MojAndroid

Keď sa povie inteligentná domácnosť, väčšina ľudí si predstaví niekoľko smart zariadení, ktoré je možné ovládať mobilom, tabletom či hlasom. Avšak pojem smart domácnosť v sebe ukrýva oveľa viac. Hlavnou myšlienkou je automatizácia. To znamená, že používateľ nemusí ani pohnúť prstom a domácnosť na základe vonkajších vplyvov (vlhkosť, teplota, čas dňa, svetlo) vyhodnocuje, čo konkrétne má urobiť.

Ak sa v miestnosti zvýši teplota, môže sa napríklad aktivovať klimatizácia, prípadne žalúzie sa automaticky nastavia do uhla, ktorý neprepúšťa slnečné svetlo a sním aj prichádzajúce teplo. Prakticky tu stačí len prvotné nastavenie a inteligentná domácnosť už dokáže pomerne plnohodnotne existovať sama.

Výhody bezdrôtovej inteligentnej domácnosti

Bezdrôtový smat systém má viacero výhod. V prvom rade ide o to, že jeho inštalácia je možná absolútne bez búracích prác. Práve tohto sa ľudia zvyknú obávať, myslia si, že premena klasickej “hlúpej” domácnosti na tú inteligentnú vyžaduje rôzne búracie práce a podobne.

dasmart foto
Foto: Dasmart.sk

Problém neprichádza ani v prípade, ak má domácnosť starú elektroinštaláciu. V porovnaní s káblovými smart systémami je inštalácia bezdrôtového riešenia podstatne jednoduchšia. Navyše, implementovať sa môže postupne. Káblové riešenie je potrebné urobiť naraz.

Zníženie nákladov na energie

Väčšina ľudí si myslí, že inteligentná domácnosť je skôr pre zábavu tých bohatších. že sú to len zbytočné zariadenia či luxusná výbava “navyše”. Avšak nevidia reálny prínos.

Ním je v prvom rade úspora energií. Napríklad zónové vykurovanie dokáže ušetriť 25 – 30 % ročných nákladov. Výborné je aj automatické ovládanie žalúzií alebo iných tieniacich systémov, ktoré dokáže efektívne zabrániť prehrievaniu domácnosti. Ideálnym riešením je prepojenie tieniacich systémov s klimatizáciou.

Bezpečnosť na prvom mieste

Inteligentná domácnosť nielenže ušetrí značné množstvo peňazí, vďaka nej sa budete cítiť bezpečnejšie. V rámci smart home existuje množstvo zabezpečovacích riešení, od inteligentných zámkov, po kamery či rôzne alarmy. Zlodeji tak už nebudú mať šancu.

Navyše tu máme rôzne požiarne a dymové hlásiče či riešenia proti záplavám. Vďaka automatizácii dokáže inteligentná domácnosť pri úniku zavrieť vodu či plyn, otvoriť okná alebo vypnúť spotrebiče.

smart home
Foto: Pexels.com

Jednou z častých poznámok je, že pri výpadku komponentu alebo internetového pripojenia nebudú fungovať spotrebiče. Pri niektorých systémoch tieto hrozby existujú, no pri dobre navrhnutom riešení funguje všetko bez problémov.

Bezdrôtové technológie je potrebné aj dobre zabezpečiť, pretože tu je stále možnosť ich hacknutia. Kvalitné smart zariadenia medzi sebou komunikujú šifrované, čo bežnému hackerovi nedovolí nabúrať sa do systému. Zariadenia využívajú rovnaké šifrovanie ako internet banking. Ako vždy, aj tu platí, že najslabším článkom je samotný používateľ.

Príklad využitia automatizovaných vonkajších žalúzií

 • Na základe viacerých faktorov sa poloha vonkajších žalúzií nastavuje automaticky.
 • Sledujú sa poveternostné informácie, v prípade vyšších hodnôt nárazového vetra sa žalúzie vytiahnú, aby boli ochránené pred poškodením.
 • Po západe Slnka sa žalúzie úplne zatvoria a spustí sa automatické osvetlenie. Na základe pohybu v miestnosti alebo podľa iných vstupných faktorov.
 • Ráno sa žalúzie otvoria v definovaných časoch a nastavia sa do aktuálnej potrebnej polohy, každá žalúzia zvlášť.
 • Automatické polohovanie vonkajších žalúzií sa vykonáva podľa polohy Slnka okolo nehnuteľnosti. Umiestnenie a orientácia žalúzií sa definuje na všetky žalúzie. Tým sa zabezpečí, aby sa do nehnuteľnosti nedostalo priame slnečné žiarenie a nedošlo k prehriatiu. Okná, na ktoré sa nedostane priame žiarenie Slnka, sa otvoria, aby bolo v miestnostiach čo najviac prírodného svetla.
 • Žalúzie sa nastavujú na dva režimy – letný a zimný. Počas zimného režimu sa otvárajú naplno, aby sa slnečné lúče využili na vykurovanie, čím sa znížia náklady na vykurovanie.

Neviete, ako na to? Nechajte to na odborníkov

Ak sa do problematiky nevyznáte, odporúčame poradiť sa s profesionálom. Často sa stáva, že ľudia kúpia smart prvky rôznych výrobcov, ktorí neposkytujú dostatočnú podporu, prípadne zariadenia kúpia na jedno použitie a časom zistia, že by ich mohli využívať aj na iné účely, avšak veľa z nich nedokáže spolupracovať s inými systémami.

smart home
Foto: Dasmart.sk

Eshop dasmart.sk neponúka len možnosť zakúpiť si inteligentné produkty, ale dostanete aj kompletný servis. Funguje to približne takto:

 • Napíšete im alebo zavoláte, dohodnete si úvodné stretnutie a poviete si, čo potrebujete.
 • Na prvom stretnutí upresníte vaše očakávania, spoločnosť sa pozrie aj na to, aké systémy už doma používate.
 • Na rad prichádza návrh riešenia vrátane cenovej ponuky.
 • Po odsúhlasení a vyplatení zálohy sa objednajú potrebné komponenty.
 • Nasleduje montáž u vás doma a naprogramovanie systému.
 • Začne plynúť záruka, odborníci z Dasmart sú vám k dispozícii v prípade potreby servisu.

V e-shope dasmart.sk nájdete širokú ponuku rôznych smart zariadení, stačí si len vybrať. Všetky potrebné informácie získate na www.dasmart.sk.

3.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+