Nočný pohybový senzor Xiaomi Mijia vo fantastickej zľave len za 7,61€!

Renomovaný eshop Gearbest si pre fanúšikov Xiaomi pripravil výhodnú akciu. S kupónom MiJIAUK5 sa cena nočného pohybového senzora zníži z 12,69€ na výborných 7,69€. Ak aj ty hľadáš nejaký jednoduchý spôsob osvetlenia priestoru doma či na chate, nočný pohybový senzor bude pre Teba to pravé orechové. Za ani nie 8€ získaš osvetlenie reagujúce na pohyb, napájané tromi AA batériami a teplotou farieb 2700K. Pokiaľ už tento senzor vlastníš, napíš do komentárov spoje dojmy. Viac informácií o parametroch ako aj možnosť kúpy nájdeš na odkaze nižšie.

Kúpiť nočný pohybový senzor s kupónom MiJIAUK5 za 7,61€

Aká je moja hodnota na trhu práce? Táto aplikácia mi to pomohla zistiť

Vedeli ste, že na Slovensku si môžete jednoducho porovnať váš plat s pracovníkmi na rovnakej pozícii a pritom ich nemusíte ani poznať? Umožňuje to aplikácia Platy.sk – porovnávač platov.

Autorom aplikácie je pracovný portál Profesia, ktorý spravuje najrozšírenejší platový prieskum na Slovensku – Platy.sk. Podľa informácií zobrazených na webe porovnávača, v databáze sa nachádza už takmer 80-tisíc vyplnených dotazníkov o mzdách.

Ja som tento porovnávač platov našiel vo chvíli, keď som sa zaujímal o platových možnostiach programátorov pre vývojársky jazyk C. Teda išlo o odbor, v ktorom som študoval a obzeral som sa po prvej pracovnej skúsenosti na tejto pozícii.

Ako to funguje

Na každého používateľa čaká pri prvom spustení aplikácie voľba krajiny a krátky dotazník, kde vyplní základné údaje o sebe a tiež o pozícii, o ktorú sa zaujíma. Nie je pritom potrebné vypĺňať citlivé informácie, ako je meno, bydlisko či e-mail. Prieskum je tak anonymný, čo pokladám za výhodu.

2

Začal som teda vypĺňaním informácii o hľadanom „jobe“. V ponúkanom výbere bolo medzi programátorskými pozíciami celkom plno, ale našiel som čo som potreboval – C programátora.

Apka sa ďalej opýta na pracovné skúsenosti v danom „fachu“, keďže som študent, tie ešte nemám. Tým pádom sa moje ďalšie možnosti v dotazníku okresali už len na jeden potrebný údaj – výšku očakávaného platu.

1

Používatelia s pracovnými skúsenosťami z danej pozície však vypĺňajú špecifickejšie dáta o plate a majú tak možnosť prispieť do databázy svojimi údajmi. Po vypísaní týchto informácií aplikácia ešte vyžaduje napríklad pohlavie, región, dosiahnuté vzdelanie či rok narodenia.

Aké údaje som získal

Aplikácia Platy.sk – porovnávač platov na základe mojich zadaných kritérií porovnala výšku platu (v mojom prípade tú očakávanú) s priemernou mzdou iných používateľov, ktorí kompletne vyplnili dotazník na rovnakej pozícii.

Podľa zobrazených výsledkov, priemerná mzda C programátora v Bratislavskom kraji je 1 485 eur. Tento údaj bol pritom získaný na základe odpovedí 27 používateľov. Porovnal som si výsledky aj z iných krajov.

3

Napríklad v tom Košickom to vyzerá na priemerný plat 1 551 eur (hodnotilo 7 používateľov) a v Žilinskom na 1 441 eur (16 používateľov). Banskobystrický kraj ešte nemá dostatočnú vzorku a tak mi aplikácia ponúkla dáta za celé Slovensko – priemerná mzda 1 481 eur a vzorka 58 dotazníkov.

Platy.sk ponúkajú aj ďalšie informácie – zobrazené sú v záložke „extra info“. Opäť ide o porovnanie priemerného platu s tým zadaným/očakávaným, tentokrát je to však symbolicky vyjadrené v podobe počtu kúpených BigMacov či notebookov MacBook Pro.

Náš tip
Pozrite si môj jednoduchý videonávod, v ktorom vám poviem ako vyplniť webový dotazník Paylabu

Možnosti aplikácie

Ja som teda na základe týchto údajov získal predstavu o tom, aký plat môžem približne očakávať v mojom študovanom odbore a na blížiacom sa pracovnom pohovore nemusím „strieľať do vetra“.

Aj keď, zatiaľ mi chýbajú dáta z môjho bydliska – Banskobystrického kraja, aplikácia mi zašle notifikáciu akonáhle sa objaví nový používateľ s týmito údajmi.

04
Medzi nastaveniami aplikácie je možné zapnúť notifikácie či zmeniť lokalizáciu

Možností využitia aplikácie je však viac. Možno niekto uvažuje o vycestovaní do zahraničia a chce si porovnať plat so Slovenskom – Platy.sk majú aj medzinárodnú lokalizáciu a dáta zbierajú celosvetovo, takže to pôjde. Tu však možno zatiaľ narazíte na nedostatok vyplnených dotazníkov.

Údaje poskytnuté „kolegami“ z rovnakej pozície sa môžu zísť napríklad aj v prípade vyjednávanie o výške platu. Možností je teda viac.

Aplikácia Platy.sk – porovnávač platov je voľne dostupná na stiahnutie pre systém Android.

Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Použiť môžete aj webovú verziu dotazníka. Pozrite si môj jednoduchý návod ako na to: 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Mkf_pNwaQMs?rel=0&w=640&h=360]

 

 

Renesancia záložiek: Ako som uvoľnil pamäť a zvýšil výdrž batérie vďaka Google Chrome

Hoci žijeme v roku 2016, žiadny z výrobcov mobilných zariadení ešte nevytvoril „ideálny smartfón“. Aj tie najdrahšie zariadenia majú svoje nedostatky, ktoré sa častokrát týkajú najmä výdrže batérie alebo nedostatočnej veľkosti vnútornej pamäte, ktorá sa zahltí už po nainštalovaní niekoľkých náročnejších hier či aplikácií. Verili by ste mi, keby som ale povedal, že tieto problémy dokáže čiastočne eliminovať jedna aplikácia – Google Chrome?

Renesancia záložiek

Viem, že Google nie je ideálnym príkladom pre šetrenie pamäte a batérie. Ide o jednu z najnáročnejších Android aplikácií, čo sa systémových prostriedkov týka. Aj napriek tomu ho ale drvivá väčšina z nás stále používa. A keď ho už používame, prečo by sme z neho nemohli vyťažiť maximum? Odpoveďou na problémy s výdržou batérie a nedostatočnou veľkosťou vnútornej pamäte môžu odstrániť aj tak historicky znejúce veci, ako sú záložky. 

pamat-aplikacie-nexus

Dnes má väčšina (solídnych) online služieb okrem prepracovanej mobilnej aplikácie aj web optimalizovaný pre smartfóny a tablety. Aj keď nejde o tak dizajnovo príťažlivé riešenie a častokrát na webe chýbajú aj niektoré funkcie, ktoré nájdeme v aplikáciách, stále ide o vhodnú alternatívu k titulom, ktoré inak zaberajú (možno zbytočne) miesto v pamäti nášho zariadenia. Ak si napríklad odinštalujete aplikáciu Facebooku, ušetríte približne 20% spotrebovanej energie denne a niekoľko stoviek megabajtov z vášho úložiska. Webová verzia Facebooku je pritom plnohodnotnou alternatívou k inak pažravej aplikácii modrého giganta.

zalozky-chrome-nexus

Google Chrome je natoľko vyspelý, že vám umožní pridať si záložku na webstránku priamo na domácu obrazovku vášho zariadenia. Tieto záložky majú svoju ikonu (dobrý web ju má nastavenú tak, aby pripomínala ikonu mobilnej appky alebo obsahovala aspoň logo) a vy s nimi po umiestnení na plochu môžete pracovať ako s každou inou ikonou – premiestňovať ju, premenovať ju alebo viaceré záložky triediť do priečinkov. A práve to je spôsob, akým môžete ušetriť pamäť v zariadení a usporiť aspoň časť z energie vo vašom zariadení.

Ktoré aplikácie môžem odinštalovať?

Môj Nexus 6P má 32 GB vnútornej pamäte, no pravidelne ma upozorňuje na to, že ju mám plnú a mám vymazať aspoň fotky z aplikácie Google Fotky. Otravovalo ma to natoľko, že som sa rozhodol odinštalovať aplikácie, ktoré nepoužívam, alebo sú zbytočne veľké. Okrem niekoľkých hier tak z menu putoval preč rovno aj Facebook a nahradil som ho spomínanou záložkou na webovú stránku priamo na domácej obrazovke.

zalozky-google-chrome

TIP: Ako si pridať záložku z Google Chrome na plochu? Otvorte si webstránku danej služby, stlačte tlačidlo Menu (tri bodky vpravo hore) a zvoľte možnosť „Pridať na domovskú stránku“.

Takýmto spôsobom sa ale dajú nahradiť aj ďalšie aplikácie, napríklad YouTube, Google Drive, Google Translate, Gmail, Google Analytics, Google KalendárInstagram, či napríklad aj web Denníka N. Ak nahradíte iba tieto aplikácie záložkou v Chrome, vo vašom zariadení ušetríte viac ako 500 MB miesta (vypočítané z reálnej veľkosti aplikácií v mojom Nexuse 6P pred odinštalovaním). Uvedomujem si, že používaním prehliadača Chrome prídete o offline funkcie, ktoré ponúkajú dané aplikácie (napr. offline preklad v Google Translate alebo prehľad udalostí v Google Kalendári), no ak sú tieto funkcie pre vás podstatné, tak si jednoducho dané aplikácie ponechajte a nenahrádzajte ich webovými stránkami.

Dopad na výdrž batérie

Z dlhodobejšieho hľadiska neviem posúdiť, aký dopad bude mať odinštalovanie všetkých spomínaných aplikácií na výdrž batérie, no jedno viem určite – bude pozitívny. Len samotná aplikácia Facebooku spotrebúvala v mojom prípade v priemere 5-10% batérie, podľa toho, ako dlho som ju používal, pričom veľkým žrútom bol aj Instagram a Gmail. Reálne tak očakávam zlepšenie výdrže o 15-25%, čo v mojom prípade znamená predĺženie času zapnutého displeja (screen-on-time) o približne 45 – 60 minút.

bateria-instagram-nexus

Nečakajte a odbremeňte svoj smartfón

Ak si chcete vyskúšať dopad tejto zmeny na vašom zariadení aj vy, tak nečakajte a začnite hneď teraz. Aplikácie sa v prípade potreby dajú vždy nainštalovať naspäť, takže nemáte čo stratiť. Ak náhodou nemáte vo svojom Android zariadení Chrome, môžete podobný princíp aplikovať aj na iných prehliadačoch, ako napríklad Firefox alebo Dolphin.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Samsung Galaxy Note 3 Neo: prvé dojmy z obrieho leňocha

Samsung Galaxy Note 3 Neo, mladší a slabší súrodenec „veľkého” Galaxy Note 3. Zdieľajú spoločný design a niektoré zaujímavé funkcie, Samsung však orezal výbavu a cenu. Čo od nového Galaxy Note 3 Neo môžeme očakávať?

Samsung-Galaxy-Note-3-Neo

Segment veľkých smartphonou alias tabletofonou je stále veľmi populárni, a tak nie je divu, že sa mnoho výrobcou snaží odhryznúť si z tohoto koláča svôj podieľ. Jedním z najúspešnejších zariadení v tejto kategórii je špičkový Samsung Galaxy Note 3 so skvelým dotykovým stylusom S Pen, ktorý boľ ešte donedávna vlajkovou loďou kórejského výrobcu. Nie je tak divu, že výrobca sa rozhodol pripraviť dostupnejšiu modifikáciu pomenovanú ako Samsung Galaxy Note 3 Neo, ktorá s „väčším” súrodencom zdieľa mnoho prvkou, ale kvôli nižšej cene tiež bolo nutné urobiť niekoľko výraznejších zásahou do výbavy.

Konštrukcia a displej

Začneme napríklad konštrukciou, na ktorej je celkom výrazne vidieť snaha ušetriť. Ak sme o Galaxy Note 3 povedali, že pôsobí lacno u Galaxy Note 3 Neo musíme povedať, že pôsobí ako maketa. Skoro nás prekvapilo, že sa naozaj rozsvietil displej, pretože ten pocit bol veľmi silný. Napríklad na rámčeku okolo telefónu, ktorý by mal imitovať kov, je značné množstvo kazou. Nekvalitním dojmom pôsobí tiež zadní kryt, ktorý imituje kožu. Zo Samsungu Galaxy Note 3 Neo máte skutočne pocit, že v ruke držíte maketu.

Samsung-GALAXY-Note-3-Neo-4

K samotnej konštrukcii však väčších výhrad nemáme. Je pevná, nikde nič nevŕzga, a tak zamrzí naozaj hlavne použité materiály. Samotné rozmery oproti Galaxy Note 3 trochu poklesli, Note 3 Neo mieri 148,4 × 77,4 × 8,6 mm, napriek tomu sa však jedná o skutočne veľký telefón. Teda skôr tabletofón. A nie je divu, do tela sa musí zmestiť rozmerový 5,5″ Super AMOLED displej s HD rozlíšením. Na takto veľkú uhlopriečku sa toto rozlíšenie už môže zdať trochu malé, displej nie je ani zďaleka tak ostrý, ako sme dnes od ostatných zariadení v tejto kategórii zvyknutí. Jeho zobrazovacie schopnosti sú však celkovo dobré, takže s displejom v celkovom meradle nemáme vážnejší problém.

 

Hardware a batéria

Za čo si samozrejme Samsung Galaxy Note 3 Neo odnáša veľkú kritiku je jeho výkon. Samsung vsadiľ svôj Note 3 Neo šesťjádrovým procesorom o taktu 1,7 GHz, ktorému asistuje 2 GB RAM. Rozhodne sa však nehovorí o žiadneho rýchlíka a v spojení s prostredím TouchWiz od Samsungu sa dostavujô dlhé odozvy, pomalé spúšťanie aplikacií a v neposlednej rade zasekávanie. Bohužiaľ pomalé reakcie sú vidieť aj s iným launcherem, takže nemôžeme všetku vinu hádzať rovno na TouchWiz. Výkon je skutočne najslabším článkom inak celkom zaujímavého prístroja.

023ff552ac4d156e43c065edab8e9a80--mmf250x250

Ak sa pozrieme na uživatelské prostredie, tak sa jedná o klasický TouchWiz, ktorý nájdeme aj u modelu Galaxy Note 3. Niekoľko obrazoviek, na ktoré môžete umiestovať zástupcou aplikacií a widgety, je doplnené o funkciu rozdelenia obrazovky na dve polovici, takže na každou polku si môžete umiestiť jednu z aplikacií. Notifikačná lišta okrem notifikacií zobrazuje tiež rýchle nastavenie, vďaka ktorým môžete ovládať základne funkcie telefónu ako je Wi-Fi, data, Bluetooth a podobne.

 

Slabší hardware však môže mať aj svoje výhody. Note 3 Neo je totiž osadený batériou s kapacitou 3 100 mAh. Kombinácia batérie s vysokou kapacitou a slabšieho hardwaru má za následok jedno – špičkovú výdrž na nabitie! A slovom špičkovú naozaj máme na mysli špičkovú. V našom teste výdrž batérie pri streamovaného HD videa zo Note 3 Neo dostal na hodnotu 10 hodin a 18 minut. To iste platí o výdrži v běžnej prevádzke, keďže Note 3 Neo prakticky za deň nemôžete unaviť. Note 3 Neo sa tak radí k smartphonom s vôbec najdlhšej výdrží na našej stránke. Svoj vzor v podobe Galaxy Note 3 dokonca porazil o takmer 2 hodiny.

 

S Pen a fotoaparát

Pochvala smeruje samozrejme tiež k známemu dotykovému peru S Pen, ktoré funguje presne tak, ako sme u zariadenia z rady Note zvyklí. Ovládanie je presne a perfektne citlivé, na displeju si vďaka S Pen môžete pohodlne kresliť, písať poznámku alebo ručne zadávať text a podobne. Nechýba ani funkčne tlačítko, ktorým vyvolávate dalšiu funkciu S Pen.

 

V oblasti fotografických schopností spadá Note 3 Neo do klasického priemeru. Samsung novinku osadil 8Mpx fotoaparátom s automatickým ostrením, ktorý podáva za dobrého osvetlenia celkom slušné výsledky. Fotografiám však chýba viac detailov a väčší dynamický rozsah. Celkovo však         snímky niesú vôbec špatné.

 

Svojú výbavu Samsung Galaxy Note 3 Neo veľmi pripomína predvlaňajší Galaxy Note 2. Máme tu rovnaký displej, fotoaparát, batériu, pamäť a veľa ďalších parametrov. Výraznejšie zmeny sú len v oblasti designu a konštrukcie. Samsung Galaxy Note Neo 3 to však so svojou cenou atakujúcu hranicu 370 € nebude mať vôbec ľahké. Jeho hlavnými zbraňami je výdrž batérie a stylus S Pen. Bude to na konkurencii stačiť? Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa nového Samsung Galaxy Note 3 Neo, pýtajte sa nás v diskusii pod článkom. 

Technické parametri Samsung Galaxy Note 3 Neo

Konštrukcia 148,4 × 77,4 × 8,6 mm, 162,5 g, konštrukcia: klasická
Displej Super AMOLED, 5,5″ (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparát áno, 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: áno (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
Chipset CPU: 6×1,7 GHz, GPU: ano
Pamäť RAM: 2 GB, vnútorná pamäť: 16 GB, pamäťové karty: microSD
Dátové funkcie HSPA: 42 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: áno
Operační systém Android 4.3 (Android 5.1)
Navigácia vstavaná GPS: áno (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor 3 100 mAh, bezdrôtové nabíjanie: nie
 Cena 370 €

 

 

 

 

 

Na MWC 2017 pripravuje Samsung smartphony s flexibilnými displejmi.

Podľa agentúry Bloomberg odhalí Samsung na MWC v Barcelone budúci rok dve zariadenia s flexibilními displejmi. Dve chystané smartphony ale vraj nebudú súčasťou vlajkovej rady Samsungu, ale pravdepodobne vytvorí úplne nový modelový konár.

hqdefault

Budúca konferencia MWC v Barcelone sa ponesie v duchu flexibilních displejou. To naznačuje agentúra Bloomberg, podľa ktorej sa má Samsung pochváliť s dvoma smartphonmy s flexibilními OLED panely a až 4K rozlíšenie.

samsung-is-reportedly-working-on-a-phone-with-a-crazy-flexible-screen-that-bends-and-folds-and-it-could-launch-in-january

Vraj z nich by mal mať 5 palcový displej, ktorý bude rozložitelný až do 8 palcového tabletu pomocou dvoch strán zložených proti sebe. Druhý z nich sa bude dať takisto ohnúť, ale tentoraz na polovicu, podobne ako sme o tom počuli u „Project Valley“.

Samsung by ale nemal byť jediný, kto predstaví ohybné panely. K Samsungu sa už skoršie pripojilo aj LG, ktorý momentálne uvažuje nad komerčné využitie pre svoje plastické OLED displeje. Na finálnu podobu smartphonou od Samsungu si budeme ale musieť počkat až na MWC 2017, ktoré prebehne od 27. Februára do 2. Marca budúceho roku.

ZDROJ:

www.youtube.com

www.phonearena.com

 

 

Moto X Force – naozaj nerozbitný displej

Motorola bola kedysi obrovský výrobca mobilných telefónov, ale časom upadla do zabudnutia a mnohí z  vás na ňu zabudli. Nakoniec ju odkúpilo Lenovo a na trh sa postupne dostávajú nové modely, z ktorých si asi najväčšiu pozornosť zaslúži smartfón Moto X Force.

Na našom trhu nie je bežným tovarom vďaka svojim unikátnym technológiám, ktorého ho robia skutočne odolným, no dizajnovo zostáva kancelárskym smartfónom, vyhotoveným nie pre stavbárov. :-)

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

 

 

Vzhľad a displej

displejSmartfón je veľmi príjemný na pohľad, skutočne sa podobá na bežný kancelársky model. Telo má zosilnené kovovým rámom, zadná strana je mierne zaoblená a vystužená. Má aj špeciálny poťah odpudzujúci vodu. Nie je odolný voči vode a vhodný na potápanie, ale mierne opláchnutie alebo dážď mu naozaj neuškodí. Na hornej hrane sa nachádza audiokonektor a slot na nanoSIM kartu, na spodnej microUSB slot a slot na microSDCXC kartu. Smartfón však rozhodne nie je pri svojich rozmeroch 150 mm na výšku a 9,2 mm na hrúbku vhodný do menších rúk. Takisto váha 169 gramov z neho robí poriadny kus.

Výrobca sa snaží zaujať potenciálnych zákazníkov takmer nerozbitným displejom. Technológia, ktorú Moto využíva sa volá Shattershield. Displej pozostáva z niekoľkých vrstiev skla a plastov, ktoré ho chránia. Prežije to, čo žiadny iný odolný telefón neprežil, pretože tam, kde iné telefóny končia pádom na tvrdú hlinu, Moto X Force len začína. Samotný displej využív
a AMOLED technológiu, je 5,4‘‘ veľký a má rozlíšenie 1440 x 2560 bodov.

 

Výkon

Srdcom tohto telefónu je procesor Qualcomm Snapdragom 810, ktorý je zárukou výkonu a sekunduje mu 3 GB RAM. Vnútorná pamäť má kapacitu 32 alebo 64 GB. Podporuje aj pamäťovky microSD až do 200GB, takže núdza o voľné miesto určite nebudete trpieť. Telefón frčí na operačnom systéme Android 5.1 Lollipop, no hneď si môžete stiahnuť aktualizáciu na Andorid 6.0 Marshmallov.

 

 

cely

 

 

Fotoaparát a batéria

Keďže Moro X Force je pokladaný za vlajkovú loď pre tento rok, očakáva sa, že aj fotoaparát bude konkurovať  vlajkovým lodiam iných značiek. V zadnej časti sa nachádza 21 MPx fotoaparát s duálnym LED bleskom a sekunduje mu 5 MPx predný fotoaparát. Výborne fotí, za čo mu patrí miesto medzi tými najlepšími a poskytuje nakrúcanie videa v 4K pri 30 fps. Všetko to zastrešuje 3760 mAh batéria a špičková funkcia rýchleho nabíjania – len 15 minút nabitia vám postačí na používanie telefónu nasledujúcich 8 hodín.art02

Moto X Force je poriadny multimediálny telefón vhodný na hry, filmy a na kancelárske využitie. Napriek tomu, že ide o skutočne odolný telefón, vyzerá ako bežný model, a teda používateľ sa nemusí vzdávať komfortu z používania kvôli lepšej mechanickej výdrži. Odporúčaná predajná cena 699€ s DPH je síce vzhľadom na hardvér dosť, no kompenzuje to už spomínaná naozaj vysoká odolnosť, preto by si mal každý zvážiť, či mu takýto smartfón naozaj za danú cenu stojí.

 

 

original

Mojich top 5 apps

Ten super pocit, keď mi stačí mať vo vrecku len smartfón, ktorý nahrádza absolútne všetko. Nepotrebujem nosiť knihy, kalkulačku a ani ten všetkým dobre známy „debilníček“. Keďže ešte stále deriem vysokoškolské lavice, práve tu mi smartfón najviac uľahčuje život, a preto vám predstavujem moje najviac využívané aplikácie a možno práve hľadáte niečo z podobného „súdka“ . :-)

 

 

5.MalMath

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Integrály, derivácie, logaritmy… ak máte aspoň čo-to do činenia s matematikou, viete, o čom hovorím. Vyzerajú strašne a ešte horšie sa počítajú. Čím ste vo vyšších ročníkoch, tým je matika ťažšia (priama úmera). Zrejme ste sa dovtípili dobre, že MalMath je „matematická“ aplikácia alebo trošku upgradovaná kalkulačka. Pozostáva z príjemného modro-bieleho prostredia. Do vrchnej časti zadávate váš vstup a spodná časť vám ponúka výber rôznych matematických operácií a funkcií(a samozrejme aj čísel :-) ). Tlačidlom „Solve“ a niekoľko sekundovým čakaním sa dopracujete k výsledku, mnohokrát aj k niekoľko riadkovému (no podľa mojich skúseností naozaj správnemu). Výhodou je, že aplikácia neponúka len samotný výsledok, ale aj postupnosť krokov. Po kliknutí na konkrétny krok sa zobrazí aj komentár pre menej zdatných matematikov, ktorý neprídu na to, ako sa aplikácia k danému kroku „dopočítala“. Jedinou nevýhodou aplikácia môže byť angličtina.

Cena: zadarmo

 

 

4.Studentská kuchařka

Jediná dvojplatnička na internáte a hlad v bruchu si vyžadujú veľkú kreativitu pre varenie. Našťastie nie som jediná s týmto problémom, a preto existuje táto šikovná appka. Študenti tu môžu pridať svoje internátne, mnohokrát vymyslené recepty. Aplikácia je jednoduchá, obsahuje teda recepty na rôzne jedlá, ktoré môžeme usporiadať podľa času pridania, kategórie alebo jednoducho podľa abecedy, má samozrejme aj funkciu vyhľadávania. Pri každom recepte je uvedené, za aký čas ho je možné pripraviť a cca koľko peňazí večne chudobného študenta vyjde.  Vyžaduje si však pripojenie na internet a častokrát je nespoľahlivá a jednoducho zamrzne. Preto vývojár vytvoril Studenstkú kuchařku HD, ktorá je však platenou verziou. Hodnotíme ju lepšie, či už kvôli farebnému vyhotoveniu, pridaným obrázkom alebo lepšej spoľahlivosti.

Cena: zadarmo, „Studentská kuchařka HD“ – 1,79€

Studentská kuchařka HD

 

 

3.Any.DO To Do zoznam

Papierový diárik a pero, ktorý musím nosiť všade so sebou, nekonečne dlho v ňom listovať, aby som rýchlo našla, čo potrebujem a neustále si ho sprehľadňovať. To všetko je už dávno minulosťou, po tom, ako som objavila túto appku. Na prvý pohľad úplne obyčajný „to-do list“ – možnosť výberu, či si idem urobiť nákupný zoznam do obchodu, čo dorobiť do školského projektu alebo jednoducho zapísať si nejaký nový kontakt. Ľahko si teda zapamätám všetky veci, čo chcem urobiť a aplikácia sa uistí, či som ich skutočne urobila. Úlohy sa organizujú pomocou Drag&drop, potiahnutím prsta sa úloha označí ako dokončená a potrasením zariadenia sa odstránia splnené úlohy. Na druhý pohľad je tu obrovská možnosť synchronizácie so všetkými zariadeniami, zdieľaním úloh a udalostí so svojimi kamarátmi alebo kolegami. Navyše sa dá hlasovo ovládať, stačí povedať do mikrofónu, čo chcem urobiť a Any.DO automaticky prevedie slová do textu. Slovenčina však žiaľ nie je podporovaná, preto si treba vystačiť s angličtinou.

Cena: zadarmo

Any.DO

2.Cestovné lístky

VE7g.vlak_spolocnosti_regiojet

Ako študent chodím stále hore-dole niekam vlakom. Či už domov zo školy a naspäť alebo len na nejaké cesty alebo „tripy“. Nemám veľmi chuť pred každou cestou kupovať zdĺhavo cez internet lístky alebo nebodaj čakať na stanici pri okienku. Preto používam túto aplikáciu pre rezerváciu a správu vlakových a autobusových lístkov RegioJet. Môžem si rýchlo nájsť cestu „žltou linkou“. Aplikácia ponúka vyhľadanie spojov po Európe, rezerváciu lístkov, výber sedadla, platbu a prehľad rezervácií ale aj jej zmenu a storno. Taktiež ponúka možnosť zobrazenia zastávky na mape, či históriu hľadania. Aplikácia je veľmi intuitívna a jednoduchá na používanie, no ako všetko, aj ona má svoje nevýhody. Jednou z nich je vybíjanie batérie môjho smartfónu tým, že sa neustále snaží získať polohu. Ak je používateľ v budove a nezíska GPS signál, tak aplikácia ho donekonečna hľadá, nepomôže ani opustenie aplikácie. Keby však na podobnej aplikácii zapracoval aj štátny dopravca, bolo by radosť cestovať aj ním.

Cena: zadarmo

Cestovné lístky

1.Feed.ly

Neustále sledujem veľa aktuálnych informácií, aby som mala o všetkom prehľad J Sledovať však také veľké množstvo zdrojom môže byť často časovo náročné.  Preto používam túto appku, ktorá zlúči všetky nové správy do jedného miesta. Stačí len vyznačiť zdroje, z ktorých chcem dostávať správy(napríklad obľúbené blogy, web stránky, youtobe kanály a pod. ) Používateľ je upozornený vždy, keď sa niečo nové objaví.

Cena: zadarmo

Feed.ly

 

 

 

Mojou čerešničkou je však Darth Vader Nooo! Button. Pre fanúšika StarWars a situáciu, kedy má sto chutí si zakričať „Noooo!“ je táto appka najvhodnejšia :-). Je to len tlačidlo v tvare hlavy populárneho Dartha Vadera, ktoré pri stlačení spustí jeho slávny výkrik.

 

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Môj tmavý krásavec alebo Lenovo B5400

Nie, nebola to láska na prvý pohľad, ale skôr z núdze cnosť alebo potreba kúpy nejakého cenovo dostupného notebooku pred nástupom do školy. Pomer cena/výkon u mňa hral teda najväčšiu rolu, a preto po pár desiatkach minút klikaniach po e-shopoch s notebookmi som si vybrala môj Lenovo B5400. Síce po dvoch rokoch je už pekne obchytaný a obitý, no stále mi verne a zatiaľ spoľahlivo slúži.

Vzhľad

Šasi má z čierneho plastu, na vrchnej strane je jemne vrúbkované, to mi vyhovuje, pretože na lesklejšom povrchu by boli dosť viditeľné odtlačky prstov a šmuhy. Veľkosť displeja je celkom použiteľná, uhlopriečka dosahuje 15,6‘‘. Displej je matný, čo je pre mňa dosť nevýhodné, pri silno svietiacom slnku je viditeľnosť na ňom skutočne nízka, aj pri plne pridanom jase. Nad displejom sa nachádza integrovaná 720p webkamera. Úprimne, tá fotí skutočne hrozne, takže na „sexy-duck-face selfie“ z webky na sociálne siete môžem rovno zabudnúť :-). Klávesnica je plnohodnotná, aj s numerickou časťou. Na jemne vystupujúcich, od seba vzdialených klávesoch sa dá výborne písať aj s dlhšími nechtami, čo ocenia teda dámy :-). Touchpad už na pohľad pôsobí dosť lacno a takmer hneď po kúpe mal trošku problémy s funkčnosťou, preto radšej používam myšku. Notebook má dva porty USB 3.0 a jeden USB 2.0, HDMI 1.4, RJ45 a samozrejme audiokonektor. Nachádza sa tu aj jednotka na čítanie a zapisovanie diskov DVD(alebo v našom jazyku DVD mechanika), čo sa v týchto dobách ultrabookov už len tak ľahko nevidí. Taktiež má notebook stereoreproduktory, ktoré podľa môjho názoru pri silnejšom zvuku šumia a tým pádom mi nedávajú možnosť si pustiť obľúbené pesničky na plné pecky. Nuž, treba si zaobstarať kvalitné reproduktory. Notebook váži 2,34kg, čo považujem za veľkú nevýhodu. V ruksaku, kabelke, či notebookovej taške je po pár okamihoch neskutočne ťažký a keďže ho vláčim takmer všade, nie je to veľmi komfortné.

Hardvérová výbava a operačný systém

Celý notebook beží pod taktovkou 2.5 GHz procesora Intel Core i5 – 4200M a pôvodne mu sekundovali 4GB operačnej pamäte. To mi samozrejme nestačilo, tak som doň dodala ešte ďalšie 4GB.  Ukladací priestor je 1TB na pevnom disku, čo bolo v tých dávnych dobách, keď som notebook kupovala, skutočne dosť. Na bežnú kancelársku prácu, pozeranie filmov a surfovanie po webe notebook výkonnostne stačí. Mal však možnosť byť dlhodobo testovaný aj pri zložitejších operáciách, pri práci do školy, to znamená rôzne simulačné programy, kompilácia mojich úžasných kódov (:-)), a tak podobne. Procesor šiel pri týchto operáciách takmer na plný výkon, ale ustál to. Čo sa týka grafiky, nachádza sa tu grafická karta NVIDIA GeForce 720M s pamäťou 1GB. Nie som nejaký vášnivý hráč, občas si zahrám nejaké to Call of Duty a na to mi bohato stačí. Takisto s miernym spomalením notebooku som schopná aj strihať videá.

Na notebooku beží operačný systém Windows 8.1, 64-bitová verzia. Zvykla som si naň po vtedy slávnych „sedmičkách“ veľmi rýchlo a aj keď Windows stále ponúka upgrade na Windows 10, zostanem pri tomto mojom starom operačnom systéme.

 

Po dvoch rokoch používania tohto notebooku som stále spokojná, na moju prácu mi stačí, doposiaľ som s ním nemala nijaký závažnejší problém. Samozrejme nie je už taký svižný ako v svojich začiatkoch používania, ale čo by som čakala po takej dobe. Cena asi 450€ bez operačného systému bola podľa mňa veľmi dobre investovaná, avšak ako to už so súčasnou elektronikou býva, zrejme by som sa mala začať obzerať po novom krásavcovi :-). Či už preto, že ma zrejme časom opustí alebo sa začnem hanbiť ukazovať na verejnosti s obstarožnejším notebookom.

Aplikácia na blokovanie neznámych čísiel

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Chcela by som si stiahnuť nejakú aplikáciu na blokovanie hovorov od neznámeho čísla pre operašný systém Windows. Skúšala som aplikáciu Truecaller, ktorá mi moc nepomohla. Mohli by ste mi prosím Vás nejakú odporúčiť? Môže byť aj platená aj neplatená. Ďakujem.

môjteleFUN.sk V.: Euro(TV) 2016 :-)

Písal sa to nedávny dátum, konkrétnejšie 12. októbra 2015 a pre väčšinu z nás, sa po úmornom pracovnom „ópnspejs“ pondelkovom popoludní, blížil ten očakávaný večer. Nacvičeným rituálom, niečo po 20.00 hod. nášho miestneho času, si sadáte pred televízor a do 22.38 hod. takmer nedýchate. Odrazu, je koniec! (teda vlastne to bol začiatok, ale o tom nižšie). Dochádza ku zmene vašej tváre z režimu napätosti do režimu radosti, ba až šťastia. Do koša ste odhodili dopitý stlačený Sixpack plechovkového pivečka a výrazom víťaza ste dorazili misku Slovenských večerných nízkokalorických dobrôt – inak nazývaných aj chipsy (alebo čipsy, ak by ste sa nevedeli zorientovať v názvosloví amerikanizmov). A ak aj práve sedíte pri akomkoľvek elektronickom zariadení pripojenom na internet (áno, dnes je to už pomaly možné) a máte vôľu zadať tento dátum, neunúvajte sa…o všetkom dôležitom sa dozviete už (po reklame :-) ) o pár riadkov nižšie…

V ten večer, a to konkrétne vo vyššie spomenutý čas, Slovenskí futbaloví reprezentanti „dobili“ Luxemburg a cesta na Euro 2016 bola, sťa by čarovným prútikom, po dlhých časoch opäť odkliata. Akoby nám kamenná lopta zo srdca spadla a verte, že v tej chvíli to bolo počuť, snáď až na Pasienkoch. Nejeden mobilmaniak, chtiac či nechtiac, odpútal zrak od svojho niekoľkopalcového miláčika a minimálne jedným očkom poškuľoval v HD (ready) na Hamšíka a spolupartaj, prečo doteraz hrali a teraz už len tancujú na ihrisku. RSS čítačky, rozpracovaná „dôležitá“ Viber komunikácia so susedou oproti, či more LIKE-ov na FB fotky, už v tej chvíli zrazu neboli tak akútne vo vašom smartzariadení, ako tlačidlo PLAY v aplikácií FIFA 16 či 17. Áno, displejík nového tabletofónu v rozlíšení 4K (pravdupovediac iba 1080p, ale lepšie to vyznie), na ktorom pobehuje CR7 tak ako mu vy pískate (teda stláčate) je určite slastná lahôdka, ale vaša vízia LIVE zápasu v roli diváka a to s jedným oroseným Pietra Ambrée, tak skoro asi nič nenahradí… Euro 2016 vo Francúzsku, možno aj s vašou osobnou účasťou, bolo v tej chvíli realitou a nie iba opäť krčmovými rečami…

Takže chlapci, po krátkom úvode: „Ďakujeme!“ A ak by nebolo vašich skvelých výkonov (nebol by ani tento text), opäť raz by sa každý z nás, poväčšine v kruhu priateľov a zlatého moku, od dnešného dňa, menil okamžitým upgradom, na vysoko integrovaného futbalového odborníka, kritizujúc (predpokladám, hlavne) bratov zo západu…

1976 + 40
Ak teda na chvíľu otvárame tému Eura 2016, tak či chceme alebo nie, musíme sa pár digislovami určite obzrieť späť na pamätný rok 1976. Písal sa (myslím, že vtedy ešte na papieri, nie v elektronickej podobe) dátum 20. júna 1976 a večer, hneď po relácií „Televizní noviny vysílané Československou televizí“, sa začínalo VEĽKÉ Finále Majstrovstiev Európy vo futbale 1976. Katódové trubice CRT televízorov vo vtedajšom Česko-Slovensku (či ČSSR, ak namietate) po 20:15 hod. stiahli ročný odber kWh-odín pre plánovanú druhú päťročnicu. No, hádam aj taký Elon Musk, by sa v ten večer asi na chvíľu zapotil, keby zaskakoval na nočnej v Elektrárňach, o.z.
Naši vtedajší futbaloví reprezentanti to, samozrejme, podľa predpokladov, vyhrali na pokutové kopy a vaša jednoznačná výhra bola, ak ste si tento športový zážitok vychutnali „vo farbe“. Tuzex, Bony a podpultový tovar, je ale iná téma. Nevedno ani, či v tom čase, náš legendárny komentátor p. Karol Polák, použil elektrónkový alebo páskový mikrofón, ale viac ako isté je, že tento rok sa môžete spoľahnúť pri sledovaní tohtoročného Eura 2016 na komentovanie s dynamickým kardioidným mikrofónom so zabudovaným shock-mount systémom…úffff to bol názov, čo?! No a koho iného by ste za/pred ním čakali, ako je aktuálny (pomaličky tiež legendárny) komentátor Marcel Merčiak v. 2 so vstavaným SSD diskom pre najrýchlejšie vyhľadávanie informácií vo futbalovej Wikipédií.
Antonín Panenka, ktorý premenil rozhodujúci jedenásťmetrový kop, nazývaný aj „vršovický dloubák“, sa vryl v tých časoch rovnako do našich pamätí, ako „barevný přenos na 1. kanálu ČST“. Ja viem, znie to až neuveriteľne, ale je to tak. A dovolím si tvrdiť, že tu niekde sa začala písať história UHDTV v našich zemepisných šírkach. Dnes iba mávnete na „tíví“ rukou a rodinne, ostro sledovaná telenovela, je fuč a už tam beží pripojený YouTube. Kedysi, keď ste chceli prepnúť bukovú debničku (TV), sa najskôr musela vyriešiť otázka: „Kto ne/bude ten šťastlivec?!“, ktorý vstane zo svojho za…zemia a ideálne, rýchlosťou blesku, prepne mechanicky gombík, na jeden zo (v lepšom prípade), štyroch kanálov. No nič, doba plynie a na dobré sa rýchlo zvyká. Dnes sa už neunúvame „odplaziť“ ani k tomu diaľkovému ovládaču, keďže neďaleko nás, leží náš najvernejší – smartfón, s armádou aplikácií na prepínanie TV.

Iné
V prípade, že sa úspešne radíte medzi tých šťastlivcov, ktorí veľkou lyžicou využívajú dôchodkový systém nášho štátu, určite ste s nevôľou prijali informáciu o nezvyšovaní koncesií. „Veď zo 4,64 Skk na 7,- Skk je to len čosi viac ako 50%-tné zvýšenie“ hovorí 86-ročný ujo Milan z malebnej dedinky Malé Borové. Až potom mu vysvetlili, že v miestnych potravinách u p. Božky ten znak (€) za cenou sa už nečíta ako „slovenských korún“. Zmierme sa už, opäť raz – ak bude kvalita a garantovaná vyššia kvalita, tak prečo si opäť nepriplatiť?! Ja by som mal aj faktickú…

Go, Slovakia go!
Tak, vážené dámy a páni, ako hovorí slogan: „Dosť bolo slov, prejdime k činom.“ Pomaličky nám ostávajú posledné hodiny na aktiváciu zvýhodneného balíčka mobilných roamingových dát, ktoré určite so širokým úsmevom presurfujeme u Francúzskych operátorov. Síce iba do chvíle, kým nám Gmail/Inbox nezahlási došlú správu s predmetom: „Faktúra za obdobie 06/2016“. NFC tag na kľúče, vo farbe vlajky zmieňovaného západnejšieho suseda, si už taktiež môžete s kľudom nastaviť na spustenie hlasného režimu fanúšika. Je najvyšší čas aj na ostatné previerkové testy vašej domácej spotrebnej elektroniky. Ony sú už isto pripravené na hektolitre dát, ktoré budú cez ne tiecť futbalovým potokom… Zápas Wales – Slovensko je už za rohom!

Ak ste predsa len ešte tesne za obedom, hádam ho stíhate aj LIVE. Využite vlakové spojenie TGV, na trase Malacky – Paris a pre platbu za lístok , môžete využiť NAJmodernejší, NAJrýchlejší a NAJprelomovejší spôsob – SMS lístkom. Poponáhľajte sa, výkop je už o 18:00 hod. Slovenskoooooo…