MojAndroid

Koncom druhého štvrťroka 2021 analytici zverejnili nové údaje ohľadom dominancie trhu viacerých výrobcov mobilných telefónov. Za posledné tri mesiace je podľa webu SamMobile juhokórejský gigant Samsung stále vodcom trhu smartfónov. Pokiaľ však ide o počet predajov, tak značke Xiaomi sa podarilo predbehnúť Apple a stáva sa druhou najväčšou svetovou firmou so smartfónmi.

Nedostatok polovodičových súčiastok je hlavným vinníkom, prečo Samsung zaznamenal pokles v predaji

V druhom kvartáli aktuálneho roka sa predaj smartfónov zdvihol až o 25 percent. Do úvahy berieme všetky existujúce spoločnosti. Za štvrťrok sa predaje Samsungu zhoršili o 24 percent, no stále ide o 7-percentný medziročný nárast. Juhokórejský gigant predal 58 miliónov smartfónov v tejto štvrtine roka, no stratil 4-percentný podiel na trhu a tvorí tak 18 percent celého globálneho trhu s mobilnými telefónmi.

samsung predaje
Foto: SamMobile.com

Pokiaľ ide o podiely na príjmoch, Apple mal v 2. štvrťroku 2021 ohromujúcich 41 percent. Podiel na príjmoch spoločnosti Samsung však klesol zo 17 percent v druhom štvrťroku 2021 na 15 percent o rok neskôr. Xiaomi taktiež dokázalo zvýšiť svoj podiel na výnosoch zo 6 percent na 9 percent.

samsung predaje
Foto: SamMobile.com

Dôvodom poklesu firmy Samsung je globálny nedostatok polovodičových súčiastok. Výrobca Apple sa s podobným problémom nestretol, pretože nadväzuje dobré vzťahy z dodávateľmi a pravdepodobne mal aj nejaké tie zásoby mikročipových súčiastok.

Samsung Galaxy A72 fotoaparat
Samsung Galaxy A72 | Foto: Redakcia


S pribúdaním potrebných materiálov na výrobu kritických komponentov, ktoré budú potrebné prakticky vždy, sa Samsung s najväčšou pravdepodobnosťou opätovne vyzdvihne na tú najvyššiu úroveň. Mikročipy tu stále budú a je potrebné aj ich postupné vylepšovanie do budúcnosti.

Ako technológie budú postupom doby napredovať, dariť by sa malo aj technologickým gigantom, ktorí čipy produkujú. Jedným z nich je samozrejme aj Samsung. Veríme, že budúcnosť prinesie pre túto spoločnosť lepšie obdobie. So zlepšujúcimi sa procesormi by sa fanúšikovia značky mohli tešiť na čoraz zaujímavejšie zariadenia.

Náš tip
Do obchodu Google Play neustále prenikajú škodlivé aplikácie

31.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+