MojAndroid

Do rodinky Samsung Galaxy Tab S7 sa nedávno pridal nový model s označením FE. Spoločnosť tento prívlastok oživila minulý rok so smartfónom Galaxy S20 FE, ktorý sa stal veľkým hitom. Do vyššej strednej triedy totižto priniesol vlajkové špecifikácie za dostupnú cenu. Samsungu sa to podarilo tak, že dôkladne vybral a následne investoval do dôležitých častí smartfónu, zatiaľ čo na tých menej podstatných šetril. A ako je to teda v prípade tabletu Galaxy Tab S7 FE? Šetril Samsung na tých správnych miestach? Toto je recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G: Špecifikácie

Rozmery a hmotnosť 284,8 x 185 x 6,3 mm
608 gramov
Displej 12,4″ TFT, 1600 x 2560 pixelov, 60 Hz
Procesor Qualcomm Snapdragon 750G 5G
RAM a úložisko 4 GB RAM / 64 GB
Fotoaparáty Zadný: 8 MP
Predný: 5 MP
Batéria a nabíjanie 10 090 mAh
45 W káblové nabíjanie
Konektivita 5G, dvojpásmové Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), USB-C 3.2
Audio stereo reproduktory
Systém Android 11, One UI 3.1.1
S Pen áno, bez podpory Bluetooth

Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE G5: V balení nutný základ a S Pen

V krabici na vás okrem samotného tabletu čaká aj dotykové pero S Pen, USB-C kábel, 15 W nabíjací adaptér a povinná dokumentácia. Chýba tu však obal s klávesnicou a náhradne hroty do pera. Obal si v prípade potreby musíte zakúpiť samostatne.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G balenie
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Konštrukcia a dizajn: Na kvalitnom prevedení sa nešetrilo

Keď už nie špecifikáciami, tak aspoň dizajnom sa Samsung Galaxy Tab S7 FE podobá na ostatné modely tejto série. Telo s veľkosťou 284,8 x 185 x 6,3 mm a hmotnosťou 608 gramov prevedením pôsobí rovnako kvalitne vďaka matnej hliníkovej konštrukcii. Dizajnom zadnej strany sa však od svojich súrodencov odlišuje v jednej veci, a to absenciou vyčleneného miesta na nabíjanie dotykového pera.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G zadná strana
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Jeho 12,4″ displej z tohto modelu robí jeden z najväčších tabletov na trhu, čo je síce super na sledovanie obsahu, no výrazne to zhoršuje pohodlie pri používaní. Miestami som mala čo robiť, aby sa mi pri držaní nevyšmykol z ruky. Tento problém by aspoň čiastočne mohol odstrániť ochranný kryt.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G displej
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Keď už sme pri displeji, prívlastok FE sa neodrazil ani na spracovaní prednej strany, tento panel lemujú tenké rámiky. Sú ale dostatočné veľké na to, aby nedochádzalo k nechceným dotykom. Selfie fotoaparát nájdete na boku, čo je pre uskutočňovanie videohovorov ideálne.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G fotoaparát
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Na pravej strane zariadenia sa nachádzajú tlačidlá na vypnutie a ovládanie hlasitosti, zatiaľ čo na ľavej len konektory na uchytenie puzdra s dotykovou klávesnicou. Na hornej strane tabletu zas nájdeme mikrofón spolu s jedným reproduktorom a dole USB-C port a druhý reproduktor.

Odomykanie: Bez snímača odtlačkov prstov

Na zabezpečenie zariadenia si budete musieť vystačiť bez snímaču odtlačkov prstov a namiesto toho zvoliť staršie spôsoby zabezpečenia ako heslo, vzor alebo PIN kód. K dispozícii je aj možnosť nastaviť odomykanie tvárou pomocou selfie fotoaparátu. No keďže rozpoznávanie prebieha len cez obyčajný snímač fotoaparátu, nejde o najbezpečnejšiu formu ochrany. Pri registrácii tváre môžete zvýšiť bezpečnosť funkcie povolením odomknutia len v prípade, že máte otvorené oči alebo zakázaním rýchlejšieho rozpoznávania.

Displej a multimédiá: Skôr sklamanie

Narozdiel od ostatných modelov z rodinky Galaxy Tab S7, jednou so slabších stránok tohto modelu je jeho displej. Ide o 12,4″ TFT panel so 60 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorý má horšie pozorovacie uhly ako OLED obrazovky a zaostáva hlavne v ostrosti a v saturácií farieb.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G displej
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Čo sa týka kontrastu, sýtosti čiernej a celkovej farebnosti, tento panel nie je až taký zlý, ako sa o TFT-čkách hovorí. Jeho nižšia kvalita sa prejaví na zobrazení bielej, jej vyváženie je zle nakalibrované a ťahá veľmi do žlta. Niektoré zariadenia umožňujú nastaviť teplotu farieb v nastaveniach systému, no tomuto tabletu takáto možnosť chýba. Po prvej aktualizácií do nastavení displeja pribudla len možnosť zvýšiť sýtosť farieb, čo mierne zlepšilo celkový dojem z tohto podpriemerného panelu.

Horšie je to aj s maximálnym jasom a používať tento tablet vonku za pekného počasia nebolo ideálne. Od Samsungu by som v tejto cenovej kategórii čakala oveľa viac, hlavne vzhľadom na to, že väčšina jeho smartfónov strednej aj nižšej strednej triedy ponúka kvalitné OLED obrazovky.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G displej
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Multimediálny zážitok sa aspoň čiastočne snažia zachrániť stereo reproduktory, ktoré sú dostatočne hlasné a ich zvuk je čistý a plný. Jeden nájdete hore, zatiaľ čo ten druhý na spodnej strane zariadenia. Opäť však Samsung mohol urobiť viac, keďže starší bratia tohto modelu ponúkajú až štyri reproduktory. Audio nadšenci si taktiež budú musieť vystačiť bez 3,5 mm jacku.

Výkon a pamäť: Slabší hardvér sa potrápi aj pri bežných činnostiach

Po displeji tu máme hneď ďalšiu slabú stránku tabletu, jeho výkon. S vykresľovaním obsahu na tomto obrovskom displeji si musí poradiť procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 750G 5G a len 4 GB operačnej pamäte. Slabší hardvér bolo cítiť od začiatku a s pribúdajúcim vekom zariadenia sa to pravdepodobne bude len zhoršovať.

Jednoduché a menej graficky náročné hry si zahráte bez problémov, prepracovanejšie tituly si plynulo nezahráte. Vzhľadom na veľkosť zariadenia je hranie náročnejších hier veľmi nepraktické. Problém so slabším výkonom potvrdzujú aj benchmarky, v teste Antutu tablet dosiahol 351 009 bodov a v aplikácii Geekbench zas 646 bodov v jednojadrovom teste a 1 852 vo viacjadrovom.

Na Slovensku je Samsung Galaxy Tab S7 FE dostupný len vo verzii so 64 GB úložiskom. Mne osobne 64 GB stačí aj na smartfóne, no ak vám nie, máte možnosť vnútorný ukladací priestor rozšíriť pomocou micro SD karty.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G: Systém, DeX a S Pen

Tablet beží na starej známej nadstavbe od Samsungu, One UI vo verzii 3.1, ktorá je postavená na Androide 11. Ak s touto nadstavbou nemáte skúsenosti a doposiaľ ste používali zariadenia s čistým alebo len mierne upraveným Androidom, na One UI si budete musieť chvíľu zvykať. Nadstavba sa najviac odlišuje vzhľadom používateľského prostredia, ale mierne aj fungovaním niektorých možností napríklad v nastaveniach systému.

Samsung sa taktiež zjavne snaží kopírovať úspech ekosystému spoločnosti Apple, robí to však veľmi násilne a chaoticky. Na smartfónoch strednej triedy majú výrobcovia vo zvyku predinštalovať bloatware v podobe hier a rôznych aplikácií tretích strán, čo v tomto tablete našťastie nenájdete. Nájdete tu ale množstvo aplikácií od Samsungu, ktoré nie sú nutné pre fungovanie systému, spolu s niekoľkými ďalšími od Microsoftu a s Netflixom (ktorý nie je možné odinštalovať).

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G predinštalované appky od Samsungu
Foto: Redakcia

Niektoré z nich sú v špecifických prípadoch užitočné, napríklad aplikácia Samsung Flow vám tablet prepojí s počítačom bežiacim na systéme Windows. Následne budete môcť na počítači vidieť notifikácie prijaté na tablete, posielať si medzi oboma zariadeniami správy priamo v aplikácii alebo zdieľať obrazovku. Súčasťou zariadenia je napríklad aj aplikácia na kreslenie, na ovládanie smart domácnosti a aj obľúbený hlasový asistent Bixby.

Samsung DeX: Skoro ako počítač

Samsung ponúka aj jednu zaujímavú funkciu s názvom Dex, ktorá vás prepne do úplne iného používateľského prostredia. Kým v klasickom režime sa tablet ovláda rovnako ako každé iné zariadenie s Androidom, po prepnutí do módu Dex sa zmení na zaujímavý hybrid medzi systémami Windows a Android.

V dolnej časti obrazovky nájdete lištu s tlačidlom na zobrazenie menu s aplikáciami, otvorené aplikácie a nakoniec údaje o kapacite batérie, čase a dátume. Zoznam aplikácií ostáva rovnaký ako v klasickom režime, po spustení sa však neotvoria na celú obrazovku, ako sme zvyknutí, ale v okne. Toto okno môžete následne zväčšiť alebo zmenšiť, presúvať, minimalizovať, roztiahnuť na celú obrazovku alebo aplikáciu jednoducho zavrieť. Taktiež to znamená, že môžete mať otvorených viac okien (teda viac aplikácií) naraz.

Hendikepovaný S Pen?

V balení spolu s tabletom dostanete aj dotykové pero S Pen. Je pomerne ľahké a drží sa dobre, prevedením však pôsobí trochu lacno. Vhodné je na klasické písanie poznámok, ovládanie, ale aj na kreslenie. Vďaka nízkej latencii sa zážitok z písania a kreslenia viac približuje klasickému papieru. Na zariadenie je možné prichytiť ho pomocou magnetov na viacerých miestach, či už po boku tabletu alebo na jeho zadnej strane.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G S Pen skratky
Foto: Redakcia

Tento stylus bohužiaľ nie je možné nabíjať ani pripojiť k tabletu pomocou technológie Bluetooth, čím prichádzate o niektoré funkcie ostatných Tab S7 modelov, napríklad vzdušné gestá. Portál GSMArena vo svojej recenzii tohto zariadenia poznamenal, že pribalený S Pen je možné nabíjať a pripojiť k modelom Tab S7 alebo Tab S7+. Pri testovaní som zistila, že skutočne to tak je a Samsung len túto funkcionalitu zjavne zakázal na lacnejšom Tab S7 FE.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Konektivita: Na jednotku a navyše aj s podporou 5G

Tablet si podľa potreby môžete zakúpiť vo verzii s podporou Wi-Fi pripojenia alebo aj s podporou 5G a slotom na SIM kartu. Druhá verzia je síce drahšia, no zaistí vám možnosť pripojiť sa na internet aj na miestach bez dostupného Wi-Fi. Samozrejme to tiež znamená, že cez tablet môžete telefonovať, či už cez slúchadlá alebo klasicky na odposluch.

5G pripojenie som síce nemala možnosť otestovať, no 4G fungovalo bez problémov rovnako pri dátovaní aj pri telefonovaní. To isté platí aj pre technológie Wi-Fi, Bluetooth aj GPS. Z hľadiska konektivity tento model funguje presne tak, ako má. Jediné čo by vás mohlo odradiť od kúpy je absencia podpory NFC a infračerveného portu, ak je to niečo, čo od tabletu vyžadujete.

Fotoaparát: Na videohovory viac ako postačí

Kým smartfóny sa postupne snažia v úvodzovkách nahradiť profesionálne fotoaparáty, pri tabletoch ostávajú fotoaparáty len na videohovory a na zachytávanie fotografií a videí len vo výnimočných prípadoch. Nekladie sa teda veľký dôraz na ich kvalitu a na tomto modeli nájdeme celkovo dva snímače – 8 MP zadný s autofocusom a 5 MP selfie.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G fotoaparát
Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE | Foto: Redakcia

Výsledné fotografie neboli až také príšerné, ako som očakávala. Farebnosťou boli celkom realistické a ostrosť síce nebola najlepšia, no ani najhoršia. To však platí len pri dennom svetle, kvalita výrazne upadá pri horšom svetle a v tme. V prípade tohto zariadenia robí veľa aj kvalita displeja, pretože výsledne fotografie vyzerajú oveľa lepšie na inom displeji a zas naopak fotky z vlajkových smartfónov vyzerajú na tomto paneli horšie.

Aplikácia fotoaparátu ponúka dokonca aj portrétový a nočný režim. V prípade portrétového režimu je však schopnosť správne detegovať hrany veľmi slabá a výsledný efekt vyzerá veľmi umelo.

Selfie fotoaparát je na tom podobne ako zadný snímač, avšak nedostatok ostrosti sa snaží kompenzovať príliš agresívnym softvérovým doostrovaním. Celkovou kvalitou je na tom však stále výrazne lepšie ako počítačové webkamery, čiže na videohovory určite postačí.

Videá je cez tento tablet možné natáčať vo Full HD alebo HD rozlíšení v režime s 30 snímkami za sekundu. V nastaveniach je dokonca možné zapnúť aj elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorá funguje veľmi dobre. Samotná kvalita videa nie je najlepšia, podobne ako v prípade fotografií má snímač problém s ostrosťou a video miestami preblikáva. Taktiež má problém poradiť si s vykreslením tmavých a presvetlených miest súčasne.

Batéria: Výdrž je super, no rýchlosť nabíjania už nie

Výdržou Tab S7 FE nesklamal. Pri testovaní dosiahol priemerne cca 8 hodín SOT aj pri náročnejšom používaní, avšak bez vloženej SIM karty. S ňou sa priemerný SOT môže zhoršiť o 1-2 hodiny, obzvlášť pri pripojení na 5G sieť. Aj v tomto prípade však ide o super výdrž a pri cestovaní sa s nabíjaním určite nebudete musieť zaťažovať.

Keďže ide o batériu s kapacitou 10 090 mAh, podporu 45 W káblového nabíjania nepocítite ani zďaleka tak, ako na smartfóne. A tento výkon nepocítite vôbec, pokiaľ si k tabletu nedokúpite výkonnejší adaptér. Z nuly na sto sa zariadenie nabíjalo pomocou priloženej 15 W nabíjačky celkovo tri hodiny a štyri minúty.

Test nabíjania z nuly na 100 %

  • 15 min: 9 %
  • 30 min: 18 %
  • 45 min: 26 %
  • 60 min: 34 %
  • Celkové nabitie: 3:04 hod

Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy Tab S7 FE sa síce dizajnom, podporou stylusu aj cenou podobá na staršie modely zo série Galaxy Tab S7, no kvôli slabšiemu hardvéru by som ho zaradila skôr do cenovo dostupnejšej série Galaxy Tab A alebo označenie FE vymenila za prívlastok Lite. Qualcomm Snapdragon 750G 5G a 4 GB operačnej pamäte sa aj krátko po vydaní zariadenia trápili pri bežných činnostiach, čo značí, že tablet bude použiteľný kratšie, ako jeho súrodenci s vlajkovými špecifikáciami.

Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G zadná strana
Foto: Redakcia

Samsung šetril aj na kvalite displeja, tento 12,4″ TFT panel má ďaleko od prémiových displejov, ktorými je spoločnosť známa, či už ostrosťou, vyvážením bielej alebo maximálnym jasom. Najlepšia nie je ani kvalita fotoaparátov, no keďže ide o tablet, vlajkové snímače sa čakať ani nedali. Predný fotoaparát však viac než postačí na videohovory a prináša oveľa kvalitnejší obraz ako bežné počítačové webkamery.

Oceňujem však skvelú výdrž, batéria s kapacitou 10 090 mAh zvládne bez problémov aj náročnejšie dni. Páči sa mi aj to, že Samsung zvolil podobný dizajn a rovnako kvalitné prevedenie ako na ostatných modeloch z tejto série. Svoje využitie si samozrejme nájde aj pribalený S Pen s nízkou latenciou, teda až na obmedzenie niektorých funkcií z dôvodu, že stylus sa pomocou tabletu nedokáže nabíjať a nedokáže sa k nemu pripojiť. Takisto som nemala problém s pripojením či už na Wi-Fi, LTE sieť alebo k iným zariadeniam pomocou technológie Bluetooth.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G: Konkurencia

Xiaomi Pad 5

Xiaomi Pad 5 zadna strana
Xiaomi Pad 5 | Foto: Redakcia

Nedávno predstavený model, s ktorým sa čínsky výrobca vrátil na trh s tabletmi. Za polovičnú nižšiu cenu ponúka v porovnaní s Tab S7 FE viacero vylepšení, napríklad 11″ IPS LCD displej s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie a technológiou HDR10, 6 GB operačnej pamäte, výkonnejší Snapdragon 860 či štyri reproduktory.

Na druhú stranu zas v jeho vnútri nájdeme menšiu batériu s kapacitou 8 720 mAh, ktorá podporuje len 33 W nabíjanie. Chýba aj možnosť zakúpiť verziu s podporou 5G a technológie GPS. V balení navyše chýba stylus, ktorý si v prípade potreby musíte dokúpiť samostatne.

Lenovo Tab P11 Pro

Lenovo Tab P11 Pro
Lenovo Tab P11 Pro | Foto: Redakcia

V rovnakej cenovej kategórií nájdeme aj Lenovo Tab P11 Pro s 11,5″ OLED displejom, čipsetom Snapdragon 730G, 4 GB alebo 6 GB operačnej pamäte a s 8 600 mAh batériou, ktorá podporuje 20 W káblové nabíjanie. Nechýba ani podpora LTE siete, GPS a bočný snímač odtlačkov prstov. Pri kúpe dostanete v balení nie len dotykové pero, ale aj obal s klávesnicou.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Apple iPad Air (2020)

apple ipad air 2020 vs lenovo tab p11 pro
iPad Air 2020 | Foto: Apple

Minuloročný iPad Air s 10,9″ IPS LCD panelom je poháňaný procesorom Apple A14, 4 GB operačnej pamäte a 7 606 mAh batériou. Na papieri síce ponúka slabšie špecifikácie, no vzhľadom na to, že beží na lepšie optimalizovanom operačnom systéme iOS, sa horšieho výkonu báť nemusíte. Samozrejmosťou je aj podpora stylusu a klávesnice, tie sú však predávane samostatne. K dispozícií je lacnejší Wi-Fi model alebo verzia s podporou LTE a GPS.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Zabezpečenie mobilu: Zopár tipov ako používať smartfón bezpečnejšie

8.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+