MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Klobúk dole

Pri pohľade na parametre nového displeja sa nejednému technologicky zdatnejšiemu používateľovi rozžiaria oči. Dámy a páni, v ruke držím ďalší smartfón, ktorý ponúka extrémne vysoké 4K rozlíšenie. Vzhľadom na uhlopriečku displeja, ktorá je 6,5″ sa môžete tešiť na brutálne jemný obraz s hustotou až 643 ppi. Rozlíšenie displeja je konkrétne 3840 x 1644 pixelov. Ide o OLED panel, ktorý ponúka aj podporu HDR.

Vďaka OLED technológii nechýba ani ambientné zobrazenie. To si môžete aj prispôsobiť. Buď si ho zapnete na stálo, po zdvihnutí zariadenia, inteligentne alebo ho vypnete. Inteligentné nastvenie znamená, že sa zobrazí podľa potreby pri chôdzi, vyberaní smartfónu z vrecka a podobne.

Aby toho nebolo málo, nechýba ani notifikačná LED dióda. Jej správanie či farby nastaviť neviete, no som rád, že tu je. Dokonca je dostatočne veľká a len tak ľahko jej blikanie neprehliadnete. Tiež vás upozorní na slabú batériu.

Na displej je radosť pozerať. Farby sú pekné, sýte, pixely len tak ľahko neuvidíte. Ani na slnku som s čitateľnosťou displeja problém nemal. Zaujímavé je, že prednastavene je naladený do studených farieb. Ja som si to okamžite zmenil na neutrálnu. 4K rozlíšenie sa údajne zapína len pri niektorých situáciách. To overiť neviem, zostáva mi len veriť, že to tak je. Na 4K rozlíšenie sa môžete tešiť v galérii, prehrávači videí a podobne. Teda všade tam, kde má vyššie rozlíšenie význam.

Pozorovacie uhly sú výborné. V noci je automatika nastavená tak, že displej svieti trochu viac, ako by som očakával. Stačí ale pár sekúnd a všetko je nastavené presne podľa mojich predstáv. Keď už som pri automatickom jase, ten funguje rýchlo a spoľahlivo. Prekvapením nie je ani prítomný nočný režim, v ktorom sa displej nastaví tak, aby využíval menej modrej farby, čím v tme chráni vaše oči.

No a teraz k pomeru strán. 21:9 využijete hlavne pri pozeraní filmov, no aj v iných situáciách. Internetové stránky ponúknu viac miesta, v mailoch vidíte viac riadkov a podobne. Nie všetky aplikácie sú tomu však úplne prispôsobené. Napríklad pri pridávaní storyčiek na Instagrame si musíte dávať pozor na to, že nie všetci majú smartfóny s takýmto natiahnutým displejom. Výhodu ešte vidím aj v tom, že Xperia 1 nie je príliš široká a drží sa celkom dobre aj vzhľadom na veľkú uhlopriečku. Po tom, ako som do ruky chytil hocijaký iný smartfón, mi prišiel displej čudný, taký tučný. Je to všetko otázkou zvyku.

Výkon a Pamäť: Súperí s najlepšími

Xperia 1 od Sony stojí vyše 900 eur. V tejto cene očakávame maximálnu hardvérovú výbavu. V tomto smere Xperia nezaostáva. Vo vnútri pracuje výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 855 a pomáha mu 6 GB operačnej pamäte. Táto kombinácia zaručí, že všetky úkony zvládne Sony Xperia 1 ľavou zadnou. Príjemné je, že ani pri maximálnej záťaži sa extrémne neprehrieva a stále si drží relatívne nízku teplotu.

Ak hľadáte smartfón s poriadnym výkonom, ktorý budete využívať aj na hranie, Xperia určite nesklame. Na maximálnych detailoch zvládne aj tie najnáročnejšie hry. V obchode Google Play prakticky neexistuje aplikácia či hra, ktorá by robila Snapdragonu 855 problém.

Ako vždy, aj do tohto zariadenia som nainštaloval hru PUBG. Pri nastavení maximálnej grafiky som nemal problém s hrateľnosťou, sekaním a ničím, čo by ma počas hrania vyrušovalo. Problém nenastáva ani pri dlhšom hraní. Pre hráčov ideálne.

6 GB RAM je dostatočná hodnota na to, aby sa aplikácie na pozadí nezatvárali a multitasking bol absolútne plynulý. Nikdy sa mi nestalo, že by sa nejaká aplikácia len tak zatvorila z dôvodu nedostatku pamäte. Aj prepínanie medzi nimi je bleskové. Testovaná Xperia 1 ponúka 128 GB úložisko, z čoho som mal po zapnutí voľných vyše 100 GB. Pokiaľ by vám bolo málo, spoľahnúť sa môžete aj na podporu pamäťových kariet až do kapacity 1 TB.

S výmenou pamäťových kariet súvisí jeden problém. Ako iste viete, každá Xperia sa po vybratí slotu na SIM kartu reštartuje. To by som ešte zvládol. Lenže tu sa nachádza aj slot na pamäťovú kartu. Čiže chcete vytiahnuť pamäťovú kartu, zariadenie sa reštartuje. Chcete ju vložiť, znovu sa reštartuje. A tak dookola… Osobne mi to neprekáža, pamäťové karty už dlhšie nepoužívam. Avšak existujú používatelia, ktorí s nimi pracujú na dennej báze a tí môžu mať s týmto problém.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+