MojAndroid

Operačný systém Android je momentálne už v trinástej generácii. Beží na obrovskom množstve zariadení rôznych výrobcov, takže jeho distribúcia medzi nimi je veľmi zaujímavá. Už tradične platí, že ten najnovší systém nebeží na najväčšom počte zariadení. S najnovšou štatistikou prišiel portál 9to5google.

Výrobcovia sa neustále snažia aktualizovať svoje modely na čo najnovší systém. Veľmi dobre sa to darí napríklad Samsungu, ale aj Xiaomi či OnePlus. Stále to však nestačí. Je síce úplne jasné, že najnovšie vlajkové modely a nové smartfóny všeobecne už na Androide 13 bežia, no množstvo používateľov stále funguje so starším modelom, ktorý už aktualizáciu nikdy nedostane.

Podiel Androidu 13 sa výrazne zvýšil, no stále je to slabé

Portál zverejnil dva grafy. Prvý z nich ukazuje štatistiku z januára tohto roka, druhý je aktuálny, aprílový. Je na nich veľmi pekne vidieť, že odvtedy sa podiel Androidu 13 viac ako zdvojnásobil. Zatiaľ čo v januári ho využívalo 5 % zariadení, v apríli je to už 12 percent. Očakávame, že tento trend bude pokračovať, no nie až takýmto drastickým tempom. Až dovtedy, čo Google predstaví Android 14. Následne sa bude situácia opakovať a práve tento systém si bude postupne ujedať z koláča čoraz viac.

Pravdou ale je, že ani dnes nie je Android 13 najrozšírenejší. Dokonca nepatrí ani medzi prvú trojicu. Najrozšírenejším Androidom v zariadeniach je momentálne Android Android 11 s podielom 23,5 percenta.

Verzia systému Podiel
Android 11 23,5 %
Android 10 18,5 %
Android 12 16,5 %
Android 9 Pie 12,3 %
Android 13 12,1 %
Android 8 Oreo 6,7 %

Tieto štatistiky sú celosvetové. V prípade, ak by sme sa pozreli len na vyspelejšie trhy, napríklad Európu, novšie verzie systému Android by mali podstatne výraznejšie zastúpenie. Dobrým príkladom je India, ktorá dokáže takúto štatistiku značne ovplyvniť, keďže momentálne má viac ako 1,4 miliardy obyvateľov a vzhľadom na ekonomickú situáciu krajiny je vysoko pravdepodobné, že väčšina ľudí používa práve staršie telefóny. Pretože nové si nemôže dovoliť.

Porovnanie Android vs. iOS

Ak by sme toto mali porovnať s operačným systémom iOS, tak výsledok je jasný. Android tu nemá šancu z viacerých objektívnych dôvodov. iPhony sú všeobecne drahšie zariadenia, takže kúpna sila ľudí, ktorí ich vlastnia, je vyššia. To znamená, že viac iPhonistov si môže dovoliť nový model.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalším dôležitým faktom je, že Apple má vývoj systému plne pod kontrolou. Ročne predstaví minimum nových zariadení, ktoré drží softvérovo aktuálne až 5 rokov. Takže aj päťročný iPhone môže stále bežať na najnovšom operačnom systéme. A to dokáže štatistiky výrazne ovplyvniť. Situácia s Androidom je taká, že vlajkové lode síce už dnes dostávajú dlhú podporu, no modely za cenu okolo 100 – 200 eur sa berú skôr ako spotrebný tovar, preto o ich aktualizáciu výrobcovia veľmi záujem nemajú.

Podľa portálu statistica.com je momentálne podiel systému iOS 16 medzi iPhonmi na úrovni až 81 percent. Informácia pochádza z februára tohto roka.

Náš tip
Android 14 je tu, stiahnuť si ho môžete do týchto smartfónov
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
14.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+