MojAndroid

V poslednom čase trápi používateľov Samsung zariadení viacero otázok. Či už ide o otázky ohľadom použitých procesorov, budúcnosti skladacích zariadení a podobne. Portál MôjAndroid.sk mal exkluzívne možnosť vyspovedať priamo Marka Nottona riaditeľa sekcie mobilných zariadení a opýtať sa ho všetko, čo majú zákazníci juhokórejského giganta na srdci.

Prečo je pero S Pen v nových Galaxy Note 20 smartfónoch na ľavej strane, keď doteraz bolo vpravo?

Samsung sa stále snaží počúvať svojich používateľov a posúvať vpred v oblasti hardvéru a dizajnu. A práve toto bolo hlavným dôvodom presunutia pera na opačnú stranu. Výrobca chcel mať všetky tlačidlá vpravo, pretože takto to majú používatelia radi. Taktiež sa výrazne zväčšil modul fotoaparátu, a tak už pre S Pen vpravo jednoducho nezostalo miesto. Preto je presunutý vľavo.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra S Pen
Samsung Galaxy Note 20 Ultra s S Pen, ktoré sa vysúva z ľavej časti

My sme si na nové umiestnenie zvykli rýchlo a sme si istí, že s ním nebudú mať problém ani ostatní používatelia. Naopak, ocenili sme všetky hardvérové tlačidlá pekne pokope – vpravo.

Ako je to so službou Samsung Pay na Slovensku? Dočkáme sa jej? Kedy?

Služba Samsung Pay ako taká už samozrejme funguje v niektorých hlavných svetových trhoch. So spustením v konkrétnych krajinách je to náročné, pretože je na to potrebných veľa procesov, ktoré tomu predchádzajú. A v neposlednom rade ide o dohodu s bankami.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Samsung na implementácii služby usilovne pracuje a snaží sa, aby bola dostupná všade, kde to len pôjde. Konkrétne dátumy nám samozrejme Mark neprezradil, pretože ich pravdepodobne nepozná ani on sám.

Nové Samsung Galaxy Watch 3 ponúkajú aj EKG monitor, no na Slovensku ho zatiaľ používať nemôžeme. Aká je momentálna situácia?

Tu opäť platí, že je potrebné, aby bola funkcia schválená a certifikovaná konkrétnymi krajinami. V prípade Slovenska sa o to Samsung snaží na úrovni EÚ. Debaty už prebiehajú a je len otázkou času, kedy budeme môcť monitorovanie EKG využívať aj na Slovensku.

Samsung Galaxy Watch 3

Dobrou správou je, že napríklad v domovskej Kórei je už funkcia schválená, rovnako aj v USA. Mark nevidí dôvod, prečo by to EÚ neschválila. Opäť platí, že o nejakých presných dátumoch hovoriť nemôžeme. Malo by sa tak ale udiať v blízkej budúcnosti.

A čo Exynos a Snapdragon? Ako je to v tomto prípade? Prečo sa Samsung smartfóny predávajú na niektorých trhoch so Snapdragonom a v EÚ s Exynosom?

Tu Mark v prvom rade zdôraznil, že nejde o rozdelenie USA vs EÚ. Je viacero trhov, kam sú dodávané čipsety od Qualcommu a tiež viacero trhov s procesormi Exynos. Tiež platí, že niektoré zariadenia sa na Slovensko dostali so Snapdragonom (napríklad Galaxy S10 Lite).

Porovnanie výkonu (AnTuTu) OnePlus 8 Pro (Snapdragon 865) a Galaxy Note 20 (Exynos 990)

Antutu skóre Galaxy Note 20 Ultra OnePlus 8 Pro
Test 1 (body/teplota) 527 049 / 60,8 st. 566 850 / 41,1 st.
Test 2 (body/teplota) 488 082 / 60,6 st. 571 795 / 43,4 st.
Test 3 (body/teplota) 456 008 / 59,9 st. 568 885 / 42,6 st.

Dôvodov takejto segmentácie trhu je viacero, no tým hlavným je, že Samsung smartfóny vyrába v obrovských objemoch a bolo by náročné dodávať takéto veľké množstvo procesorov. Mark tiež spomenul, že používateľský zážitok z rovnakého smartfónu s Exynosom je úplne rovnaký ako zážitok zo smartfónu so Snapdragonom. Samozrejme, nejaké menšie výkonnostné rozdiely tam predsalen sú.

Niekedy vo výdrži viedli Exynosy, niekedy Snapdragony. Tento boj bude pokračovať aj naďalej. Je pravdepodobné, že sa procesorov Snapdragon nedočkáme ani v nasledujúcich verziách vlajkových lodí.

Aká je situácia so sľubovanou softvérovou podporou, ktorá má trvať tri nasledujúce generácie? Je to pravda?

Áno, je to pravda. Už minuloročné Samsungy radu Galaxy S a Galaxy Note dostanú predĺženú softvérovú podporu. Tá bude samozrejme platiť pre všetky nasledujúce vlajkové modely. Týka sa to však aj niektorých zariadení strednej triedy, samozrejme tých drahších.

V praxi to znamená, že napríklad Samsung Galaxy S10 prišiel na trh s Androidom 9.0 Pie, takže dostane (dostal) Android 10, Android 11 aj Android 12. Tieto aktualizácie výrobca garantuje. To isté bude platiť aj pre tablety. Viac informácií a zoznam modelov nájdete v článku Samsung: Toto sú smartfóny, ktoré by mali dostať trojročnú softvérovú podporu.

Modely z radu Galaxy S10 dostanú aktualizáciu na Android 11 aj 12

Predĺžená softvérová podpora je výsledkom toho, že si ju zákazníci žiadajú. Momentálne vlajkové lode sú také kvalitné a výkonné, že bez problémov používateľovi vydržia tri roky bez toho, aby pocítil výraznejší pokles výkonu či rýchle starnutie komponentov. Preto sa nám zdá tento krok od Samsungu logický.

Šušká sa, že Samsung pracuje na lacnejšom skladacom smartfóne. Je to pravda?

Na túto otázku nám Mark priamo neodpovedal, no chápeme. Povedal, že Samsung pracuje na viacerých novinkách. Z toho môžeme tušiť, že sa niečo chystá. Porozprávali sme sa aj o novom Galaxy Z Fold 2, ktorý bol predstavený len nedávno. Mimochodom, ide o celkom slušné vylepšenie predchodcu. Viac informácií o tomto modeli nájdete v článku Samsung Galaxy Z Fold2 5G: skladací smartfón dostal vylepšenia, je štíhlejší a má väčší displej.

Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip

Prečo nedokážu smartfóny Samsung fungovať so 120 Hz obnovovacou frekvenciou pri maximálnom rozlíšení?

Na toto sme sa “sťažovali” v recenziách najnovších modelov radu Galaxy S a aj Galaxy Note. Ak chce používateľ využívať 120 Hz frekvenciu displeja, musí sa uspokojiť s FHD+ rozlíšením. Na otázku, prečo je to tak, nám Mark nevedel dať “dobrú odpoveď”. Vraj sa ešte opýta oddelenia hardvéru.

Samsung Galaxy S20 Ultra 120 Hz

Nakoniec sme sa ešte porozprávali o novom tablete Galaxy Tab S7+. Spomenuli sme, že sme nevedeli nastaviť QWERTZ rozloženie hardvérovej klávesnice po pripojení cez Bluetooth. Tento náš problém Marka očividne zaujal a niečo si zapísal. Dúfame, že to posunie ďalej a konečne sa na Slovensku dočkáme plnohodnotného QWERTZ rozloženia klávesnice aj v DeX režime.

Samsung Galaxy Tab S7+
Samsung Galaxy Tab S7+

Náš tip
Skladacie smartfóny: Čo si o nich myslíme v redakcii a aký je najideálnejší spôsob skladania?

8.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+