Séria Xiaomi 14 mala globálnu premiéru na tohtoročnom februárovom evente v Barcelone, odkiaľ sme vám priniesli niekoľko článkov plných informácií aj živých fotografií. Okrem relatívne kompaktného modelu Xiaomi 14, ktorého recenziu si môžete prečítať v tomto článku, pútal najväčšiu pozornosť model s prívlastkom Ultra.
Recenzia Xiaomi 14 Ultra je rozdelená na niekoľko častí:
- Photography Kit dáva Xiaomi 14 Ultra ďalší rozmer
- Cena, dostupnosť, obsah balenia
- Konštrukcia
- Displej
- Výkon a systém
- Fotoaparáty
- Batéria a výdrž
- Tabuľka parametrov
- Záverečné zhodnotenie
- Konkurencia


Mohlo by vás zaujímať:
- Xiaomi 14 Ultra: kandidát na kráľa fotomobilov prekvapí funkciami aj cenou
- S Xiaomi Photography Kit fotíte ako profesionál. Môžete ho získať zadarmo
Photography Kit dáva Xiaomi 14 Ultra ďalší rozmer
Nie nadarmo výrobca pridal do názvu toto slovo. Ide o smartfón s nekompromisnou výbavou, veľkých rozmerov, vysokej hmotnosti a príslušenstvom, ktoré z “obyčajného” fotomobilu spraví digitálny fotoaparát. Tým príslušenstvom, ktoré iný výrobca k svojmu zariadeniu na trhu neponúka, aj keď pokusy (neujali sa) tu už boli, je Photography Kit.


Ten ste mohli k predobjednávke telefónu získať ako darček, inak je cena 199 eur. Súčasťou balenia je tvrdé puzdro s textúrovanou zadnou stenou a výmennými krúžkami okolo objektívu, z nich jeden slúži ako adaptér na prídavný filter so 67 mm závitom, šnúrka na zápästie pre bezpečnejšie držanie v ruke a špeciálny grip.


Ten sa pricvakne k spodnej stene telefónu a zabezpečí posuvným zámkom proti samovoľnému vyšmyknutiu z tela smartfónu. Párovanie s telefónom prebehne automaticky. Obsahuje 1 500 mAh batériu, ktorá Xiaomi 14 Ultra dopĺňa potrebnú energiu, pri dlhšom fotografovaní a nahrávaní videí ju môže rýchlo strácať. Grip sa nabíja samostatne cez USB-C konektor a o stave nabitia vás informuje malá LED dióda.


Grip je kompatibilný iba s modelom Xiaomi 14 Ultra a obsahuje dvojpolohovú spúšť fotoaparátu, páčku na plynulé zoomovanie, programovateľné otočné tlačidlo a dedikované tlačidlo na nahrávanie videa.
Cena, dostupnosť, obsah balenia
Samotný telefón sa na slovenskom trhu predáva za 1 499 eur a na výber je v bielej a čiernej farbe, obidve ponúkajú zadnú stenu z napodobeniny kože. Pri uvedení, počas predobjednávokm ste mohli získať spomínanú súpravu na fotografovanie v hodnote 199 eur ako darček a za recenziu produktu na webe lákal výrobca druhým darčekom – stojanom s bezdrôtovým 80 W nabíjaním, ktorý má bežnú cenu 99 eur.


Spolu ste tak k novej Ultre mohli dostať dva užitočné darčeky a ušetriť ich nákupom takmer 300 eur. Ani samotné produktové balenia telefónu nie je chudobné. Nájdete tam ochranný kryt, nabíjací kábel s koncovkami USB-A a USB-C, a poteší 90 W rýchlonabíjačka. Samozrejmosťou sú potrebné dokumenty a nástroj na otvorenie šuplíka pre dve nanoSIM karty.
Konštrukcia
Ku konštrukcii nemám jedinú výčitku. Je z kvalitných materiálov, pevná a disponuje certifikáciou odolnosti voči vode a prachu IP68. Telefón váži takmer 220 gramov, s pripevneným gripom ešte viac, takže ide naozaj o ťažké zariadenie, ktoré vám z vrecka nohavíc určite bude vytŕčať a pri dlhšom telefonovaní alebo celkovom používaní telefónu s nasadeným krytom v ruke, vás po čase môže začať bolieť ruka.


Rozmiestnenie ovládacích prvkov po tele smartfónu neprekvapí. V pravej bočnej stene nájdeme tlačidlá ovládania hlasitosti a vypínač, protiľahlá je prázdna. Dole sú umiestnené šuplík na SIM karty, USB-C konektor a reproduktor. Druhý, ktorým vytvoríte stereo reprodukciu zvuku, nájdete hore. Zvuk je veľmi kvalitný, dostatočne hlasný a dokonca počujete aj náznaky basov.
Dominantným prvok zadnej steny je kruhový fotomodul s efektným vrúbkovaním, ktorý výrazne vytŕča nad stenu konštrukcie. Dorovnáte ho (aspoň trochu) dodávaným puzdrom. Pri položení na pevnú podložku sa nekýve, ak neťukáte na oblasť blízko okrajov displeja. Pri používaní sa telefón drží pohodlne v ruke, no dajte si pozor, aby ste ho držali naozaj pevne, pretože horná časť je kvôli zostave fotoaparátov o niečo ťažšia a pri ledabolom držaní v spodnej časti telefónu, sa môže prevážiť, a z ruky vyšmyknúť.






Displej
Displej Xiaomi 14 Ultra je výborný, aj papierovými parametrami aj pri reálnom používaní. Je pravda, že pri udávanom jase v peaku 3 000 nitov som čakala o niečo lepšiu čitateľnosť na priamom slnku, no nemala som nikdy problém rozpoznať zobrazovaný obsah i text. AMOLED panel s so 6,73-palcovou uhlopriečkou a jemným rozlíšením 1 440 x 3 200 pixelov, teda 552 pixelov na jeden palec (ppi), si môžete v nastaveniach upraviť aj na Full HD+ rozlíšenie. Pre šetrenie batérie.
Obnovovaciu frekvenciu si môžete nastaviť na 60 Hz, 120 Hz alebo to nechať na systém a adaptívne zobrazovanie 1 – 120 Hz. Ten sám zhodnotí podľa zobrazeného obsahu, akú rýchlosť v tom čase použije. Proti poškriabaniu chráni displej sklo Xiaomi Shield Glass. Medzi parametrami nechýba podpora Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG ani 1 920 Hz PWM stmievanie.


Integrovaná čítačka odtlačkov je rýchla a spoľahlivá. Počas testovania som s ňou nemala nijaký výrazný problém, aj keď zopár pokusov s nerozpoznaným prstom bolo. Rýchlo funguje aj rozpoznávanie tváre.
Samozrejmosťou je Always on displej s možnosťou zobrazenia na 10 sekúnd po ťuknutí aj plánovaného zobrazenia podľa vopred nastaveného času. V ponuke nájdete aj možnosť vždy zapnutého AOD a Inteligentné zobrazenie, to mi ale nefungovalo korektne, tak som zvolila osvedčené plánované zapnutie od 7:00 – 23:00.


Na úpravu obrazovky máte k dispozícii množstvo tapiet a motívov, meniť sa dajú ikony, písmo, efekty upozornení aj efekt zobrazovaný pri čítačke odtlačkov. Displej sa vie prebudiť zodvihnutím, dvojitým ťuknutím a rozpozná, keď sa na obrazovku pozeráte. Vtedy ostane zapnutý a nezhasne.
Výkon a systém
O výkone Xiaomi 14 Ultra sa ani nemusíme baviť. Zabezpečuje ho známy 4 nm čipset Snapdragon 8 Gen 3 spolu s 16 GB operačnou pamäťou typu LPDDR5X. Spustíte tu akúkoľvek aj graficky náročnú hru a ani množstvo aplikácií spustených na pozadí nebude vadiť rýchlosti systému Xiaomi HyperOS, ktoré nahradilo známu nadstavbu MIUI.


Ten beží nad Androidom 14 a výrobca sľubuje štyri veľké aktualizácie systému a päť rokov dodávania bezpečnostných záplat. Slušné, no konkurenčný Google alebo Samsung je pri prémiových modeloch s dĺžkou aktualizácie ešte ďalej. Stále však Xiaomi patrí do kategórie výrobcov, ktorí sa príkladne starajú aj o svoje staršie a lacné zariadenia.


Na globálnom trhu sa predáva len jeden pamäťový model, a to s 512 GB úložiskom typu UFS 4.0, bez možnosti rozšírenia microSD kartami. Ak vám to bude málo, nemáte inú možnosť, než si obsah zálohovať v cloude alebo na pevnom externom zariadení a internú pamäť mazať.


Konektivita je takmer príkladná. V špecifikáciách výrobca uvádza širokú podporu navigačných satelitov, Bluetooth 5.4 (bez UWB), Wi-Fi 7, 5G aj NFC na bezkontaktné platby, no o eSIM sa nezmieňuje a ani v nastaveniach telefónu som možnosť aktivácie elektronickej SIM karty nenašla. To by už dnes podľa mňa malo byť pri smartfónoch vyššej triedy samozrejmosťou.


Fotoaparáty
Najväčším lákadlom Xiaomi 14 Ultra sú fotoaparáty, ktoré patria medzi aktuálnu špičku. Pre fanúšikov fotografovania mobilom je tu spomínané príslušenstvo Photography Kit, ktoré posúva používanie telefónu na vyššiu úroveň. No aj bez neho sa môžete spoľahnúť na výborné výsledky.


Xiaomi v Ultre stavilo na štyri zadné 50 MP snímače (hlavný, širokouhlý, teleobjektív a periskopický teleobjektív). Podrobné špecifikácie si môžete prečítať v našej tabuľke parametrov. Všetky štyri ponúkajú automatické zaostrovanie a tri z nich (okrem širokouhlého) disponujú optickou stabilizáciou obrazu.


Tá o sebe dáva fyzicky vedieť aj pri silnejšej manipulácii s telefónom – hrká v ňom, a to dosť výrazne. Takto hlasný zvuk som doteraz nepočula snáď u žiadneho smartfónu s OIS. Ale nezľaknite sa, nie je to vada, je to vlastnosť.


So Xiaomi 14 Ultra máme k dispozícii štvoricou fotoaparátov s veľkým rozsahom ohniskových vzdialeností od 12 mm do 120 mm, takže poslúžia pri každej príležitosti. Či už chcete snímať blízky alebo vzdialený objekt, alebo mať toho v zábere čo najviac. Hlavný fotoaparát sa navyše pýši plynulou premenlivou clonou ƒ/1,63 – ƒ/4,0. To žiadny iný smartfón neponúka. Premenlivú clonu priniesol napríklad aj Honor Magic6 Pro, no nedá sa plynule regulovať, ale je stanovená napevno, na f/1.4 a f/2.0.
Snímky sú naozaj povedené, cez deň i v noci. Za dostatku svetla nechýbajú detaily a ak máte pri zhoršených svetelných podmienkach pevnú ruku, prípadne použijete statív, dočkáte sa kvalitných záberov aj v noci. O farebné podanie sa postará softvér od Leica.
Pri automatickom režime môžete prepínať alebo sa plynulo posúvať medzi objektívmi od 0,6x (širokouhlý) cez 1x (hlavný), až po 3,2x (teleobjektív) a 5x (periskopický teleobjektív). V portrétovom režime si môžete vybrať, akú chcete použiť ohniskovú vzdialenosť – 23 mm, 35 mm, 50 mm alebo 75 mm.
Maximom pri nahrávaní videí je 8K rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Pre tých náročnejších a fotograficky zdatnejších používateľov, je tu Režim režiséra, ktorý ponúka profesionálne rozhranie s pokročilým ovládaním parametrov a záznam vo formáte Log na flexibilnú postprodukciu.
Xiaomi 14 Ultra podporuje aj snímanie videa Dolby Vision v 4K so 60 fps. Samozrejmosťou je stabilizácia pre plynulé snímanie videa. Zostava štyroch mikrofónov umožňuje nahrávanie priestorového zvuku aj smerového zvuku. Predná selfie kamera ponúka 32 MP rozlíšenie a dokáže nahrávať videá v 4K so 60 fps.
Batéria a výdrž
Výdrž batérie na jedno nabitie býva dôležitým parametrom pri výbere nového smartfónu. Pri dnešných výbavách smartfónov, ktoré obsahujú množstvo energeticky náročných komponentov a funkcií, je štandardom aspoň jednodňová výdrž aj pri vyššom zaťažení. Na to sa môžete spoľahnúť aj pri Xiaomi 14 Ultra. No ak budete veľa fotiť a nahrávať videá, kapacita pôjde rapídne dole. Vtedy sa zíde spomínaný grip s prídavnou 1 500 mAh batériou. Ak ho nemáte a plánujete celodenný výlet, pri ktorom sa dá očakávať navigovanie, fotenie a postovanie na sociálne siete, radšej pri sebe noste externú nabíjačku.


Pri mojom slabšom používaní mi stačilo nabíjať raz za deň a pol, prípadne raz za dva dni. Ak som ale zobrala telefón do ZOO, počas štyroch hodín mi kapacita zo 40 % padla na nulu. Pri odchode som ešte stihla ckvaknúť medveďa a telefón sa vypol. Dĺžka nabíjania 5 000 mAh batérie je približne 40 minút. Ak nabíjate pri úrovni kapacity 20 %, do 100 % to dodávanou 90 W nabíjačkou potrvá necelú polhodinu.


Ultra poteší 80 W bezdrôtovým nabíjaním, pričom nechýba ani 10 W reverzné, kedy si bez káblov môžete dobiť druhý telefón alebo príslušenstvo. V nastaveniach batérie si viete určiť kapacitu batérie, pri ktorej prestane14 Ultra druhé zariadenie dobíjať. Aby sa nestalo, že vám ju vyšťaví na nulu.
Tabuľka parametrov smartfónov série Xiaomi 14
Xiaomi 14 | Xiaomi 14 Ultra | |
Rozmery |
|
|
Hmotnosť |
|
|
Displej |
|
|
Procesor |
|
|
Operačná pamäť |
|
|
Interné úložisko |
|
|
Operačný systém |
|
|
Fotoaparáty |
|
|
Batéria a nabíjanie |
|
|
Konektivita | Bluetooth 5.4, Wi-Fi 7, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C, NFC, 5G | Bluetooth 5.4, Wi-Fi 7, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C, NFC, 5G |
Ostatné | certifikácia IP68, čítačka odtlačkov v displeji, stere repro | certifikácia IP68, čítačka odtlačkov v displeji, stere repro |
Farba |
|
|
Cena |
|
|
Záverečné zhodnotenie
Xiaomi 14 Ultra patrí k tomu najlepšiemu na trhu, čo v kategórii prémiových smartfónov nájdete. Ak ste fanúšik fotografovania, určite oceníte Photography Kit, s ktorým je fotografovanie pohodlnejšie a ešte zábavnejšie. Tí z vás, ktorým nie sú cudzie pojmy ako svetelnosť, expozícia, ISO, rýchlosť uzávierky, vyváženie bielej a podobne, sa v rôznych režimoch naozaj “vyšantia”.
Spoľahnúť sa môžete na kvalitný displej, vysoký výkon, rýchly systém s dlhou softvérovou podporou, rýchle nabíjanie a všestranné fotoaparáty. Plus dávam aj za kvalitnú konštrukciu s elegantnou povrchovou úpravou, a certifikáciou IP68. Ak hľadáte výkonný fotomobil, nevadí vám, že vo vačku budete nosiť veľký a ťažký telefón, a ste ochotní zaplatiť takmer 1 500 eur, určite by ste mali na 14 Ultra pouvažovať.
Výhody:
- Elegantná konštrukcia
- Certifikácia IP68
- Kvalitný displej
- Výkonný hardvér
- Rýchly systém
- Výborné fotoaparáty
- Rýchle nabíjanie batérie
- Dlhoročná softvérová podpora
- Bohaté balenie
- Príslušenstvo Photography Kit
Nevýhody:
- Vysoká hmotnosť
- Veľké rozmery, najmä s pridaným gripom
- Chýba podpora eSIM
- Výdrž batérie
- Vysoká cena
Konkurencia
Konkurenčné vody majú v ponuke napríklad Samsung Galaxy S24 Ultra, Honor Magic6 Pro, Pixel 8 Pro ale aj Vivo X100 Pro, ktoré sme síce v redakcii nerecenzovali, ale parametre má výborné. Pokiaľ ste zástancom menších smartfónov, poobzerajte sa po Xiaomi 14 alebo Samsung Galaxy S24. Obidva modely patria medzi výkonné a nesklamú ani pri fotografovaní a nahrávaní videí. Xiaomi 14 Ultra je ale o level vyššie.
zdravím , prečo tak drahý telefón nemá esim? ked jeho lacnejšie varianty maju? viete to lrosim zistiť? vďaka