MojAndroid

Poznáte to – kupujete si nový smartfón, máte približnú predstavu a hľadáte aktuálne ponuky. Samozrejme, hneď na vás vyskočia najnovšie a najjagavejšie zariadenia, ktoré začnete porovnávať a a hľadať adepta na zariadenie, ktoré vás bude sprevádzať každým dňom po dobu niekoľkých mesiacov či rokov. Už, už sa odhodláte ku kúpe, no zrazu zbadáte iné zariadenia v tej istej cenovej relácii. Možno sú staršie, no zamyslíte sa nad tým, či práve toto nie je lepšia voľba. My sme sa naposledy takto pristavili pri porovnaní novučičkého Samsung Galaxy A8 2018 a staršej vlajkovej lodi Samsung Galaxy S7 edge.

Prečo porovnávame práve tieto dva modely?

Možno sa pýtate, prečo sme sa rozhodli zamerať sa práve na tieto dva modely. Okrem toho, že sme dostali niekoľko podnetov priamo od vás, ide aj o logické vyústenie situácie. Samsung Galaxy A8 2018 je totiž trochu kontroverzné zariadenie s minimom nedostatkov, no pomerne vysokou cenou. Práve tá spôsobuje, že sa potenciálni kupci zaujímajú o to, či nie je rozumnejšie zvoliť možno aj starší model, no z vyššej triedy. A práve táto dilema, ktorá trápi mnohých našich čitateľov, je dôvodom, prečo sme sa rozhodli tejto téme venovať.

Samsung Galaxy A8 2018: Novší, no nie nutne lepší

V prvom rade je potrebné povedať, že Samsung Galaxy A8 2018 je vynikajúci smartfón. Má výborný displej, dostatok výkonu, krásnu konštrukciu, slušný fotoaparát a veľmi dobrú batériu. V žiadnej z týchto oblastí však telefón neexceluje. Fotoaparátu chýba optická stabilizácia, čo sa prejaví na nočných fotografiách či videu. Konštrukcia je pekná a poteší aj minimálny rámik okolo displeja, ktorý je tiež veľmi dobrý, no nie dokonalý. Výkon je na väčšinu operácií dostatočný, no ak sa trošku posnažíte, telefón dokážete dostať do úzkych. Batéria je tiež slušná, no určite nepatrí k tomu najlepšiemu na trhu.

Skrátka, nový Galaxy A8 je veľmi dobré zariadenie, ktoré naplní požiadavky aj náročnejších používateľov. Práve kvôli svojej cenovke však nekonkuruje priamo telefónom vyššej strednej triedy, ktoré sú pri podobnej výbave často aj o 100 a viac eur lacnejšie. Skôr sa snaží presadiť vo vyššej triede, kde nájdeme okrem iného aj staršie vlajkové lode, dokonca aj priamo od Samsungu.

Ďalším dôležitým faktorom sú aj aktualizácie telefónu. Samsung sa v tomto smere zlepšuje, najmä pri pravidelných bezpečnostných update-och od Google. Tieto sú sprístupňované aj pre dostupnejšie zariadenia, vrátane sérií J a A. Aj preto je veľmi pravdepodobné, že prakticky najlepší telefón značky Samsung, ktorý nie je vlajkovou loďou, bude dostávať pravidelné a aj väčšie aktualizácie medzi prvými.

Pri modeli A8 2018 potešia aj drobnosti, ako modernejší port USB-C či duálna predná kamera. Tá je jednou z najlepších na trhu a okrem krásnych selfie fotografií prináša aj odblokovanie zariadenia tvárou. Čerešničkou na torte je aj fakt, že telefón je štandardne dostupný v Dual-SIM verzii so samostatným slotom na microSD kartu.

Samsung Galaxy S7 edge: Overený a možno aj lacnejší

Pri modeli Samsung Galaxy S7 edge si zasa musíte odpovedať na otázku, či vám neprekáža, že o niekoľko týždňov pôjde už o dve generácie starý smartfón, kým A8 2018 je jedným z najnovších zariadení na trhu. Stále ale platí, že je to vynikajúci telefón, ktorý v niekoľkých smeroch A8 poráža.

Telefón ponúka trošku starší dizajn. Nemôžete sa tak tešiť na bezrámikový displej, no nechýba zahnutie po oboch stranách. Niektorých používateľov možno poteší, že S7 edge je posledným smartfónom série S so skenerom odtlačkov vpredu, ktorý je dokonca umiestnený na hardvérovom tlačidle Domov. To sú kvality, ktoré mnohí používatelia určite ocenia.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Okrem toho S7 edge ponúka niekoľko výhod oproti modelu A8 2018. Starší čip Exynos 8890 Octa je stále podstatne výkonnejší ako 7885-ka v A8 2018. Okrem toho používatelia ocenia fotoaparát, ktorý má síce nižšie rozlíšenie, no ponúka optickú stabilizáciu obrazu a dual-pixel PDAF zaostrovanie. Zabudnúť nesmieme ani na displej, ktorý pri podobných rozmeroch ponúka vyššie rozlíšenie ako novší A8 2018.

Ktorý je ten najlepší pre vás?

Samozrejme, na túto otázku si musí odpovedať každý sám. My sme sa snažili zdôrazniť najväčšie rozdiely medzi telefónmi, no potreby každého používateľa sú individuálne. Ak máte radi modernejšie zariadenia, potrpíte si na čo najlepšie selfie fotografie a nebude vám chýbať extra výkon, možno je pre vás lepšou voľbou novší Samsung Galaxy A8 2018. Ak vám nevadí starší dátum predstavenia, chýbajú vám hardvérové tlačidlá vpredu a oceníte lepší hlavný fotoaparát či jemnejší displej, zrejme je najsprávnejšou voľbou Samsung Galaxy S7 edge. Dajte nám vedieť v diskusii, ktorý z dvojice smartfónov by ste si vybrali vy a hlasujte za svojho favorita v našej ankete. Ak už niektorý z telefónov máte, podeľte sa o svoje názory v používateľských recenziách alebo pridajte fotografie do FOTOmánie, čím pomôžete pri výbere ostatným používateľom.

Náš tip
Fotománia: Takto fotí Samsung Galaxy S7 edge

Výhody oboch modelov

Ktorý z dvojice telefónov by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
7.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+