MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Klasická vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí

Nebudem sa veľmi rozpisovať o tom, akými technológiami nová Xperia 1 disponuje. Prakticky jediné, čo chýba, je infračervený port. Ak ste teda chceli ovládať svoje domáce zariadenia pomocou novej Xperie, máte jednoducho smolu. Inak sa môžete tešiť na Wi-Fi, LTE, NFC a všetko podstatné. Telefonovanie je aj napriek väčším rozmerom príjemné. Zvuk zo slúchadla je kvalitný a mikrofón spĺňa tie najvyššie štandardy roka 2019.

Teraz niečo z praxe. Telefonovanie je bezproblémové, príjem signálu tiež. Bluetooth funguje na výbornú aj s viacerými zariadeniami a GPS nájde polohu do niekoľkých sekúnd. Navyše, počas testovania mi signál GPS nevypadol ani raz. Na navigovanie som používal aplikáciu Waze a niekedy aj Google Mapy. Poteší aj možnosť vloženia dvoch SIM kariet súčasne, avšak na úkor pamäťovej karty. Druhý slot na kartu je totiž zdieľaný.

Fotoaparát: Prvý s tromi objektívmi

Smartfóny od Sony mali vždy potenciál patriť medzi najlepšie fotomobily. Vždy im niečo chýbalo. To sa teraz snaží napraviť nová Xperia 1, ktorá prichádza s tromi objektívmi hlavného fotoaparátu. Rozloženie síl sa zdá byť ideálne. Nájdeme tu hlavný snímač, o priblíženie sa postará teleobjektív a o “oddialenie” zase ultra-širokouhlý objektív.

  • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.6, OIS
  • Teleobjektív: 12 MP, f/2.4, 2 x optické priblíženie
  • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4

Zaujímavé je, že všetky snímače disponujú rovnakým, 12-megapixelovým rozlíšením. V noci sa určite hodí optická stabilizácia hlavného fotoaparátu a clona f/1.6 dokáže zachytiť dostatok svetla. Ako už býva zvykom, v noci nemá význam prepínať na teleobjektív či ultra-širokouhlý snímač (ak vám záleží na kvalite fotografie). Tie sa hodia hlavne cez deň, ideálne za pekného počasia, kedy z nich získate veľmi zaujímavé zábery.

Ultra-širokouhlý snímač nedokáže zaostrovať a všimol som si, že efekt “rybieho oka” je pri ňom celkom výrazný. Napríklad smartfóny od Samsungu sa s tým popasovali lepšie. Najväčšie výhrady mám k aplikácii, ktorá obsluhuje fotoaparát. Rozloženie ovládacích prvkov a všetky funkcie sú super, no prekáža mi rýchlosť – teda pomalosť aplikácie. Dúfam, že Sony rýchlo popracuje na optimalizácii aplikácie, pretože to ani zďaleka nie je ono. Hocijaký smartfón za 200 eur je rýchlejší.  Aplikácia sa spúšťa pomaly. Prepínanie medzi videom a fotografovaním je pomalé a priamy vstup do galérie posledných fotografií by tiež mohol byť značne rýchlejší. Škoda.

Potešil som sa návratu hardvérovej spúšti fotoaparátu. Až dovtedy, kým som zistil, ako funguje. Zvyknutý som na to, že spúšť zatlačím do prvej polohy, smartfón zaostrí a po dotlačení vytvorí fotografiu. Presne ako z fotoaparátov. Tu nastalo sklamanie. Ono to tak vôbec nefunguje. Po zatlačení do prvej polohy len zamkne všetky nastavenia (ISO, expozíciiu a podobne). Po dotlačení odfotí. Nehovorím, že sa to nemôže hodiť, no ja by som radšej overenú klasiku.

Ukážkové fotografie

Počas dňa sa fotografie môžu rovnať s tými najlepšími. Nechýba dostatok detailov, slušné farby a minimálny šum. Obraz je ostrý po celej ploche fotografie. V noci výborne poslúži 5-osá optická stabilizácia obrazu, spolu so svetelnosťou f/1.6. Nočné fotky sú tiež veľmi dobré. Vyššia citlivosť na svetlo v kombinácii s optickou stabilizáciou obrazu sa podpísali pod slušné výsledky.

Niekedy ale platí, že fotky sú také, ako sa Xperia vyspí. Raz sa vám podarí fotka, ktorá doslova vyrazí dych, inokedy je to priemer. Preto odporúčam jednu scénu odfotografovať viackrát. Aspoň budete mať istotu.

Portrétový režim

Žiadnemu správnemu smartfónu nesmie v roku 2019 chýbať ani tento režim, ktorý dokáže efektne rozmazať pozadie za fotografovaným objektom, čím ho ešte viac zvýrazní. Nechýba ani v tomto prípade. Funguje veľmi dobre a spoľahlivo, no ako to už býva zvykom, 100 percentné to nie je nikdy. Počas fotografovania síce neviete nastaviť úroveň rozmazania, no to mi ani neprekáža. Myslím, že automaticky je zvolená asi tá najlepšia možná.

Video

Ani nahrávanie videa nie je novej Xperii cudzie. Zvládne to v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Tu by som očakával možnosť nahrávať aj v 60 fps, čo konkurencia dokáže. Elektronická stabilizácia obrazu je k dispozícii pri FullHD videu, čo rozhodne odporúčam. 4K video je na môj vkus trochu rozstrasené, v porovnaní napríklad so Samsungom Galaxy S10 je roztrasené až príliš. Nepomôže ani optická stabilizácia obrazu.

Inak je ale video veľmi pekné. Oceňujem verné farby (možno trochu tmavšie) a dostatok detailov. Celkom dobre sa vie vysporiadať aj s protisvetlom či inými náročnejšími podmienkami. Video je určite nadpriemerné, no priznám sa, že pri vlajkovej lodi som očakával ešte o trochu viac.

Lahôdkou je potom nahrávanie super-spomaleného videa. To zvláda pri rozlíšením FullHD a s 960 snímkami za sekundu. Samotná spomalená časť je síce len veľmi krátka, ale vyzerá veľmi efektne a rozhodne zaujme. Pozor si ale musíte dávať na dostatok svetla. V horších svetelných podmienkach nemá absolútne význam tento režim zapínať.

Selfie fotoaparát

Aj selfie fotoaparát odvádza svoju robotu dobre. Jeho rozlíšenie je 8 MP a clona f/2.0. Opäť platí, že cez deň sa môžete tešiť na vydarené zábery, v noci je to samozrejme horšie. Nechýba ani portrétový režim, ktorý funguje spoľahlivo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+