MojAndroid

Určite viete, že v Obchode Play je možné nájsť aplikáciu prakticky na každý účel. Je známe, že drvivá väčšina appiek z tohto zdroja nepredstavuje žiadne riziko. Avšak keď si uvedomíme, koľko aplikácií sa tunachádza, určite je pre Google veľmi náročné sledovať či každá z nich spĺňa určité kritériá. Podľa webového portálu Android Community sa v Google Play vyskytuje stále veľké množstvo škodlivých aplikácií.

Google Play Protect zlyháva pred konkurenciou tretej strany

V minulosti sa mnohokrát stalo, že do Obchodu Play preniklo dosť veľa podozrivých aplikácií. Tie sú zväčša vyhľadávané nezávislými firmami, zaoberajúcimi sa o bezpečnosť. Problémom je, že samotný Google spozoroval iba dve tretiny infikovaných aplikácií z celkového množstva 20 000.

google play malvér bezpečnosť antivírus
Foto: AndroidCommunity.com

Vstavaná ochrana operačného systému Android bola predstavená naspäť v roku 2017. Každý deň skontroluje cez 100 miliárd aplikácií na viac ako 2,5 miliardách aktívnych zariadení. Tou horšou správou však je, že iné antivírusy tretích strán dokázali rozpoznať viac škodlivých aplikácií, ako samotný Google Play Protect.

V teste presnosti bezpečnostných aplikácií sa antivírusové programy zaoberali 3000 novými infikovaným aplikáciami a viac ako 3000 titulmi staršími ako mesiac. V konečnom výsledku iba pätici antivírusov sa podarilo odhaliť tento malvér so stopercentnou presnosťou v reálnom čase. O správe informuje AV-TEST.

Ochrana Obchodu Play spozoruje len dve tretiny aplikácií, infikovaných malvérom

V konečnom dôsledku, Google Play Protect dokázalo v reálnom čase vydedukovať, že 68,8 percent z týchto apiek obsahujú malvér. Ide tak o jednu z najslabších foriem ochrany, čo je rozhodne nepotešujúcou správou, keďže ide o systém, vstavaný priamo v Obchode Play.

Note 10 Google Play
Foto: Redakcia

Teraz visí vo vzduchu otázka, či je potrebné používať nejakú aplikáciu na ochranu proti vírusom tretej strany. Aj napriek tomu, že antivírus je v Androide vstavaný, možno nie je zlé nainštalovať si ďalšiu apku na ochranu.

Pomerne slabými žrútmi batérie sú aplikácie, ako AhnLab V3, Avast Mobile Security, AVG, Avira, Mcafee, Kaspersky a Bitdefender. To je už však na osobnej preferencii koncového používateľa. Pokiaľ nebudete inštalovať podozrivo vyzerajúce aplikácie, najlepším antivírusom je váš vlastný rozum.

Náš tip
Podvodníci rozposielajú emaily. Informujú o nároku na vrátenie dane

30.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+