MojAndroid
Ondrej Ličko 23.11.2016

Hoci žijeme v roku 2016, žiadny z výrobcov mobilných zariadení ešte nevytvoril „ideálny smartfón“. Aj tie najdrahšie zariadenia majú svoje nedostatky, ktoré sa častokrát týkajú najmä výdrže batérie alebo nedostatočnej veľkosti vnútornej pamäte, ktorá sa zahltí už po nainštalovaní niekoľkých náročnejších hier či aplikácií. Verili by ste, keby sme ale povedali, že tieto problémy dokáže čiastočne eliminovať jedna aplikácia – Google Chrome?

Renesancia záložiek

Vieme, že Google nie je ideálnym príkladom pre šetrenie pamäte a batérie. Ide o jednu z najnáročnejších Android aplikácií, čo sa systémových prostriedkov týka. Aj napriek tomu ho ale drvivá väčšina z nás stále používa. A keď ho už používame, prečo by sme z neho nemohli vyťažiť maximum? Odpoveďou na problémy s výdržou batérie a nedostatočnou veľkosťou vnútornej pamäte môžu odstrániť aj tak historicky znejúce veci, ako sú záložky. 

pamat-aplikacie-nexus

Dnes má väčšina (solídnych) online služieb okrem prepracovanej mobilnej aplikácie aj web optimalizovaný pre smartfóny a tablety. Aj keď nejde o tak dizajnovo príťažlivé riešenie a častokrát na webe chýbajú aj niektoré funkcie, ktoré nájdeme v aplikáciách, stále ide o vhodnú alternatívu k titulom, ktoré inak zaberajú (možno zbytočne) miesto v pamäti nášho zariadenia. Ak si napríklad odinštalujete aplikáciu Facebooku, ušetríte približne 20% spotrebovanej energie denne a niekoľko stoviek megabajtov z vášho úložiska. Webová verzia Facebooku je pritom plnohodnotnou alternatívou k inak pažravej aplikácii modrého giganta.

zalozky-chrome-nexus

Google Chrome je natoľko vyspelý, že vám umožní pridať si záložku na webstránku priamo na domácu obrazovku vášho zariadenia. Tieto záložky majú svoju ikonu (dobrý web ju má nastavenú tak, aby pripomínala ikonu mobilnej appky alebo obsahovala aspoň logo) a vy s nimi po umiestnení na plochu môžete pracovať ako s každou inou ikonou – premiestňovať ju, premenovať ju alebo viaceré záložky triediť do priečinkov. A práve to je spôsob, akým môžete ušetriť pamäť v zariadení a usporiť aspoň časť z energie vo vašom zariadení.

Ktoré aplikácie môžete odinštalovať?

Náš Nexus 6P má 32 GB vnútornej pamäte, no pravidelne upozorňuje na to, že je plná a máme vymazať aspoň fotky z aplikácie Google Fotky. Otravovalo nás to natoľko, že sme sa rozhodli odinštalovať aplikácie, ktoré nepoužívame, alebo sú zbytočne veľké. Okrem niekoľkých hier tak z menu putoval preč rovno aj Facebook a nahradili sme ho spomínanou záložkou na webovú stránku priamo na domácej obrazovke.

zalozky-google-chrome

TIP: Ako si pridať záložku z Google Chrome na plochu? Otvorte si webstránku danej služby, stlačte tlačidlo Menu (tri bodky vpravo hore) a zvoľte možnosť „Pridať na domovskú stránku“.

Takýmto spôsobom sa ale dajú nahradiť aj ďalšie aplikácie, napríklad YouTube, Google Drive, Google Translate, Gmail, Google Analytics, Google KalendárInstagram, či napríklad aj web Denníka N. Ak nahradíte iba tieto aplikácie záložkou v Chrome, vo vašom zariadení ušetríte viac ako 500 MB miesta (vypočítané z reálnej veľkosti aplikácií v mojom Nexuse 6P pred odinštalovaním). Uvedomujeme si, že používaním prehliadača Chrome prídete o offline funkcie, ktoré ponúkajú dané aplikácie (napr. offline preklad v Google Translate alebo prehľad udalostí v Google Kalendári), no ak sú tieto funkcie pre vás podstatné, tak si jednoducho dané aplikácie ponechajte a nenahrádzajte ich webovými stránkami.

Dopad na výdrž batérie

Z dlhodobejšieho hľadiska neviem posúdiť, aký dopad bude mať odinštalovanie všetkých spomínaných aplikácií na výdrž batérie, no jedno vieme určite – bude pozitívny. Len samotná aplikácia Facebooku spotrebúvala v našom prípade v priemere 5-10% batérie, podľa toho, ako dlho sme ju používali, pričom veľkým žrútom bol aj Instagram a Gmail. Reálne tak očakávame zlepšenie výdrže o 15-25%, čo v našom prípade znamená predĺženie času zapnutého displeja (screen-on-time) o približne 45 – 60 minút.

bateria-instagram-nexus

Nečakajte a odbremeňte svoj smartfón

Ak si chcete vyskúšať dopad tejto zmeny na vašom zariadení aj vy, tak nečakajte a začnite hneď teraz. Aplikácie sa v prípade potreby dajú vždy nainštalovať naspäť, takže nemáte čo stratiť. Ak náhodou nemáte vo svojom Android zariadení Chrome, môžete podobný princíp aplikovať aj na iných prehliadačoch, ako napríklad Firefox alebo Dolphin.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Tento článok bôl pôvodne zverejnený ako blog. Ak máte aj vy nejaké praktické skúsenosti so svojim Android zariadením a chcete sa o ne podeliť, neváhajte a napíšte svoj vlastný blog aj vy!

23.11.2016
 • TheMatten

  Ja by som odporucal pridat chrome 50, kt. mal podporu zlucenia kariet a aplikacii (napriklad z apkmirror)

 • Korzar

  Ja si radšej kúpim poriadny telefón. Toto riešenie sa mi vôbec nepáči. Nebudem predsa kontrolovať emaily každú pol hodinu. A o ďalších veciach ani nehovorím.

  • vetti

   existuje funkcia, kde ti nový email cinkne ako notifikácia z prehliadača. tak netreba nič kontrolovať a budeš aktuálny

 • SeppWinkler

  Ono celkovo by sa mali prevádzkovatelia služieb zamyslieť nad tým, že je omnoho dôležitejšie urobiť kvalitný responzitívny web a nie na každú blbosť vydávať aplikáciu. Vrcholom sú aplikácie novín – to ak si denne prezriem 6 titulov, mám mať nainštalovaných 6 apiek??? Výborný tip.

 • Tom126p

  Preto som siahol po telefóne pre micro sd , mám 64 gb 90/80 . Jeden čas som to spojil aj s internou , aplikácie boli spomalené dlhšie mu to trvalo. Teraz mám internú zvlášť sd zvlášť , väčšinu veci hry a väčšie súbory mám na sd . Nemám problém s výkonom ani s pamäťou , telefón som nevypol už aj pár mesiacov aplikácie nevypinam , necistim telefón a všetko ide ok mám originál nadstavbu . Telefón my vydrží celý deň večer my zvykne ostať 30 % . Používam ho často internet stále zapnutý bluetooth tiež zapnutý vyše pol dňa .

 • disq

  Keď odinštalujem Google Disk, neprídem tým o 100GB náhodou?

  • FilipR

   1) Disk bych neodinstalovával, mohl bys mít problémy s uploadem/downloadem souborů, většinou to v browseru vyhodí error;
   2) Pokud vím, tak je Disk aplikace která nejde odinstalovat. Možná jdou ondistalovat updaty, každopádně tam pořád ta aplikace bude.

  • Zapp Brannigan

   pokial ju mozes odinstalovat… o data neprides. ucet nerusis len das prec apku z telefonu. stale mozes pristupovat cez prehliadac resp z PC.

 • cc

  vy v redakcii pouzivate appku dennikN? tvl to vazne? ved su to zapredane slapky, web s lzivou us propagandou.

 • fichtl

  Větší problém je pamět RAM na mém Nexus 5X je neustále plná a to jedu jen pár základních app. Takže mám neustále posekaný telefon k hovnu!

 • vetti

  Aha, ak chcem ušetriť batériu, nemám používať appky. Prosím vás, ako sa to zhoduje s názorom, že batériu šetrím, ak toho používam čo najviac a nevypínam procesy a služby taskkillermi?

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+