MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Kapacita nie je všetko

Väčšina z vás sa pri pohľade na kapacitu batérie zasmeje. Ako je možné, že Sony dá do smartfónu obrovský displej so 4K rozlíšením a tomu neprispôsobí kapacitu batérie? 3330 mAh je medzi vlajkovými loďami podpriemerná hodnota. Avšak musím povedať, že výdrž ma veľmi príjemne prekvapila. Pri smartfónoch od Sony to ale nie je prvýkrát. Čistý vyladený Android, výkonný, ale aj úsporný procesor a OLED displej (aj keď 4K) robia svoje. Výdrž vôbec nie je zlá, práve naopak.

Pri dnešných smartfónoch neočakávam výdrž na úrovni dva celé dni. Avšak jeden deň je štandard, ktorý musí byť dodržaný. Nikdy by som si nekúpil telefón, ktorý nevydrží celý náročný deň bez nabíjačky. Našťastie Xperia 1 takým nie je. Počas testovania to bol môj hlavný telefón. Mal som v ňom svoju SIM kartu, ktorá bola neustále pripojená na internet. Wi-Fi nevypínam.

Bez problémov som si dokázal zahrať nejakú hru, riešiť maily, prezerať sociálne siete a podobne. Do večera batéria vždy vydržala. A to mi stačí. Nejaké to percento ešte zostalo na horšie časy. Niekedy 20, niekedy 10, niekedy až 30 percent. To závisí od reálneho používania. S kľudným svedomím môžem povedať, že Xperia 1 vydrží deň aktívneho používania.

V balení sa nachádza nabíjačka s výkonom 18 W, ktorá sľubuje rýchle nabíjanie. Počas testu som nameral tieto hodnoty:

 • 15 min: 25 %
 • 30 min: 47 %
 • 45 min: 63 %
 • 60 min: 77 %
 • plné nabitie: 1:32 hod

Len pripomeniem, že počas testu rýchlosti nabíjania som vypol správcu batérie. Škoda, že Xperia 1 nepodporuje bezdtôrové nabíjanie.

Novej Xperii nechýbajú rôzne šetriace režimy. V režime STAMINA sa zníži výkon procesora, trochu sa zníži aj jas displeja a podobne. Tento režim môžete aktivovať manuálne alebo sa zapne pri určitej, vami nastavenej úrovni nabitia batérie. Ak potrebujete z batérie dostať čo najviac, je pre vás pripravený režim Ultra STAMINA. V tomto prípade budete mať dostupné len základné funkcie telefónu, akými sú Telefón, Kontakty, SMS, Fotoaparát, Kalendár, Galéria, Hodiny, Nastavenia a Hudba.

Výdrž batérie sa v tomto režime predĺži naozaj poriadne. Ak teda očakávate nejaký dôležitý telefonát alebo správu a nemáte dostatok energie, režim Ultra STAMINA sa môže hodiť.

Veľmi zaujímavou položkou v nastaveniach je Správca batérie. Ide o funkciu, ktorá inteligentne upraví nabíjanie tak, aby sa čo najviac šetrila batéria. Dokonca sa dokáže naučiť vaše návyky. Sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať viac hodín a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Nabíjanie sa po určitom čase stopne a pokračuje pred tým, ako telefón odpojíte z nabíjačky.

Záverečné hodnotenie: Kúpiť či nekúpiť?

Cena Xperie 1 je približne 950 eur, čo nie je málo. Na druhú stranu, takúto sumu musíte zaplatiť aj za vlajkové lode ostatných veľkých výrobcov. Tak prečo práve Xperia? Ak sa chcete odlíšiť displejom a dizajnom, nová Xperia 1 by mohla byť to, čo hľadáte. Má svoje výhody, ale aj nevýhody. Krásny 4K HDR OLED displej s pomerom strán 21:9 patrí medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. Ani výdrž nie je zlá, aj keď kapacita batérie by mohla hovoriť o niečom inom. Multimediálna výbava je dotiahnutá takmer k dokonalosti, nechýbajú ani stereo reproduktory a na zadnej strane kvalitný fotoaparát. K nemu smeruje asi moja najväčšia výhrada.

Niekedy podáva nekonzistentné výsledky a hlavne je potrebné popracovať na aplikácii, ktorá ho obsluhuje. Je jednoducho pomalá. Tiež video by mohlo byť menej roztrasené. Sony Xperia 1 je príjemným spestrením aktuálneho trhu smartfónov. Vlajkový model by mohol mať aj odomykanie pomocou tváre (aj keď to nie je také bezpečné, ako skener odtlačkov). Ďalším nedostatkom môže byť aj absencia bezdrôtového nabíjania. Ak chcete niečo iné, originálne, mohla by sa určite dostať do užšieho výberu.

Sony Xperia 1 si určite svojich priaznivcov nájde. Ako sme si už zvykli, je plná kontroverzií, čo určite vzbudí pozornosť a diskusie. Pre tých, ktorí hľadajú niečo iné, s krásnym displejom a bohatou multimediálnou výbavou, by mohla byť práve Xperia 1 tou správnou voľbou.

8.5

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 je jednou z najzaujímavejších vlajkových lodí. V prvom rade ponúka skvelý 4K HDR displej, ktorý je navyše poriadne natiahnutý, s pomerom strán až 21:9. Fotoaparát patrí medzi tie lepšie, no stále to nie je úplný vrchol. Výhodou je aj vysoký výkon na čele s procesorom Snapdragon 855. Poteší aj Dual SIM funkcionalita, zamrzí zase automatické reštartovanie po vybratí karty.

Xperia 1 ponúka výborné stereo reproduktory a aj výdrž je v poriadku. A to aj napriek relatívne slabšej batérii. Nevýhodou môže byť práve dizajn, ktorý nesadne každému. Tiež tu chýba odomykanie pomocou tváre a skener odtlačkov prstov na pravej strane by tiež mohol byť o niečo rýchlejší. Chýba odomykanie tvárou, chýba bezdrôtové nabíjanie. Tieto dve funkcie by mali byť v každom vlajkovom modeli s takouto vysokou cenou.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • Skvelý 4K HDR OLED displej
 • Vysoký výkon
 • Výborné stereo reproduktory
 • Veľmi slušný fotoaparát

 • Cena
 • Dizajn nesadne každému
 • Chýba bezdrôtové nabíjanie
 • Pomalší skener odtlačkov
 • Po výmene SIM karty sa reštartuje

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+