MojAndroid

Ak cestujete do zahraničia, jednou z najdôležitejších vecí, ktorú je potrebné skontrolovať, sú tamojšie ceny za telefonovanie a dáta. V rámci krajín EÚ to máme pomerne jednoduché, pretože tu platí takzvané “roam like at home.” To znamená, že bez ohľadu na to, v akej členskej krajine sa nachádzate, platia pre vás rovnaké podmienky, aké máte doma.

Mohlo by vás zaujímať:

Samozrejme, existujú určite mechanizmy na to, aby sa tento systém nezneužíval a platí pravidlo primeraného využívania. To znamená, že ak sa presťahujete do inej krajiny, je lepšie zakúpiť si tamojšiu SIM kartu, pretože vám operátor môže účtovať poplatky navyše. Takže základ by sme mali, poďme sa pozrieť na to, čo sa stalo nešťastnému mužovi z USA.

Poriadne predražený výlet

Portál Scrippnews informoval o tom, že Rene Remund s manželkou strávili 3 týždne vo Švajčiarsku. Keď sa však vrátili domov na Floridu, odkiaľ pochádzajú, čakal na nich nepríjemný šok. Ich účet za mobilný telefón sa vyšplhal do astronomických výšok. Manželia často cestujú mimo USA a svojho operátora o týchto cestách informujú. Hlavne z dôvodu, aby sa nestalo to, čo sa práve stalo. Zákazníkom operátora je takmer 30 rokov.

obciansky preukaz v mobile
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výlet bol naozaj nádherný, spomína dvojica. Keď dostali účet za telefón, nevšimli si na ňom nič nezvyčajné. Vyzeralo to, akoby mali zaplatiť 143 dolárov. Skutočnú sumu, ktorú operátorovi boli dlžní, zistili až po niekoľkých dňoch. Išlo o sumu neuveriteľných 143-tisíc dolárov. Zaujímavé na tom je, že počas troch týždňov minuli len 9,5 GB dát, čo nijako nevybočuje z bežného priemeru. Či už v USA, alebo aj na Slovensku.

15 dolárov za 1 megabajt

V tomto prípade išlo o roamingové dáta, ktoré dvojicu stáli veľa peňazí denno-denne. Z týchto čísel sa dá veľmi jednoducho vypočítať, že suma za jeden MB stiahnutých dát sa vyšplhala približne na 15 dolárov. Dvojica sa teda obrátila na operátora a zavolala na infolinku. Po preverení údajov druhá strana odpovedala, že áno, suma sedí a je správna. Takže je potrebné zaplatiť 143-tisíc dolárov.

Eurá
Zdroj: Pexels.com

Remund si neskôr najal právnika, ktorý sa snažil kontaktovať zástupcov operátora prostredníctvom listov, no odpovede sa nedočkal. Portál Scrippsnews uvádza, že operátora oslovil a o niekoľko dní neskôr sa táto situácia vyriešila tak, že Remund s manželkou nakoniec túto sumu zaplatiť nemusia.

Náš tip
Pozor! Nízke ceny na Temu nie sú bez rizika. Pomôže vám pri problémoch s nákupom slovenská inšpekcia?
25.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+