MojAndroid

Displeje smartfónov výrobcovia dnes najčastejšie chránia odolným sklom Corning Gorilla Glass, prípadne iným menej známym riešením. Stále však ide v podstate o veľmi podobný druh materiálu, ktorý má zabrániť rozbitiu, no najčastejšie poškriabaniu zariadení. Motorola, ktorú dnes vlastní Lenovo, zašla ešte trochu ďalej a vyvinula novú technológiu nerozbitného displeja – tzv. Shattershield system. Tá odolá skutočne aj tým najnáročnejším podmienkam. Doteraz známe sklá a technológie výroby by však už čoskoro mohol nahradiť nový materiál, ktorý vytvorili chemici z univerzít v Kalifornii a Colorade.

Nový materiál je priehľadný, vodivý, naťahovateľný a čo je najdôležitejšie, má samouzdravovaciu funkciu. To znamená, že ak by aj praskol, tak sa dokáže v podstate sám opraviť. V laboratórnych podmienkach bola táto funkcia otestovaná tak, že materiál rozpolili a potom znova k sebe priložili. Po 24 hodinách bol z dvoch kusov opäť iba jeden.

Podľa dostupných informácií je materiál mäkší ako bežné sklo. Dobrou správou ale je, že sa dá pomerne lacno a ľahko vyrobiť. Navyše je vodivý, takže ho je možné použiť aj ako ochranu pre displeje smartfónov.

Nový materiál sa bez poškodenia dokáže natiahnuť až na 50 násobok svojej pôvodnej veľkosti

Nový samoobnovovací materiál je podľa vedcov veľmi blízko svojho dokončenia. Predtým ako sa ale dostane do výroby musí podstúpiť ďalšie testovanie. Najdôležitejšie bude sledovať, ako obstojí v náročných podmienkach, akým je vysoká vlhkosť. Práve pri tej veľa podobných materiálov v minulosti už zlyhala.

Mimochodom, spoločnosť LG už v minulosti prišla s podobným typom materiálu. Smartfóny LG G Flex a LG G Flex 2, mali zadný kryt, ktorý sám dokázal opraviť menšie škrabance. Od uvedenia týchto smartfónov však výrobca tento materiál už nepoužil a ani ho ďalej nezdokonaľoval.

Zdroj: phonearena

6.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+