MojAndroid

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod a konštrukcia
 2. časť: Displej, Výkon a úložný priestor
 3. časť: Operačný systém
 4. časť: Multimédiá – zvuk, videá
 5. časť: Fotoaparát
 6. časť: Konektivita, batéria
 7. časť: Hodnotenie

Operačný systém: TouchWiz a množstvo doplnkov

Nebol by to Samsung, keby do svojho smartfónu nepridal používateľskú nadstavbu TouchWiz. Tá v Galaxy S4 dostala názov Nature UX a prináša veľké množstvo noviniek a vylepšení. Nadstavba beží pod operačným systémom Android vo svojej najnovšej verzii 4.2.2 Jelly Bean. Podobne ako v starších verziách, aj tu si môžete svoje aplikácie umiestniť na maximálne sedem plôch, ktoré je možné podľa potreby pridávať alebo odoberať. V spodnom paneli rýchleho prístupu sa dajú zobraziť maximálne štyri ikony aplikácií alebo priečinky. Prvá ikona sprava je vyhradená pre spustenie App-Draweru – menu s aplikáciami.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_9 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_10

Menu s aplikáciami je rozdelené na dve hlavné časti –  aplikácie a widgety. Aplikácie môžete zoradiť podľa abecedy alebo ich rozmiestniť manuálne. Priamo zo zoznamu ich je možné odstrániť, skryť alebo odinštalovať, pričom je možné vytvárať aj priečinky. Zobraziť sa dajú tiež len tie aplikácie, ktoré ste si nainštalovali z Google Play.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_11 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_12

Čo sa týka uzamykacej obrazovky, tá prináša funkcie najnovšieho Androidu 4.2.2 a môžete si na ňu umiestňovať widgety podporovaných aplikácií. Na výber je aj niekoľko efektov odomknutia: žiadny, efekt vlnenie alebo svetelný efekt. Nastaviť sa dá vlastná pätica ikon aplikácií, ktoré sa zobrazia na uzamknutej ploche a na výber máte tiež dva štýly uzamykacej obrazovky s hodinami alebo vlastným textovým odkazom.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_14 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_13 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_15

Ak preferujete jednoduchosť, Samsung v Galaxy S4 ponúka aj možnosť prepnúť plochu do jednoduchého režimu. Ten poskytuje jednoduchšie prostredie, ktoré bude vhodnejšie pre začínajúcich používateľov. Oproti klasickému vzhľadu ponúka najmä jednoduchšie rozloženie a väčšie ikony.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_16 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_17

Notifikačná lišta je interaktívna a okrem upozornení na rôzne udalosti ponúka aj rýchly prístup k nastaveniam funkcií smartfónu. Priamo z tohto miesta môžete rýchlo zapnúť/vypnúť WiFi, GPS, mobilné dáta, zvuk, Bluetooth a ďalšie funkcie ako napríklad multi-window, screen mirroring alebo inteligentné posúvanie. Tieto sa dajú okrem horizontálneho náhľadu v jednom riadku nechať zobraziť aj v mriežke, podobne ako v natívnom Androide 4.2 Jelly Bean.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_19 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_20 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_21

Samsung pribaľuje aj množstvo ďalších funkcií a aplikácií. Pre ich lepší prehľad ich uvádzame spolu s popisom v nižšie uvedenom zozname.

 • Air View – Slúži na zobrazenie náhľadu emailových správ, úloh z aplikácie S Planner, obrázkov alebo videí na displeji jednoduchým priblížením prsta. Pri prehliadaní webových stránok poslúži ako lupa.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_26 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_25 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_27

 • Air Gesture – Bezdotykové ovládanie telefónu pomocou gest ruky. Umožňuje používateľom napríklad zmeniť skladbu, ktorú práve počúvajú alebo prijať prichádzajúci hovor jednoduchým mávnutím ruky. Výborne poslúži napríklad vtedy, keď nemôžete z nejakého dôvodu ovládať telefón dotykmi.
  • Rýchly náhľad – Keď je obrazovka vypnutá, stiahnutím smerom k zariadeniu môžete na krátku dobu zobraziť aktuálny čas, dátum a notifikácie.
  • Bezdotykové posúvanie – Posuv v aplikácii Internet a E-mail pomocou posunu dlane nad displejom.
  • Bezdotykové prehliadanie – Prechod na nasledujúcu alebo predchádzajúcu položku pohybom ruky smerom doľava alebo doprava nad snímačom. Táto funkcia je kompatibilná s aplikáciami Galéria, Internet, Prehrávač hudby, Hudba na zamknutej obrazovke a S Memo.
  • Bezdotykové prijímanie – Prijímanie prichádzajúcich hovorov prejdením ruky nad snímačom. Zapnúť môžete automatické prijatie so zapnutým handsfree.
  • Snímanie obrazovky (screenshot) – Prejdením ruky po obrazovke sprava doľava alebo naopak sa vytvorí snímka obrazovky.
  • Stlmenie/pozastavenie prehrávania – Zakrytím zapnutej obrazovky počas prehrávania multimédií sa stlmia alebo pozastavia zvuky.
  • Lupa – Ťuknutím a podržaním dvoch bodov obrazovky môžete pohybom zariadenia smerom od seba alebo naopak zväčšiť alebo zmenšiť zobrazenie.
  • Prehliadanie obrázka – Panorámovaním môžete posúvať zobrazenie zväčšeného obrázka doľava, doprava, nahor alebo nadol.
  • Stlmenie/pozastavenie – Prevrátením zariadenia displejom smerom nadol stlmíte prichádzajúce hovory, upozornenia na správy, budíky a pozastavíte médiá.
 • Inteligentné upozorňovanie – Upozornenie na zmeškané hovory alebo SMS správy vibrovaním pri zodvihnutí zariadenia.
 • Priamy Hovor – Automaticke vytočenie telefonného čísla kontaktu zobrazeného na displeji – napríklad pri písaní SMS správ.
 • Smart Stay – Obrazovka zostáva zapnutá pokiaľ sa na ňu pozeráte.
 • Inteligentné otáčanie – Orientácia obrazovky sa upraví podľa vášho uhla pohľadu.
 • Inteligentná pauza – Keď zariadenie zistí, že sa pozeráte mimo obrazovku, video sa pozastaví.
 • Inteligentné posúvanie – Po zistení polohy vašich očí sa obrazovka dokáže posúvať v závislosti od uhla naklonenia vašej hlavy alebo zariadenia.
 • S-Voice Drive: Prepojí telefón cez Bluetooth so systémom v automobile a automaticky sa zapne do jazdného režimu, ktorý sa stará o prevod textu na reč, takže môžete ľahko a bezpečne kontrolovať správy bez nutnosti pozerať sa na obrazovku telefónu.
 • Optical Reader: Automaticky rozpoznáva text, vizitku alebo informácie v QR kóde a poskytuje užitočné funkcie ako je preklad, hovor, textová správa a vyhľadávanie – funguje dobre v anglickom jazyku.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_28 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_29

 • Samsung WatchOn: Určený pre ovládanie domácich elektrospotrebičov pomocou vstavaného IR vysielača. Môžete definovať ovládanie pre rôzne miestnosti v domácnosti a tiež pre niekoľko rôznych zariadení v nich. Na výber máte niekoľko typov zariadení od televízora, DVD prehrávača, až po projektor.
 • S Health: Kombinácia snímačov zabudovaných do prístroja systematicky monitoruje vaše zdravie, okolie a pod., čím pomáha zlepšovať kvalitu vášho života. Používatelia si môžu jednoducho kontrolovať svoj zdravotný stav a pomocou záznamov o stravovaní, cvičení a monitorovaní spánku zostanú v kondícii a zdraví. (Niektoré funkcie vyžadujú ďalšie príslušenstvo). Zoznam príslušenstva nájdete v tomto článku Samsung Galaxy S4: Ceny príslušenstva na Slovensku.
 • Samsung Adapt Sound: Zaisťuje optimálnu úroveň a typ zvuku prispôsobeného každému používateľovi.
 • Samsung Link: Jednoduché zdieľanie multimédií so zaregistrovanými zariadeniami spoločnosti Samsung využívajúcich službu Samsung Link.
 • S Note: Aplikácia určená pre vytváranie poznámok s veľkým množstvom dostupných funkcií a nástrojov. Jeho súčasťou je Shape Match a Formula Match, ktoré zdokonalia a spresnia vami načrtnuté geometrické tvary a tiež spočítajú ručne písané matematické úlohy. Aplikácia S Note dokáže tiež konvertovať rukou písané slova na digitálny text – podporované je aj rozpoznávanie znakov s diakritikou. Do poznámok môžete vkladať obrázky, vlastné hlasové poznámky alebo zmeniť pozadie. K dispozícii je veľa nastavení pera, pri ktorom môžete vyberať rôzne typy štetcov, farbu, hrúbku alebo ich priehľadnosť. Popup Note umožní okamžite otvoriť aplikáciu S Note ako pop-up okno kdekoľvek na obrazovke. Pri telefonovaní si tak môžete napríklad jednoducho a rýchlo robiť poznámky.

S Note 3 S Note 1 S Note 2

 • Moje Súbory: Správca súborov, ktorý poslúži na bežnú prácu s dátami vo vnútornej pamäti vášho zariadenia alebo na externej microSD karte.
 • S Calendar (Kalendár S): Výborný pomocník pri plánovaní vášho časového rozvrhu. Kalendár S od Samsungu je prehľadný, synchronizuje sa s kontom Google a podporuje aj sociálnu sieť Facebook. V kalendári je k dispozícii niekoľko pohľadov – ročný, mesačný, týždenný a denný. Aplikácia ponúka aj funkcie to-do aplikácie, takže si môžete pridávať úlohy, ktoré máte v najbližšej dobe vykonať.

Používateľská nadstavba taktiež ponúka dobre známu funkciu multi-window, ktorá umožňuje prácu s dvoma aplikáciami súčasne. Do dvoch okien, ktorých veľkosť sa dá prispôsobiť podľa potreby, môžete otvoriť ale len kompatibilné aplikácie, medzi ktorými nájdete: E-mail, Galériu, Gmail, ChatON, Chrome, Internet, Správy, Google mapy, Poznámka S, Google Talk a Youtube.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_30 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_31

Synchronizácia: Telefón sa dokáže synchronizovať s rôznymi službami, medzi inými aj s populárnou sociálnou sieťou Facebook, z ktorej sa čerpajú dáta pre kontakty a kalendár. Samozrejmosťou je podpora Google a Samsung kont. Okrem nich tu nájdete aj LDAP, Microsoft Exchange Active sync a ChatOn. Bezproblémovo sa synchronizuje aj vstavaná galéria, ktorá zobrazuje albumy zo serverov Google+, ale aj Facebook.

Samsung Galaxy S4 recenzia screen_33 Samsung Galaxy S4 recenzia screen_32

Po prihlásení pomocou konta Samsung získate možnosť ovládať S4 na diaľku z internetového prehliadača. Navštívením stránky findmymobile.samsung.com, budete môcť telefón lokalizovať, uzamknúť, prezvoniť, presmerovať hovory a SMS, prevziať denník hovorov, vymazať údaje alebo odomknúť obrazovku.

findmymobile

Dojmy z používania

Operačný systém telefónu je prešpikovaný najrôznejšími funkciami a aplikáciami. Zostáva už len na používateľovi, ako ich využije a či sa ich naučí ovládať. Každopádne ide o funkcie, ktoré takmer žiadny iní výrobca neponúka a v tomto smere je spoločnosť Samsung skutočne výnimočná. Osobne sme funkcie počas testovania veľmi nevyužili a niektoré z nich, ako napríklad inteligentné posúvanie alebo zapnutie/vypnutie obrazu, považujeme za zbytočné. Pre bežného používateľa, ktorý nemá predošlé skúsenosti s Androidom a prostredím TouchWiz, môžu byť navyše nové funkcie mätúce a neprehľadné. Našťastie sa ich Samsung snaží popísať a vysvetliť ich používanie prostredníctvom názorných ukážok a návodov.

Na druhej strane pre skúsenejších používateľov ponúka OS veľa nastavení. Veľmi sa nám páčilo ovládanie pomocou gest, vďaka ktorým môžete s telefónom pracovať napríklad aj v prípade, že máte špinavé ruky. Operačný systém fungoval plynulo a počas nášho používania sme nezaznamenali žiadne výrazne nedostatky. Aj tu sa však občas objavilo nejaké to zaseknutie.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod a konštrukcia
 2. časť: Displej, Výkon a úložný priestor
 3. časť: Operačný systém
 4. časť: Multimédiá – zvuk, videá
 5. časť: Fotoaparát
 6. časť: Konektivita, batéria
 7. časť: Hodnotenie
23.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+