MojAndroid

Koniec minulého roka odštartoval výrobu  prvých smartfónov s flexibilnými displejmi. Prvé zariadenia, ktoré sa mohli pochváliť použitím nového a odolnejšieho typu displejov, boli Samsung Galaxy Grand a LG G Flex. Práve model od LG sa začal predávať aj na Slovensku. Novinka ponúka doposiaľ nevídaný typ konštrukcie s ergonomicky zakriveným dizajnom a samoregeneračným zadným krytom. Ide vôbec o prvý takýto smartfón (tabletofón) predávaný aj na Slovensku. Môže však svojimi funkciami a vlastnosťami zaujať natoľko, aby ste boli ochotní priplatiť si za exkluzivitu v podobe ohnutého displeja? To sa dozviete v recenzii.

Recenzia_LG G Flex_11

KONŠTRUKCIA

Ako som už v úvode naznačil, LG G Flex je skutočne výnimočným zariadením – minimálne čo sa jeho konštrukcie a typu použitého displeja týka. Je totižto zakrivený, pričom na výšku kopíruje krivky vašej tváre. To má podľa LG zlepšovať kvalitu prenášaného hlasu tým, že sa skracuje vzdialenosť medzi mikrofónom a vašimi ústami. Vhodný má byť aj na sledovanie filmov, keďže kopíruje líniu vašich očí, či pri písaní v horizontálnej polohe telefónu.

G Flex je veľký smartfón a patrí skôr do kategórie tabletofónov. Disponuje totiž 6 palcovým displejom, ktorý je vsadený do tela s rozmermi 160,5 x 81,6 x 8,7 mm a hmotnosťou 178 gramov. Je jasné, že na ovládanie jednou rukou nie je práve najvhodneší, aj keď nemožné to nie je. Pre jeho plnohodnotné a rýchle používanie však budete musieť použiť obidve ruky. O tom, že vo vrecku nohavíc nepôsobí práve najlepším dojmom, už ani nehovorím. Situáciu však čiastočne vylepšuje zakrivenie, vďaka ktorému aspoň čiastočne kopíruje krivky tela. Manipulácia s takto veľkým zariadením je vo všeobecnosti problémom, no ak si nájdete svoj systém, tak sa to dá. Ja som skončil pri jeho prehmatávaní, čo však pri neopatrnosti môže viesť k vyšmyknutiu a pádu zariadenia na zem. K vyššiemu komfortu pri držaní neprispieva ani zadná strana. Tá je hladká a šmykľavá.

Recenzia_LG G Flex_17

Pri zadnej strane sa však ešte pozastavím. Nejde totiž o obyčajný kryt vyrobený z plastu. Pokrytý je špeciálnym samoregeneračným materiálom, ktorý ho chráni pred poškriabaním. Opraviť dokáže menšie škrabance spôsobené napríklad posúvaním telefónu po stole, na hlbšie ryhy už však nebude postačovať. Je to však krok vpred v ústrety odolnejším zariadeniam. Z pochopiteľných dôvodov som odolnosť zadného krytu netestoval žiadnymi špeciálnymi pomôckami. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že na zadnom kryte sa po viac ako týždni používania škrabance objavili. Zdá sa teda, že ani tak ospevovaná samoregeneračná funkcia v ich výskyte nezabránila.

Recenzia_LG G Flex_19

Telefón zaujme ešte jednou vlastnosťou. Dá sa totiž aspoň čiastočne ohýbať, za čo vďačí už spomínanému flexibilnému displeju a batérii. Určite to ale nie je jeho primárna funkcia, čomu naznačujú aj vŕzgajúce zvuky, ktoré sa ozývajú pri ohýbaní do rovnej polohy . Túto činnosť vykonávať teda určite neodporúčam. Je však dobre vedieť, že G Flex niečo vydrží a že ani prisadnutie neznamená jeho automatický koniec. Určite zaujme aj prípadné obecenstvo, ktoré bude obdivovať a čudovať sa ako je to možné. Predtým ako tak ale spravíte, prečítajte si varovanie v časti venovanej displeju!

gflex (1920 x 1080)

LG G Flex sa dá ohnúť

Poďme však k samotnému rozloženiu ovládacích prvkov. Tie LG podobne ako na svojej vlajkovej lodi LG G2 umiestnil na zadnú stranu telefónu tesne pod šošovku fotoaparátu. Nájdete tu dve tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, medzi ktorými sa nachádza tlačidlo pre zapnutie. Toto v sebe zároveň kombinuje notifikačnú diódu s podporou niekoľkých farieb. Tú dopĺňa aj ďalšia menšia LED na prednej strane, vďaka čomu máte vizuálne upozornenia na zmeškané udalosti vždy na očiach. Prednú stranu inak vypĺňa už len odolné sklo Gorilla Glass 2, predná kamera a hlavný telefónny reproduktor. V spodnej časti nájdete micro USB konektor a tiež 3,5 mm audio jack. Vysúvací slot pre micro SIM je situovaný v ľavom boku zariadenia.

Recenzia_LG G Flex_20

LG G Flex má na zadnej strane aj hlavný fotoaparát, vedľa ktorého je po stranách umiestený LED blesk a infračervená dióda. Hlavný reproduktor si svoje miesto našiel v spodnej časti. Aby toho nebolo málo, tak LG umožňuje tlačidla hlasitosti programovať. Po dlhšom stlačení tak môžu spustiť napríklad poznámkový blok alebo fotoaparát.

FOTOGALÉRIA

DISPLEJ

LG v G Flexe použil úplne nový typ displeja, ktorý zatiaľ nepoužíva veľa výrobcov. Je to nový REAL RGB P-OLED, ktorý namiesto skleneného substrátu používa trvácnejší a odolnejší plast. Jednotlivé pixely displeja pozostávajú zo subpixelov červenej, modrej a zelenej farby. Aj preto je farebné podanie na dobrej úrovni (fotografie skutočné zobrazenie displeja trochu skresľujú). Trochu sa mi však nepáčilo zobrazenie bielej, ktorá mala šedivý nádych, zobrazenie čiernej je vďaka technológii displeja založenej na OLED dokonalé.

Recenzia_LG G Flex_10

Displej určite nie je bez chýb. Práve naopak, má niekoľko viditeľných nedostatkov. Okrem tých v zobrazovaní farieb, je to najmä čudný “šum”, ktorý som na displejoch doposiaľ nemal možnosť vidieť. Viditeľný je najmä na tmavších pozadiach napríklad tmavosivej farby, alebo pri prezeraní tmavších fotografií. Šum môže byť celkom rušivý, preto pred kúpou určite odporúčam, aby ste si displej poriadne prehliadli. Pozorovacie uhly sú takmer dokonalé, majú však jednu chybičku. Už aj pri menšom naklonení dochádza totižto k nepriaznivému javu, ktorý mení farbu displeja viac do modra. Pri každom uhle je však stále výborne čitateľný.

Recenzia_LG G Flex_16 Recenzia_LG G Flex_15

Čo je pri displeji LG G Flex podstatné a čím vyniká, je jeho zahnutie. To pri sledovaní obrazu, alebo pri pohybe v operačnom systéme, spôsobuje naozaj zaujímavý efekt. Ideálny je aj pri sledovaní filmov, ktoré aj napriek menšiemu rozlíšeniu displeja 1280 x 720 px vyzerajú skutočne výborne – rušivo môže pôsobiť už len spomínaný “šum”. Na uhlopriečke 6 palcov dosahuje hustota pixelov 245 ppi, čo je síce postačujúca hodnota, no v dobe Full HD displejov to je predsa len málo. Ich nedostatok pocítite najmä pri prehliadaní webu alebo menšieho textu, ktorý budete pre pohodlné čítanie musieť približovať. Taktiež som si všimol, že statický obraz ostáva na displeji “vypálený” ešte krátku chvíľu po tom ako z neho zmizne.

gflex black

Celkovo na mňa displej LG G Flex nepôsobil vôbec prémiovým dojmom. Cena, za ktorú sa tento tabletofón predáva, je vysoká a mala by jej odpovedať aj kvalita displeja. To však nie je prípad tohto modelu, ktorý je skôr akýmsi experimentom výrobcu. Áno, ponúka unikátne zakrivenie a flexibilitu, no tým to končí. Zároveň si treba dávať pozor na to, že pri ohýbaní môže dochádzať k vytváraniu bublín na displeji. Tohto javu som si pri testovaní nevšimol len ja, ale aj ďalší používatelia po celom svete. LG vydal jasné prehlásenie: “Prosím, aby ste sa nepokúšali používať nadmernú silu pri tlačení na zariadenie alebo na obrazovku. Dôvod, prečo sme urobili obrazovku G Flexu flexibilnou, je ochrana zariadenia pred náhlym poškodením, napríklad dopadom na zem alebo prisadnutím.” Ako som teda už v časti venovanej konštrukcii poznamenal, G Flex nie je určený na ohýbanie.

 1

Bublina na displeji

VÝKON a PAMÄŤ

LG G Flex ako väčšinu súčasných high-end zariadení poháňa procesor Snapdragon 800 s taktom 2,3 GHz, ktorému sekunduje operačná pamäť RAM s kapacitou 2 GB. Výkonu je teda viac než dostatok, čo určite oceníte pri každodenných činnostiach, či už pri počúvaní hudby, sledovaní filmov, prehliadaní webu alebo hraní náročných hier. Po viac ako týždni používania môžem potvrdiť, že s týmito činnosťami nemá G Flex najmenšie problémy. Pohyb v OS je plynulý, prepínanie medzi aplikáciami rýchle – občasné trhnutie sa sem tam ale objaví aj tu. Proste klasický štandard high-end triedy, čo dokazujú aj výsledky dosiahnuté v benchmarkoch.

Aplikácia / ZariadeniaLG G FlexSony Xperia Z1
Compact
Nexus 5LG G2Sony Xperia Z1
AnTuTu Benchmark3563934450284253447234506
Vellamo2959 /
1218
2881 /
1082
---2904 /
1117
2906 /
1148
Geekbench 321642491275724702746
3D Mark1775418940162001589116760
Basemark OS II839917

S G Flexom si bez problémov zahráte graficky náročne hry, ako napríklad Modern Combat 4, Dead Trigger 2 a iné. Tieto budú plynulé a vďaka zaoblenému displeju aj lepšie hrateľné. K prehrievaniu zariadenia dochádza len pri výkonovo náročných operáciách, akým hranie hier aj je. Zvýšenú teplotu pocítite najmä v oblasti okolo fotoaparátu, nie je však natoľko vysoká, aby hranie alebo prácu s telefónom znepríjemňovala.

Vnútorná pamäť má kapacitu 32 GB, pre používateľa je dostupných približne 25 GB. G Flex neobsahuje slot pre pamäťové karty, takže s touto veľkosťou si budete musieť vystačiť. Prípadne môžete použiť ešte  externé dátové úložiská, v podobe USB kľúčov alebo klasických diskov, ktoré pripojíte prostredníctvom redukcie z micro USB na USB. S telefónom môžete použiť aj ďalšie príslušenstvo ako myšky alebo klávesnice, ktoré výborne poslúžia napríklad pri práci s OS.

Recenzia_LG G Flex_4

Jedinú nevýhodu celého zariadenia vidím najmä v pomalej odozve pri jeho odomykaní, resp. prebúdzaní z režimu spánku. Niekedy trvá aj niekoľko sekúnd, kým sa LG G Flex po stlačení tlačidla, alebo poklepaní na displej rozsvieti. Niekedy na poklepanie ani nezareaguje, kvôli čomu sa zapnutie prístroja ešte viac predĺži. Pri zariadení za takmer 700€ by som očakával, že podobne problémy výrobca odladí ešte pred spustením predaja. V tomto prípade pomalé reakcie pri odomykaní nevznikajú v dôsledku slabého výkonu, ale skôr zle odladenému systému Android s nadstavbou od LG.

MULTIMÉDIA

Ako väčšina drahších zariadení, aj LG G Flex si bez problémov poradí s prehrávaním filmov, či už sú v HD alebo Full HD kvalite. Vďaka veľkému displeju, ktorý je navyše aj zakrivený, je sledovanie filmov skutočnou lahôdkou. Obraz, farby a pozorovacie uhly sú na tento účel úplne ideálne, a v kombinácii s dokonale čiernou farbou, môžem LG G Flex odporúčiť najmä ľudom, ktorí si dlhé cestovanie krátia práve sledovaním filmov. Na to môžete použiť vstavanú aplikáciu Videá, ktorá ponúka niekoľko možností náhľadu, triedenia, či zdieľania videí na sociálnych sieťach a na iných zariadeniach prostredníctvom DLNA.

Recenzia_LG G Flex_3

Prehrávač od LG podporuje samozrejme aj ďalšie funkcie, ktoré v iných alternatívnych aplikáciach nenájdete. Je to napríklad podpora pre Qslide, ktorý otvorí video v novom okne, alebo sledovanie objektu na videu, ktoré sa zameria na vybranú časť obrazu. K dispozícii je aj funkcia zaostrenia zvuku, ktorá dokáže zaostriť zvuk v konkrétnom smere nakrúcaného videa (len tých natočených samotným smartfónom). Prítomná je aj podpora dotykových gest. Vertikálnym posúvaním prsta v ľavej časti obrazovky sa upravuje jas a v pravej časti zas hlasitosť. Zaujímavosťou je, že funguje aj gesto pinch-to-zoom, ktorým je možné priblížiť na detail vo videu.

Recenzia_LG G Flex_screen_3 Recenzia_LG G Flex_screen_6

Hudbu je možné prehrávať prostredníctvom predinštalovanej aplikácie Hudba Play, ktorú dobre poznáme, alebo prostredníctvom aplikácie Hudba. Tá ponúka pekné prostredie a dobré funkcie najmä pre zdieľanie hudby s inými prehrávačmi, či bezdrôtovými reproduktormi. Dostupný je ekvalizér s niekoľkými prednastavenými profilmi, vytváranie zoznamov, obľúbené skladby, rýchle vyhľadávanie v Youtube alebo prehrávanie hudby z cloudu. Skladby sú triedené do niekoľkých kategórií, podľa interpreta, albumov, abecedy, žánrov alebo priečinkov. Pokiaľ nebudete chcieť počúvať vlastný výber hudby, môžete si zapnúť rádio s podporou RDS.

Recenzia_LG G Flex_screen_8 Recenzia_LG G Flex_screen_9 Recenzia_LG G Flex_screen_11

G Flex je vybavený jedným hlavným reproduktorom, ktorý si svoje miesto našiel na zadnej strane. Jeho kvalita nepatrí ku špičke, ponúka však dostatočnú hlasitosť. Pri reprodukcii chýbajú basy a zvuk má skôr plechový charakter. Na kvalitu podobnú stereo reproduktorom nachádzajúcim sa na HTC One zabudnite. Čo sa týka kvality 3,5 mm audio výstupu, ten sa nedá zahanbiť. Ponúka dostatočný výkon, bohaté basy a vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku. Myslím, že na prehrávanie hudby, postačí aj náročnejším používateľom. Je to však niečo, čo od takto drahého zariadenia už očakávam automaticky.

Recenzia_LG G Flex_22

Pribalené slúchadlá sú rovnaké ako v prípade LG G2 a teda pomerne kvalitné. Mne osobne veľmi reprodukciou ale nesadli. Basy sú tak akurát, no chýbajú trochu stredy a až moc sú zvýraznené výšky. Stále sú však na tom lepšie ako veľa iných handsfree slúchadiel ponúkaných v iných zariadeniach. Kábel je netradičný, podobné riešenie sme však už mohli vidieť aj u iných slúchadiel. Praktická výhoda je v tom, že len veľmi ťažko sa dokáže zamotať.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Zariadenie prichádza v čase Androidu 4.4 KitKat s pomerne starou verziou OS Android vo verzii 4.2.2 Jelly Bean. Túto výrobca ale doplnil o vlastnú používateľskú nadstavbu, ktorá pridáva množstvo funkcií a dizajnových úprav. Aj to bude asi dôvodom, prečo výrobca ponechal Android v rovnakej verzii ako na LG G2.

Ani tu nechýba funkcia KnockON, ktorá umožňuje prebudiť alebo vypnúť obrazovku dvojitým poklepaním na displej. Pri vypnutí to však chce trochu cviku najmä ak bude displej “zaprataný” ikonami alebo widgetmi. V tomto prípade je možné využiť poklepanie na notifikačnú lištu. KnockON na LG G Flex však nefungoval úplne bez problémov. Pomerne často dvojité poklepanie na vypnutý displej nereaguje, navyše zapínanie je spomalené (viď. časť recenzie venovaná Výkonu a pamäti).

gflex

Prebudenie displeja pomocou KnockON

Uzamknutá obrazovka ponúka nový typ interaktívnej tapety, ktorá zobrazuje animované počasie, aktuálny čas a scenériu s mesiacom, ktorá sa pohybuje podľa toho, ako nakloníte telefón. K dispozícii sú samozrejme aj ďalšie typy uzamknutej obrazovku s tapetou a efektom podľa vlastného výberu.

K dispozícii je tiež podobná funkcia, akú ponúka Samsung na svojich zariadeniach. Tzv. Dual Window umožní otvoriť dve aplikácie súčasne a pracovať s nimi v dvoch samostatných oknách. Ich veľkosť môžete prispôsobiť podľa potreby alebo vzájomne prepínať ich pozície.

Recenzia_LG G Flex_screen_15 Recenzia_LG G Flex_screen_14 Recenzia_LG G Flex_screen_13

Nadstavba tiež pridáva výborný režim “Host” (režim hosťa), ktorý sa skvele hodí rodičom. Funkcia umožní manuálne vytvoriť samostatné prostredie pre vaše dieťa alebo kamaráta, ktorému zveríte svoj smartfón. Vďaka tomu ho môžete požičať bez obáv a vaše nastavenia alebo súkromné dáta. Šikovne je zvolený spôsob aktivácie hosťovského prostredia pomocou odlišného vzoru odomknutia. Pre aktiváciu tohto režimu tak musíte mať spustenú aj ochranu odomknutia vzorom. Nastavíte si vlastný vzor, ktorý budete bežne používať na odblokovanie zariadenia. V nastaveniach režimu hosťa si následne musíte zvoliť odlišný vzor, ktorý prezradíte napríklad svojim priateľom alebo deťom. Po odblokovaní hosťovským vzorom sa zobrazí prostredie, ktoré ponúka prístup len k vopred povoleným aplikáciam. Nie je tu prítomné menu, lišta notifikácii, widgety a nie je možné pristupovať ani k nastaveniam.

Recenzia_LG G Flex_screen_16 Recenzia_LG G Flex_screen_17

Prítomná je aj funkcia nazvaná PLUG & POP. Po pripojení slúchadiel alebo USB kábla sa na obrazovke (aj uzamknutej) objaví panel, ktorý intuitívne ponúka aplikácie využívajúce slúchadlá alebo USB kábel. Tieto je možné upraviť ľubovoľne v nastaveniach.

gflex plugplay

PLUG & POP v podaní LG G Flex

Inou významnou funkciou je tzv. Clip Tray (Zásobník klipov). Ak používateľ v smartfóne skopíruje text alebo vytvorí screenshot, ukladá sa do zásobníka Clip Tray. Potom, keď sa chystá kedykoľvek vložiť skopírovaný obsah napríklad do SMS, ponúkne sa možnosť otvoriť zásobník a vybrať uložené položky. Takýmto spôsobom si môžete ukladať rôzne veci na neskoršie použitie.

Výborná je aj možnosť Capture Plus (nasnímať viac), ktorá umožňuje zachytenie celej webovej stránky, narozdiel od tradičných screenshotov. Je to vynikajúci spôsob, ako si do jedného obrázku uložiť celý článok na webe. Takýto snímok je možné vytvoriť v prehliadači stlačením softvérového tlačidla menu a následne vybraním možnosti “Nasnímať viac”. V galérii sa následne objaví nový adresár, kde si tieto snímky môžete prezrieť alebo zdieľať.

 gflex nasnimaj viac

Demonštrácia funkcie “Nasnímať viac”

Domovská obrazovka ponúka prednastavených 5 kariet pre ukladanie widgetov, pričom možné je aj ich pridávanie alebo uberanie (maximálny počet kariet je 7). Lišta ikon, ktorá je prítomná na všetkých kartách, dokáže uniesť až 7 aplikácii alebo priečinkov. Pod lištou sú umiestnené softvérové tlačidlá Androidu, ktoré je možné meniť v nastaveniach. Na výber je 6 rôznych možností, no najviac sa mi osvedčilo použitie tretej, ktorá pozostáva z tlačidla späť, domov, menu a tlačidla pre vyvolanie notifikačnej lišty. V rovnakých nastaveniach je možné upraviť pozadie tlačidiel alebo zmeniť farebný motív.

Recenzia_LG G Flex_screen_20 Recenzia_LG G Flex_screen_23 Recenzia_LG G Flex_screen_24

Notifikačná lišta prináša taktiež zaujímavé vylepšenia. Vo vrchnej časti sú tradične umiestnené tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam zvuku, bezdrôtových technológii alebo iných. Spomenúť chcem najmä tlačidlo QSlide, ktoré aktivuje dodatočnú ponuku v notifikačnej lište o tzv. miniaplikácie. Kliknutím na aplikáciu sa táto zobrazí akoby nad inými pohľadmi. V hornej časti je možné meniť jej priehľadnosť v prípade potreby. Ďalšou zaujímavosťou je funkcia Quick Remote, ktorá úzko súvisí s prítomnosťou IR vysielača v LG G2. Aktivovaním funkcie sa v notifikačnej liste zobrazí pohľad na orezaný ovládač pre TV alebo iné spotrebiče. Okrem toho tu je ešte známe tlačidlo pre integráciu Quick Memo, ktorá umožňuje vytvoriť screenshot kdekoľvek na obrazovke a napísať nad ním poznámky. Vytvorený text môžete ponechať na obrazovke, čo môže slúžiť aj ako pripomienka.

gflex (1920 x 1080)

Qslide – spustenie miniaplikácie Internetový prehliadač

Správca spustených aplikácii, alebo tzv. Task Manager sa spustí dlhším podržaním softvérového tlačidla domov. Ponúka možnosť vymazať všetko alebo vstúpiť do správcu aplikácií, kde používateľ uvidí, aké systémové prostriedky jednotlivé aplikácie využívajú. Spôsob aktivácie dlhým podržaním home tlačidla je ale pomalý, našťastie ho LG vylepšil aj o prepínanie pomocou funkcie Slide Aside (Posunutie nabok). Táto umožňuje uloženie spustených aplikácii “nabok” a ich prenesenie späť na obrazovku pomocou švihu troch prstov.

LG sa nechal inšpirovať aj ostatnými výrobcami a niektoré funkcie (vrátane QSlide aplikácii) si požičal. Ak ste oboznámení s funkciou Smart Stay od Samsungu, v LG G Flex ju nájdete pod názvom Smart screen alebo Inteligentná obrazovka. Táto využíva predný fotoaparát, aby zistila, či sa na zariadenie pozeráte. Ak áno, ponechá ju zapnutú, čo sa skvelo hodí ak prezeráte internet alebo čítate text. Prítomná je aj ďalšia podobná funkcionalita s názvom Inteligentné video, ktorá zastaví prehrávanie videa, ak zistí, že sa nepozeráte na zariadenie.

gflex slideaside

Funkcia Slide Aside 

O prehliadanie internetu sa v zariadení stará tradične predinštalovaný prehliadač s modifikáciami od LG a taktiež Google Chrome. Vzhľadom na obrovský výkon procesora bolo prehliadanie rýchle a bezstarostné. Zaujímavosťou je dedikované tlačidlo, ktoré vytvorí z prehliadača QSlide miniaplikáciu, čím môžete prepisovať text do správy alebo prezerať internet a mať spustené video. Výborná je aj už spomínaná funkcia Capture Plus, ktorá dokáže uložiť obrázok z celého obsahu webu a nie len z toho, čo vidíte na obrazovke.

Dialer ponúka jednoduché rozhranie s podporou fotografii alebo inteligentného vyhľadávania kontaktov číslami. K dobrým funkciám patrí automatické uloženie neznámeho kontaktu alebo blokovanie prednastavených čísel. Systém je možné využívať aj počas hovoru, k čomu je potrebné stlačiť softvérové tlačidlo menu.

Recenzia_LG G Flex_screen_29 Recenzia_LG G Flex_screen_30

Funkcia VuTalk, ktorá po registrácii telefónneho čísla umožňuje s iným účastníkom viesť hovor a zároveň kresliť na obrazovku a okamžite zobraziť výsledok na druhej strane. Takýto spôsob komunikácie však vyžaduje, aby aj volaný účastník mal aktivovanú rovnakú funkciu. Čo sa týka odosielania SMS správ, jedna možnosť stojí za zmienku a to odosielanie naplánovanej SMS správy. Používateľ napíše správu a zvolí dátum a čas, kedy má byť odoslaná.

LG pridáva aj ďalšie funkcie. Napríklad môžete nastaviť intenzitu vibrovania, zapnúť inteligentné vyzváňanie (automaticky zvýši hlasitosť ak je vonkajší hluk hlasitý) alebo tichý režím, ktorý sa aktivuje len v konkrétnom čase. Podporované sú aj rôzne gestá pre ovládanie. Telefónny hovor môžete prijať napríklad priložením telefónu k uchu, zvonenie sa stíši po zodvihnutí telefónu zo stola alebo jeho švihnutím a ešte niekoľko ďalších. Výrobca pribalil aj nastavenia, ktoré uľahčia ovládanie jednou rukou. Aktivovať môžete zmenšenú klávesnicu, dialer, softvérové tlačidlá alebo klávesy pri zadávaní pinu na uzamknutej obrazovke.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát LG G Flex má rozlíšenie 13 Mpix, chýba mu však optická stabilizácia. Celkovo nepatrí kvalita snímkov vytvorených LG G Flex k tomu najlepšiemu na trhu, no ponúka dostatočnú kvalitu. Pri dobrých svetelných podmienkach vytvára pekne a farebne vyvážené snímky, horšie to je už pri tmavších scénach a v noci. Stačí aby bolo pod mrakom alebo ste boli v tmavšej miestnosti a kvalita záberov ide rapídne dole. V takýchto podmienkach sú snímky vo väčšine prípadov rozostrené a zašumené.

CAM00037

CAM00007 CAM00006

CAM00004

Fotoaparát sa môže ale pochváliť celým radom zaujímavých funkcií a režimov. Na výber ich máte celkovo 12, medzi inými aj automatický, HDR, šport, noc a ďalšie. Zaujme režim Duálneho fotoaparátu, ktorý pri nahrávaní alebo fotení zaznamená obraz z obidvoch kamier na zadnej aj prednej strane.Vytvárať môžete aj časozberné zábery, panorámy, VR panorámy a sekvencie snímkov. Z ďalších nastavení ponúka LG G Flex možnosť zapnúť hlasovú spúšť, časovač, zmeniť rozlíšenie fotografií, či nastavenia jasu, zaostrenia, citlivosti ISO a vyváženia bielej. Samozrejmosťou je aj podpora pre označenie fotografií GPS súradnicami, či možnosť priradiť tlačidlu hlasitosti funkciu priblíženia alebo fotografickej spúšte.

Recenzia_LG G Flex_6 Recenzia_LG G Flex_5

Video je nakrúcané v maximálnom rozlíšení 4K, pričom častejšie budete ale využívať dátovo menej náročné profily videa s rozlíšením 1080p a snímkovacou frekvenciou 30 fps alebo 60 fps. Video vytvorené LG G Flexom je však kvôli absencii optickej stabilizácie rozstrasené a pri pohybe deformované. Našťastie LG pridal softvérovú stabilizáciu obrazu, ktorá si s otrasmi poradí celkom dobre. Výhodou LG G Flex je, že pomocou niekoľkých mikrofónov dokáže zaznamenať pomerne kvalitné audio, s ktorým je možné pomocou aplikácií ďalej pracovať (viď. časť multimédiá). Na nakrútenom videu som si však všimol občasné praskanie, ktoré kazí celkovo dobrý dojem z nahrávaného audia. Kvalitu videa môžete posúdiť sami na testovacích záberoch.

Zaujímavá je aj možnosť Audio Zoom, ktorá umožňuje “zoomovať” na objekt, ktorý je následne počuť zreteľnejšie. Opäť je dostupná možnosť duálneho záznamu, kedy natáčate oboma snímačmi naraz, pričom možné je prepínanie aj počas nahrávania. Zábavu si potom užijete s režimom živý efekt, ktorý počas nahrávania pridá rôzne deformujúce efekty na tvári – napríklad veľké oči, malé ústa, veľký nos a iné.

KONEKTIVITA

Čo sa konektivity týka, tak LG G Flex nijako nezaostáva za konkurenčnými modelmi. Ponúka všetky momentálne dostupné technológie, vrátane podpory LTE, Bluetooth 4.0, NFC, WiFi 802.11 ac, či 3G sietí s prenosovými rýchlosťami do 42 Mbps.

LG vybavil zariadenie funkciou Android Beam a SmartShare Beam, ktoré umožňujú prijímať alebo posielať súbory z iných telefónov alebo tabletov LG s podporou týchto funkcií. Samozrejmosťou je GPS, vrátane GLONASS a digitálneho kompasu. Nájdenie satelitov a fixácia polohy je rýchla a presnosť maximálne postačujúca. Telefón som používal pri monitorovaní športových aktivít s runkeeperom a taktiež na sledovanie polohy automobilu na diaľnici. Na mape bola poloha zobrazená presne.

Recenzia_LG G Flex_screen_31 Recenzia_LG G Flex_screen_32

LG G Flex podporuje samozrejme aj zdieľanie mobilného internetu prostredníctvom WiFi a k dispozícii je aj DLNA protokol, ktorý zabezpečí jednoduché zdieľanie multimédií s kompatibilnými zariadeniami. Na tento účel môžete využiť aj Miracast, ktorý slúži na bezdrôtové streamovanie obrazu z telefónu napríklad do televízora.

Podobne ako niekoľko ďalších high-endov, aj G Flex je vybavený vlastnou infračervenou diódou pre ovládanie domácich elektrospotrebičov. Na diaľku môžete riadiť napríklad televízor, set-top boxy, audio sústavy, DVD a blu-ray prehrávače a iné. Ak by sa náhodou stalo, že telefón nenájde potrebné kódy pre ovládanie zariadení, tak môžete využiť manuálne naprogramovanie. Otázne ostáva umiestnenie IR diódy, ktoré môže byť trochu nepraktické, no záleží už na samotnom používateľovi čo mu viac vyhovuje.

Recenzia_LG G Flex_screen_33 Recenzia_LG G Flex_screen_34

Telefonovanie s LG G Flex je vďaka ohnutiu veľmi pohodlné, problémy som nezaznamenal ani pri prenose hlasu. Mikrofóny sú dostatočne citlivé. Trochu mi vadila nižšia hlasitosť telefónneho reproduktora, ktorý v hlučnejších prostrediach nie je až tak dobre počuť. Jeho hlasitosť mohla byť skutočne o niečo vyššia.

BATÉRIA

LG vybavil G Flex napevno vstavanou batériou s kapacitou 3500 mAh. Táto postačuje na to, aby telefón vydržal v prevádzke aj viac ako dva dni. Ak sa zaobídete bez dát, tak to bude ešte minimálne o jeden deň viac. Pri mojom používaní sa priemerná výdrž pohybovala na úrovni dva a viac dní. V jednom konkrétnom scenári vydržal tento tabletofón bez nabitia 60 hodín. Dáta boli zapnuté nonstop, polovičku času bolo aktivované WiFi. Displej bol aktívny 3,5 hodiny, pričom telefón som používal predovšetkým na e-mailovú komunikáciu, prehliadanie webu, fotografovanie a telefonovanie (30 min). Približne 2,5 hodiny bol aktívny WiFi hotspot, ktorý som používal pri cestovaní vlakom zo Žiliny do Bratislavy. Výdrž zariadenia je teda výborná, čo ocení nejeden záujemca o tento telefón.

Recenzia_LG G Flex_screen_36 Recenzia_LG G Flex_screen_37

LG G Flex som podrobil aj nášmu štandardnému testu, ktorý spočíva v prehrávaní HD videa pri jase nastavenom na 50%. Pri tomto úkone vydržalo zariadenie v chode po dobu 7 hodín a 45 minút. Nabitie 3500 mAh batérie trvá len 2 hodiny.

Výdrž predĺžite aj pomocou úsporného režimu, ktorý sa môže aktivovať pri okamžite, alebo po dosiahnutí zvolenej percentuálnej kapacity batérie. Po jeho aktivácii je možné automaticky vypnúť WiFi, Bluetooth, vibrácie, LED indikátor, automatickú synchronizáciu alebo skrátiť časový limit obrazovky, či znížiť jej jas.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

LG G Flex je vôbec prvý, ktorý prichádza s unikátnym vzhľadom skutočne ohnutého smartfónu. Unikátny je aj v použití samoregeneračného zadného krytu, ktorý dokáže odolávať menším škrabancom. Ani tento však nie je dostatočne odolný na to, aby im zabránil úplne a po viac ako týždni používania som nejaké tie škrabančeky na kryte už postrehol. Z môjho osobného pohľadu je LG G Flex len akousi zväčšeninou modelu G2, ktorý výrobca vybavil väčším flexibilným displejom, ktorý je ale v skutočnosti jeho najväčším sklamaním. Hoci je vďaka plastovému vyhotoveniu odolnejší, tak neponúka úplne dobre farebné podanie, pozorovacie uhly a potýka sa aj s problémami so šumom a vypaľovaním obrazu a nie až tak dobrou čitateľnosťou na priamom slnku. Taktiež rozlíšenie by mohlo byť vyššie. Tieto neduhy by sa pri takto drahom zariadení určite nemali objavovať.

Recenzia_LG G Flex_27

Ak ste si mysleli, že slovíčko Flex v názve vám umožní telefón bezproblémovo ohýbať, tak ste boli na omyle. Čiastočná flexibilita je skôr určená pre ochranu zariadenia pred náhlymi pádmi alebo pri hrubšom zaobchádzaní. Ak sa ho pokúsite ohýbať, tak sa pripravte na vŕzganie a bubliny na displeji, ktoré sa vytvorili aj na testovanom modeli. Ich výskyt však hlásia aj ďalší používatelia a testeri po celom svete.

LG G Flex, hoci so staršou verziou Androidu, ponúka veľké množstvo funkcií, ktoré tento mobil robia skutočným smartfónom. Práve softvérová výbava patrí k tomu, čím sa môžu výrobcovia výrazne odlíšiť od svojej konkurencie. LG v tomto smere skutočne exceluje, aj keď menším sklamaním je už spomínaná staršia verzia OS. Pri novom zariadení v tejto cenovej kategórii by som očakával už Android 4.4 KitKat. G Flex je inak klasickým high-endom, ktorý ponúka vysoký výkon a poriadnu dávku konektivity. Taktiež vo výdrži na batériu exceluje.

PlusyMínusy

 • Použitie flexibilného displeja, unikátny vzhľad

 • Množstvo funkcií OS

 • Výborná výdrž na batériu

 • Výkon


 • Displej má ešte veľa nedostatkov

 • Pomalá odozva pri odomykaní

 • Starší Android

 • Cena

Ako som už naznačil, LG G Flex má svoje chyby, ktorých je však v prípade takto drahého zariadenia viac ako by som očakával. Nevyváži to ani tým, že prináša unikátny ohnutý dizajn a flexibilný displej. Chválim však LG za to, že patrí medzi prvých výrobcov, ktorí sa na výrobu takéhoto zariadenia vôbec odhodlali. V budúcnosti budú mať podobné zariadenia čoraz väčší zmysel. Do tej doby ale považujem LG G Flex za akýsi ohybný experiment.

LG G Flex

Android 4.2.2 Jelly Bean6"
Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,26 GhzHD, 1280x720p
2 GB13 Mpix
32 GBFull HD, 60 fps
26.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • OT : Mohli by ste reagovať na SS v AndroidFórum ?

 • Luke Malatinsky

  tie gify bol dobrý nápad

  • Michal

   presne som to chcel napisat, super napad redakcia! :)

  • Michal

   presne som to chcel napisat, super napad redakcia! :)

  • Petoss

   Robím s webom a nesúhlasím; GIF je prežitok, náhrada v podobe HTML5 je x-krát lepšia. Nie je to nič zložité, stačí použiť napríklad službu Gfycat a je to hneď.

   Povinné čítanie o (ne)používaní GIFu pre tých, čo tvoria web: goo. gl/e6vEVM

 • LG

  video je fakt hrozné pri smartfóne za takúto vysokú cenu. to už radšej nejaký čínsky výrobca s podobným výkonom a štvrtinovou cenou oproti tomuto nevkusu.

 • LGfan

  V článku máte zle napísané blu-ray: je to “blu-ray” nie “blue-ray”

+