, no aspoň ide o objektívny nástroj na porovnanie výdrže batérie jednotlivých smartfónov. Ako môžete v tabuľke vidieť, ešte o čosi lepšie si viedol model Galaxy S6 Edge+, no rozdiel je tu skutočne veľmi malý a pokojne môže ísť iba o štatistickú odchýlku.

Napriek tomu, že nový tabletofón od Samsungu vám vydrží skutočne dlho, nemusíte sa báť ani vtedy, keď vám už žiadna energia v batérii nezostáva. Vďaka pokročilým systémom rýchleho nabíjania Samsung dosiahol skutočne skvelé výsledky aj v tomto smere. Galaxy Note 5 sa z 0 % na 100 % nabil za 81 minút, čo ho radí medzi absolútnu špičku. Tento čas bol dosiahnutý pomocou klasickej nabíjačky, no v nových modeloch zlepšil Samsung aj rýchlosť bezdrôtového nabíjania, pomocou ktorého by sa mali Note 5 a Galaxy S6 Edge+ nabiť doplna za približne dve hodiny.

note5-nabijanie

Zdroj: PhoneArena

17.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+