MojAndroid

Samsung Galaxy Note 20 Ultra je druhým modelom výrobcu so 108 MP snímačom. Galaxy S20 Ultra mal spočiatku problém s rýchlosťou zaostrovania. Výrobca to v prípade novšieho modelu vyriešil pridaním laserového zaostrovania. Okrem hlavného snímača tu nájdeme periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a obľúbený ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 12 megapixelov.

Náš tip
Radosť: Nový slovenský operátor láka na neobmedzené dáta za 20 eur

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Parametre fotoaparátov:

Hlavný snímač 108 MP, f/1.8, PDAF, optická stabilizácia obrazu
Periskopický objektív 12 MP, f/3.0, PDAF, optická stabilizácia obrazu, 5x optický zoom, 50x hybridný zoom
Ultra-širokouhlý objektív 12 MP, f/2.2, uhol záberu 120 stupňov
Selfie fotoaparát 10 MP, f/2.2, automatické zaostrovanie

Veľký hlavný snímač so sebou nesie výhodu v podobe výrazného prirodzeného rozmazania pozadia. To ale môže byť aj nevýhodou. Hlavne pri fotografovaní bližších objektov s rozdielnou vzdialenosťou od objektívu sa môže stať, že nebude všetko pekne zaostrené. Bohužiaľ, fyziku neoklameme.

Note 20 Ultra
andreashop affiliate Note 20 Ultra
datart affiliate Note 20 Ultra
hej sk affiliate Note 20 Ultra
alza affiliate Note 20 Ultra

Možno by sa hodila hybridná clona (ako napríklad v Galaxy S9), ktorá by efekt rozmazania pozadia dokázala v takýchto prípadoch trochu zmierniť. Čo sa kvality týka, výsledné fotografie patria medzi špičku.

Galaxy Note 20 patrí medzi špičku vo fotografovaní

Sú detailné, farebne vyvážené a so skvelým dynamickým rozsahom. Štandardne ich zariadenie vytvára v rozlíšení 12 megapixelov (spojí 9 pixelov do jedného), no nechýba ani možnosť fotografovania v plnom 108 MP rozlíšení. Tu si ale treba dať pozor na podmienky, pretože v tomto režime je dynamický rozsah slabší. Ešte výraznejší rozdiel je v noci, kedy v maximálnom rozlíšení fotiť veľmi neodporúčame.

Spojením 9 pixelov do jedného na ne v noci dopadne viac svetla, čoho výsledkom sú svetlejšie fotografie s menším množstvom šumu. A presne toto chceme. Nočné fotografie tiež patria medzi tie najlepšie. Samozrejmosťou je špeciálny nočný režim, ktorý dokáže fotografie ešte zosvetliť a poriadne vylepšiť dynamický rozsah. Niekedy je to ale príliš agresívne. Mimochodom, nočný režim je možné využiť pre všetky tri objektívy, čo je oproti konkurencii celkom slušná výhoda. Nie všetky smartfóny do dokážu.

Päťnásobné priblíženie vyzerá veľmi pekne, to maximálne (50x) veľmi využiteľné nie je. Ultra-širokouhlé fotografie patria vo vlajkových Samsungoch už tradične medzi tie najlepšie. Len škoda, že ten v Note 20 Ultra nevie zaostrovať. Bolo by možné ho využiť aj na vytváranie makro fotografií. Teoreticky na to môžete využiť teleobjektív, no výsledok až taký dobrý nie je.

Selfie fotoaparát Galaxy Note 20 Ultra dokáže zaostrovať

Veľkou výhodou selfie fotoaparátu je to, že dokáže zaostrovať. A tak pri vytváraní selfie fotografií nemusíte rozmýšľať nad vzdialenosťou, v ktorej musíte zariadenie držať, aby bola fotografia ostrá. Ostatní výrobcovia by si v tomto od Samsungu mohli brať príklad. Príjemným spestrením je veľmi slušný portrétový režim s rozmazaním pozadia. Fotografie z predného fotoaparátu jednoznačne patria medzi tie lepšie.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy Note 20 Ultra? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ukážkové videá:

Náš tip
Opýtali sme sa šéfa Samsungu: Toto sú odpovede na najčastejšie kladené otázky

9.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+