MojAndroid

Tablety často patria k obľúbeným zariadeniam, ktoré využíva vo svojej domácnosti nejeden z nás. Častokrát ide o zariadenie na doplnenie klasických smartfónov, no niekedy slúžia napríklad aj ako úplná náhrada notebookov. V dnešnej dobe už viete zohnať príslušenstvo, ktoré z tabletu spraví takmer plnohodnotný “počítač”. Inak tomu nie je ani v prípade nami testovaného tabletu od spoločnosti Lenovo, ktorý sme si vyskúšali spolu s klávesnicou a perom. Toto je recenzia Lenovo Tab P12.

Recenzia Lenovo Tab P12: Cena dostupnosť na Slovensku

Samotný tablet zoženiete hneď u niekoľkých predajcov elektroniky aj u nás na Slovensku. Jeho cena sa v čase písania recenzie pohybuje na úrovni 390-400 €. V cene však okrem tabletu dostanete aj dotykové pero Lenovo Tab Pen Plus, ktoré pridáva tabletu na používateľskej hodnote. Okrem pera sme mali možnosť otestovať a súhru tabletu s magnetickou klávesnicou. Tá sa predáva osobitne a priplatíte si za ňu približne 100 .

Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12

Obsah balenia

Už z váhy samotnej krabice môžeme predpovedať, že vo vnútri okrem tabletu nájdeme aj niečo iné. Po vybraní tabletu sa v krabici už tradične nachádza aj potrebná dokumentácia a príručky, no okrem nich aj samotné pero Pen Plus, spolu s nabíjacím adaptérom a káblom. Tablet podporuje maximálne 30W rýchle nabíjanie, adaptér však podporuje len 20 W rýchlosť nabíjania. V druhej krabici sa nachádzala už spomínaná klávesnica, ktorá na svoje fungovanie nepotrebuje žiadne káble.

Recenzia Lenovo Tab P12: Displej a reproduktory

Na prednej strane nájdem veľký, 12,7 palcový LTPS displej s rozlíšením 2944 x 1840 pixelov. Dostal teda 3k rozlíšenie, pričom však podporuje najviac 60 Hz obnovovacej frekvencie. Tablet má jas 400 nitov, čo je mierne cítiť na ostrom slnku, avšak v interiéri svieti absolútne dostatočne. Navyše priznajme si, s tabletom sa veľmi do exteriéru asi ani veľmi nechodí. Spomínaných 60 Hz zaostáva za konkurenciou, napríklad taký Xiaomi Pad 6 má až 144 Hz.

Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12

To sa hodí napríklad pri hraní hier na vyššej úrovni, no pri vyššej frekvencii pôsobí tablet plynulejším dojmom. Tí čo však chcú využívať tablet na prácu s grafickými programami, ako napríklad Adobe Lightroom si myslím, že nebudú nespokojní. Na pozeranie filmov a seriálov je tento tablet ideálny. Veľká uhlopriečka sa postará o to, že vám neunikne žiadny detail, no tabletu nechýba ani podpora HDR10+.

Lenovo Tab P12
Displej zariadenia

Sledovanie takéhoto obsahu ešte umocňuje fakt, že tablet má zabudované až 4 JBL reproduktory. Tie hrajú naozaj skvele a dokonca podporujú aj Dolby Atmos. Za takúto cenu si myslím, že displej určite nesklamal a dokonca aj skvele spolupracuje s perom. Jedinú výhradu mám v plynulosti tabletu. Párkrát sa mi stalo, že pri odchode z jednotlivých aplikácií tablet zbytočne “zasekal” na pár sekúnd. Nič hrozné, ale mierne to kazilo celkový dojem z testovania.

Výkon a pamäť

Hlavnou zložkou tabletu, ktorá sa stará o jeho výkon je procesor. Vo vnútri sa nachádza zabudovaný čipset MediaTek Dimensity 7050. Ten sa okrem iného nachádza aj napríklad v zariadeniach ako Oppo Reno10, Realme 11 Pro+ alebo Doogee V30 Pro. Ide o tohtoročný model, pri ktorom výkon určite nie je len dostatočný. Pri testovaní zvládol aj náročnejšie hry, ako napríklad PUBG Mobile s vyšším grafickým nastavením.

Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12

Navyše sa pri hraní neprehrieva a umocňuje tak zážitok z tabletu. Menšou chybičkou boli už vyššie spomenuté mierne zasekávania pri odchode z aplikácií, prípadne pri zobrazení lišty s otvorenými aplikáciami. Lenovo Tab P12 prichádza na náš trh len vo verzii 8/128 GB, pričom ponúka aj možnosť rozšírenia pamäte o pamäťovú kartu (microSD). Tá môže mať kapacitu až 1 TB, a vy si tak do tabletu môžete nahrať napríklad filmy a seriály v najvyššej kvalite.

Recenzia Lenovo Tab P12: Operačný systém

Tablet prichádza so stále novým Android 13, i keď v čase recenzie už bol predstavený aj Android 14, na ktorý výrobcovia pomaly prechádzajú. Prichádza aj s nadstavbou spoločnosti Lenovo, ktorá sa však od klasickej verzie Androidu líši len minimálne. Po nastavení zariadenia v ňom nachádzame aj také aplikácie, ktoré sa v iných zariadeniach nenachádzajú, no nejde o TikTok a podobné.

Používateľov určite poteší možnosť využívania dvoch paralelných okien naraz. Obrazovka sa vám tak rozdelí na dve rovnaké okná, v ktorých môžete mať dve rôzne aplikácie. Problémom je však rozdeliť si napríklad dve karty jedného prehliadača. Písanie článkov na takomto tablete nemusí byť ideálne, najmä ak potrebujete mať otvorené aj ďalšie okno pre dodatočné informácie.

Tento problém by sa dal obísť nainštalovaním dvoch prehliadačov, kde však nastáva problém z ďalším zbytočným prihlasovaním do všetkých potrebných kont. Okrem rozdelenia obrazovky na polovicu je k dispozícii už tradičné “Androidové” plávajúce okno. Vy tak môžete napríklad využívať celú plochu obrazovky na kreslenie, pričom v niektorej z častí obrazovky sa môže nachádzať plávajúce okno s videom, ktoré zobrazuje predlohu. Takéto plávajúce okno si potom môžete prispôsobiť okrem polohy aj veľkostne.

Batéria a nabíjanie

Batéria s kapacitou 10 200 mAh určite patrí k tým väčším medzi konkurenciou. Rovnako však je väčší aj displej, čo by pri menšej batérii znamenalo aj jej rýchle vybíjanie. Pri testovaní tabletu mi batéria bez problémov vydržala aj 3-4 dni aktívneho používania. Ak som tablet 3 dni nepoužíval, tak jeho pri zapnutých procesoch na pozadí stratil cca 15 % batérie. Na jedno plné nabitie dokážete z tabletu dostať aj 10 hodín aktívneho používania.

Lenovo Tab P12
V balení sa nachádza aj adaptér s káblom

Zariadenie nabijete prostredníctvom 30 W rýchleho nabíjania. Pri testovaní nabíjania sa nabíjal tablet rýchlosťou približne 1 % za minútu. Nabitie z 0 na 100 % však trvá o niečo viac ako 2 hodiny a 15 minút. Ak máte napríklad na nabíjanie len pol hodinu času, z 0 sa vám dobije približne tých 30 %.

Recenzia Lenovo Tab P12: Klávesnica

K zariadeniu sme mali na testovanie aj klávesnicu, ktorú si viete zakúpiť za približne 100 . Z nášho testovania ale vyplýva, že určite sa do nej oplatí investovať. Lenovo je už dlhší čas známe tým, že ich klávesnice sú jedny z najpríjemnejších na svete. Platí to nie len pri notebookoch či klávesniciach k počítaču. Táto verzia má dokonca aj touchpad, ktorý funguje naozaj presne a nikdy s nim nebol žiadny problém.

Na hranie hier však touchpad nie je úplne ideálnym riešením. Hráči skôr využijú možnosť pripojenia myšky. Ja osobne som si okrem hier vyskúšal aj písanie článkov vo WordPresse. To bolo mierne zložitejšie, ale v krajných prípadoch si viem úplne bez problémov predstaviť, že pri cestovaní by som ho kľudne využil aj na písanie dlhších článkov. Klávesnica sa nabíja priamo z tabletu a vy sa tak nemusíte starať o nič. K tabletu sa pripája prostredníctvom magnetov, ktoré sa nachádzajú na krajnej strane zariadenia a tiež na hrane klávesnice. Spolu s tabletom nie sú vôbec v uzavretom stave hrubé, no váha už začína výraznejšie pripomínať notebooky.

Pero

K tabletu vám priamo do balenia pribalia aj dotykové pero s názvom Lenovo Tab Pen Plus. Funguje prekvapivo dobre, je citlivé na tlak pre účely kreslenia tenších alebo hrubších čiar a má jedno fyzické tlačidlo. Jeho funkciu si môžete nastaviť podľa svojich preferencií. Nabíja sa prostredníctvom USB-C portu, ktorý sa nachádza priamo na styluse. Kvalitou prekvapilo, keďže nepôsobí vôbec lacno a má funkcie ako kvalitnejšie konkurenčné modely.

Lenovo Tab P12
Pero si pripevníte aj priamo do obalu

Recenzia Lenovo Tab P12: Záverečné hodnotenie

Tablet Lenovo Tab P12 spolu s perom a klávesnicou hodnotím veľmi pozitívne. V tejto cenovej kategórii ponúka mierny nadštandard oproti konkurencii, pričom ostáva stále moderne vyzerajúcim a výkonným zariadením. S cenovkou momentálne už od 380 € má naozaj všetko, čo bežný používateľ potrebuje. Vyhovovať bude na rozličné účely, či už na školské alebo pracovné povinnosti, hranie hier, konzumáciu multimediálneho obsahu či inú formu zábavy.

Lenovo Tab P12

Displej nepatrí k tým najprémiovejším a netreba od neho očakávať zázraky, no poslúži ak nemáte štandardy nastavené veľmi vysoko. Výdrž tabletu je dostačujúca a predbehne tak aj konkurenciu ako napríklad Xiaomi Pad 6. Chýba mu podľa mňa mierne vyššia svietivosť, no to nám nahrádza dobrý zvukovým prejavom a slušným výkonom. Tablet určite môžeme odporučiť.

Parametre zariadenia

Rozmery
 • 190,7 mm x 293,3 mm x 6,9 mm
Hmotnosť
 • 615 g
Displej
 • 12,7-palcová uhlopriečka
 • LTPS
 • Rozlíšenie 1840 x 2944 pixelov
 • Hustota približne 273 pixelov na palec
 • Obnovovacia frekvencia 60 Hz
 • Maximálna svietivosť 400 nitov
 • HDR10+
 • Dolby Vision
 • Podpora pre stylus “Lenovo Tab Pen Plus”
Čipset
 • MediaTek Dimensity 7050 (8 jadrový)
Operačná pamäť
 • 6 GB
 • 8 GB
Interné úložisko
 • 128 GB
 • Možnosť MicroSD až do 1TB
Operačný systém
 • Android 13
 • Lenovo nadstavba
Fotoaparáty
 • Primárny 13 MP (f/2.2)
 • Predný 8 MP (f/2.2)
 • Full HD video pri 60 fps
Batéria a nabíjanie
 • 10 200 mAh
 • 30 W drôtové nabíjanie
Cena
 • Približne od 380 €
Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12

Recenzia Lenovo Tab P12: Konkurencia

Xiaomi Pad 6

Za približne rovnaké peniaze si môžete zadovážiť aj tablet od čínskeho výrobcu Xiaomi, ktorý priniesli len pred nedávnom. Ten ponúkne menšiu 8 840 mAh batériu s 33 W nabíjaním, prichádza v dvoch verziách a to 6/128 GB a 8/256 GB. O výkon sa postará výkonný Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) a má aj nadstavbu MIUI 14 s Androidom 13. Má však len 11″ uhlopriečku a v balení sa nenachádza žiadny stylus. Ten si môžete za 80 eur dokúpiť zvlášť.

Xiaomi Pad 6
Xiaomi Pad 6

Apple iPad 10.9 (2022)

Ak by ste si za podobnú cenu želali kúpiť iPad, tak zabudnite na prepracovanú “Pro” verziu. Peniaze vám vystačia napríklad na Apple iPad 10.9 z roku 2022, ktorý rozhodne nie je na zahodenie. Ponúka 10,9-palcový Liquid Retina IPS LCD panel s rozlíšením 1640 x 2360 pixelov. Výkonu je viac než dosť vďaka už staršiemu čipsetu Apple A14 Bionic s 4 GB operačnej pamäte. Vybrať si môžete pamäťové verzie s úložiskom 64 GB alebo 256 GB. Na prednej aj zadnej strane sa nachádza 12 MP fotoaparát. Akumulátor má kapacitu 7 600 mAh.

Apple iPad 10.9 (2022)
Apple iPad 10.9 (2022) | Zdroj: Heureka.sk

 

Náš tip
Recenzia Motorola edge 40 Neo: Najzaujímavejší smartfón strednej triedy?
3.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+