MojAndroid

Nový rok je tu a s ním prichádzajú aj nové zariadenia. Kým najväčšiu nádielku noviniek očakávame až koncom februára na výstave MWC 2018, už teraz nám do redakcie zavítal prvý testovací telefón tohto roka. Samsung Galaxy A8 2018 bol síce predstavený ešte koncom minulého roka, no pred niekoľkými dňami bol oficiálne spustený predaj aj na Slovensku. Ide o jeden z najlepších smartfónov v portfóliu výrobcu, ktorý ešte nie je vlajkovou loďou. Prináša tak so sebou množstvo kvalít vlajkových lodí za cenu, ktorá by mala patriť ešte strednej triede.

Balenie: Unboxing VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn: Takmer nerozoznateľný od vlajkovej lode

Prvá vec, ktorá vám pri pohľade na Samsung Galaxy A8 2018 udrie do očí,  je určite jeho dizajn. Telefón sa od vlajkového radu S líši naozaj iba v detailoch, pričom tie sú niekedy dokonca zvládnuté ešte lepšie. Síce nemáme dočinenia s modelom so zahnutým displejom, no napriek tomu telefón ponúka špičkový a prémiový dizajn.

Predná strana je pokrytá jedným kusom odolného skla Corning Gorilla Glass s 2.5D zahnutím po všetkých stranách. Telefón má zároveň iba minimálny rámik okolo displeja a keďže ten je vyrobený Super AMOLED technológiou, v kombinácii s čiernym rámikom pôsobí predná strana jednotne a celistvo. Nájdeme tu iba štrbinku mikrofónu pre telefonáty, dve šošovky prednej kamery a štrbinku s proximity senzorom. Inak je predná strana úplne prázdna.

Spomínané 2.5D sklo plynulo prechádza do kovového rámu. My sme mali na testovanie k dispozícii zlatú verziu, ktorá má zadný kryt aj rám v tejto farbe. Prechod skla k rámu je veľmi plynulý s iba minimálnym náznakom ostrej hrany. To má svoje výhody aj nevýhody – hana sa vám nebude zarezávať do ruky, no telefón je vďaka tomu extrémne šmykľavý. V tomto smere, žiaľ, predčí absolútnu väčšinu smartfónov na trhu a kvôli konštrukcii zo skla a kovu určite odporúčame používať ho s krytom.

Rozloženie ovládacích prvkov na bočných hranách je už štandardné pre strednú triedu zariadení od Samsungu. To znamená, že reproduktor nenájdeme v spodnej hrane, ale vpravo hore nad tlačidlom napájania. Vďaka tomu ho len tak ľahko nezakryjete pri držaní na šírku ani na výšku. Dole potom nájdete USB-C konektor a poteší aj 3,5mm jack pre slúchadlá. Ľavá strana ponúka dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a zásuvku na primárnu SIM kartu vo veľkosti nano. Rovnako veľká sekundárna karta spolu s microSD kartou sa vkladá z hora. Poteší fakt, že tu nájdeme samostatný slot na microSD kartu spolu s dvomi plnohodnotnými slotmi na SIM. V hornej a dolnej stene potom nájdeme ešte nenápadnú štrbinku mikrofónov.

Zadná strana telefónu je znovu veľmi jednoduchá a pre fanúšikov značky dobre známa. Tu už máme dočinenia so zahnutým sklom na bočných stranách a 2.5D zahnutím hore a dolu. Hoci ide o pekný estetický doplnok a telefón vďaka tomu sedí v ruke skutočne skvele, znovu mu to len pridáva na šmykľavosti. Ďalším zaujímavým prvkom na zadnej strane je skener odtlačkov, ktorý je pod šošovkou fotoaparátu a nie vedľa nej ako v prípade radu Galaxy S8. To je skvelá zmena a môžeme očakávať, že rovnako uložený skener odtlačkov uvidíme aj v prípade vlajkových lodí radu Galaxy S9.

Vzadu potom nájdeme už iba LED diódu blesku, logo spoločnosti a certifikačné informácie. V prípade dual-SIM verzie smartfónu je to ešte nenápadné označenie “DUOS” v spodnej časti zadnej strany. Dizajn telefónu sa tak od posledných vlajkových lodí Samsungu líši skutočne iba minimálne. A tam, kde sa líši, ide o pozitívnu zmenu, ako v prípade umiestnenia skeneru odtlačkov prstov. Telefón vynikajúco padne do ruky. S rozmermi 149,2 x 70,6 x 8,4 mm nejde o extrémne veľké zariadenie, no vďaka hmotnosti 172 gramov ho vo vrecku už trošku pocítite.

Vyššia hmotnosť telefónu Samsung Galaxy A8 2018 sa ale prejaví v skutočne kvalitnom konštrukčnom spracovaní. Telefón okrem toho ponúka aj odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP68, čo je v tejto triede zariadení veľmi potešujúce. Po stránke dizajnu a konštrukcie sa tak stretávame so zariadením, ktoré od vlajkovej lode prakticky nemáte ako rozlíšiť.

Skener odtlačkov a odblokovanie tvárou: Plná výbava pre rok 2018

Ako sme už spomínali, skener odtlačkov prstov na smartfóne Samsung Galaxy A8 2018 je umiestnený na zadnej strane pod šošovkou fotoaparátu. Toto umiestnenie je oveľa rozumnejšie ako v prípade vlajkového radu Galaxy S8 a zmenu určite chválime. Skener nahmatáte jednoduchšie a prst naň padne úplne prirodzene.

Samotný skener funguje veľmi dobre. Náš odtlačok bol schopný rozoznať na jedenkrát v absolútnej väčšine prípadov a odblokovanie je veľmi rýchle a bezproblémové. Popravde nevidíme rozdiel v presnosti a rýchlosti tohto skeneru v porovnaní s tým, ktorý nájdeme na vlajkových lodiach spoločnosti Samsung. Jedinú výhradu máme voči veľkosti skeneru – ten je dosť malý a nie vždy sa nám ho podarilo nahmatať tak jednoducho ako sme očakávali. V druhý deň používania telefónu sme však už nemali absolútne žiaden problém.

Samsung Galaxy A8 2018 však okrem skeneru odtlačkov prichádza aj s ďalšou funkciou biometrického odomykania telefónu – skenovaním tváre. Táto možnosť funguje rovnako ako v prípade vlajkových lodí Samsung – stačí si v priebehu niekoľkých sekúnd naskenovať tvár a následne je možné telefón odomknúť po stlačení tlačidla napájania jednoduchým pohľadom. Táto fičúra fungovala tiež veľmi dobre, no neporadí si s vašou tvárou v horších svetelných podmienkach. Chválime preto kombináciu skeneru odtlačkov a rýchleho a pohodlného odblokovania tvárou. Oba spôsoby fungovali presne podľa našich predstáv a nemáme voči nim žiadne väčšie výhrady.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.2.2018
 • Samdet

  Mam uz asi tyzden a som nadmieru spokojny. Uplna topka, prosto super mobil

  • Franco

   Ahoj Matuš. Super telefón, aj cena je ok. Čo tak konkurencia iPhone X?

 • Parki

  Matúš, čomu by si dal prednosť – tejto A8 alebo LG G6?

  Cena podobná (LG je o niečo lacnejšie), rozmery prakticky rovnaké, výkonu má G6 samozrejme viac, displej bude zrejme lepší na A8… neviem sa rozhodnúť.

  • Uff, to je veru na dlhsiu debatu, samotny problem “starsie vlajkove lode vs nove telefony strednej triedy” je dost komplikovany, obe volby maju vlastne pre a proti. Samsung v poslednej dobe srsi dobrou podporou aj pre strednu triedu, kde bude A8 pomerne dlho tym telefonom, ktory bude aktualizacie dostavat medzi prvymi. LG G6 je tiez velmi dobry telefon, pricom ma mozno o cosi lepsi fotak s OIS a dvomi objektivmi. Do uvahy by som urcite bral vydrz baterie a nadstavbu – Experience UX a LG UX su v mnohych smeroch rozdielne a musis mat rad jedno alebo druhe, aby si to mohol dlhodobo pouzivat. Takze odpovedat jednoznacne neviem, ale pri porovnavani by som sa zameral na tieto rozdiely :)

 • SeppWinkler

  To naozaj nemohli dať dozadu dva objektívy? A na čo sú vpredu??? Pre mňa kick off, a to som sa naň tešil.

 • Pingback: Samsung Galaxy A8 2018 vs Samsung Galaxy S7 edge | ČO SI VYBRAŤ?()

 • Pingback: Rok 2018 – najlepší rok: Nový rekord v návštevnosti | AndroidKomunita()

+