MojAndroid

Tablety už nie sú tak populárne ako kedysi. Ponuka tabletov s operačným systémom Android je v porovnaní s minulosťou trochu obmedzenejšia. Prémiové modely s dobrými klávesnicami či stylusmi sú často pridrahé, zatiaľ čo tie lacnejšie postačia väčšinou len na základné účely. Mnou otestovaný Xiaomi Pad 6 patrí do strednej cenovej kategórie. Za danú cenu, ktorá začína ľahko pod 400 €, ponúka oveľa viac, ako by ste čakali. Okrem samotného tabletu mi bol doručený aj originálny klasický obal, obal s klávesnicou a taktiež aj stylus.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Cena a dostupnosť na Slovensku

Xiaomi Pad 6 sa na Slovensku predáva vo verzii so 6 GB RAM / 128 GB úložiska alebo 8 GB RAM / 256 GB internej pamäte. K dispozícii je zlaté a šedé farebné prevedenie. Ja som dostal na test šedú edíciu, ktorá bola veľmi pekná a elegantná.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Obsah balenia

V balení tabletu sa nachádzal okrem nevyhnutnej dokumentácie a používateľských návodov aj nabíjací adaptér. Ten má výkon 33 W a bol k nemu aj kábel s koncovkami typu USB-A a USB-C. Jeho prítomnosť ma potešila, keďže dnes už nie je samozrejmosťou. Xiaomi ale zvykne nabíjačku stále pribaľovať.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Displej a reproduktory

Tablety prichádzajú v rozličných veľkostiach. Najviac mi však vyhovujú tie 11-palcové. Preto ma potešilo, že Xiaomi Pad 611-palcový IPS LCD panel s rozlíšením 1800 x 2880 pixelov, ktoré bolo úplne postačujúce. Výsledná hustota činí približne 309 pixelov na palec. Obnovovacia frekvencia je vysoká a dosahuje 144 Hz, čo výrazne vylepšuje zážitok z používania. Animácie sú maximálne plynulé a všimnete si to aj počas takých maličkostí, ako napríklad v prípade prehliadanie internetu. Farebné podanie je skvelé, tablet podporuje až 1 miliardu farieb.

Xiaomi Pad 6

Dovolím si tvrdiť, že poslúži aj na prácu s grafickými aplikáciami. Skutoční profíci samozrejme zainvestujú do profesionálneho monitora a menej náročným postačí aj obrazovka na Xiaomi Pad 6. Možné je zobrazovanie aj HDR10 obsahu, avšak to nebude dokonalé, keďže tu nemáme OLED panel alebo miniLED technológiu LCD obrazovky. Xiaomi Pad 6 sa môže pochváliť technológiou Dolby Vision.

Pozorovacie uhly sú špičkové, maximálny jas mi stačil aj na prácu v exteriéri (svietivosť najviac 550 nitov). Odozva bola stále vynikajúca. Ochranu zabezpečuje sklíčko Corning Gorilla Glass 3. K displeju nemám veľmi výhrady, na danú cenu je naozaj fajn. V systéme nájdete funkciu “Vylepšenie AI HDR”, ktorá by mala vo videách zvýrazniť detaily v svetlejších a tmavších oblastiach. Ďalšia funkcionalita menom “MEMC” pridáva dodatočné snímky do videa pre efekt vyššej plynulosti.

Xiaomi Pad 6

Zvukový výstup zaobstaráva štvorica reproduktorov. Na obidvoch kratších hranách sa konkrétnejšie nachádzajú dva reproduktory. Podporujú technológiu Dolby Atmos pre skvalitnenie zvukového výstupu. Ten je síce dostatočne hlasitý, avšak úplne mi chýbajú basy a výstup je má takmer až plechový charakter. Nie je to katastrofálne, no zvuk nebude najsilnejšou stránkou tohto inak skvelého tabletu. Na sledovanie videí to budú reproduktory úplne postačovať a viacerí sa s nimi uspokoja aj v prípade filmov a seriálov. Na pravidelné prehrávanie hudby ich ale veľmi neodporúčam.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Výkon a pamäť

Srdcom Xiaomi Pad 6 bol predstavený v strede apríla 2023. Čipset Qualcomm Snapdragon 870, ktorý sa v tablete nachádza, je zo začiatku roka 2021. To však podľa mňa nie je vôbec problém, pretože tento čip je veľmi výkonný a energeticky efektívny. Predstavuje z môjho pohľadu lepšiu alternatívu ako dnešné čipy strednej triedy. Tento viac ako dvojročný čip má výkonu viac než dosť aj napríklad na náročnejšie hranie alebo prácu s grafickými aplikáciami. Nezvykne sa zahrievať a je šetrný pre batériu.

Animácia sa sem tam trochu zasekne, najmä počas multitaskingu. Myslím si, že to nie je čipom, ale optimalizáciou. Vo všeobecnosti je Xiaomi Pad 6 veľmi rýchlym tabletom ktorý mierne zaváha iba málokedy alebo pri veľkej záťaži. 128 GB alebo 256 GB internej pamäte je podľa môjho názoru viac než dosť. Úložisko nie je možné rozšíriť pomocou microSD karty, tak sa rozhodnite pre verziu ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Operačný systém

Na Xiaomi Pad 6 beží operačný systém Android 13, ktorý je ukrytý pod grafickou nadstavbou MIUI 14 optimalizovanou pre tablety. MIUI je plné dodatočných funkcií a vzhľadom sa na čistú verziu Androidu ani len nepodobá. Skôr pripomína iOS, respektíve iPadOS od Apple. Zariadenie prémiovejšiemu iPadu predsa len konkuruje, a to najmä prívetivejšou cenou. Apple však prináša podstatne lepší softvér s profesionálnejšími aplikáciami. Ich ekosystém je jednoducho kapitolou samou o sebe.

Pre lepšie používanie aplikácií na veľkej obrazovke existuje funkcia “Paralelné okná”. Ide o možnosť používania dvoch aplikácií súčasne vedľa seba v prípade, ak je obrazovka tabletu orientovaná horizontálne. Chýbala mi možnosť používať dve karty z prehliadača vedľa seba paralelne – ako to je možné urobiť na spomínanom iPade. Namiesto toho som musel mať nainštalované dve aplikácie na prehliadanie webu, čo bolo otravné, pretože s tým prichádza aj nutnosť prihlasovania sa do potrebných účtov aj v druhej aplikácii prehliadača. Dá sa to však prežiť. Užitočnou vychytávkou sú aj takzvané “Plávajúce okná”. Je tým myslené zobrazovanie docku s aplikáciami v dolnej časti displeja.

Potiahnutím ikony aplikácie do rohu si vytvoríte z aplikácie plávajúce okno, s ktorým môžete voľne pohybovať a premiestňovať po obrazovke. Keď danú aplikáciu potiahnete do niektorej z polovíc, aktivujete rozdelenie obrazovky. Z tabletu vyťažíte viac v prípade, že vlastníte aj Xiaomi telefón. Ak necháte nejakú aplikáciu v určitom štádiu na telefóne, viete vo svojej práci pokračovať následne na tablete a naopak. Majitelia iPhonu a iPadu to určite poznajú – Xiaomi sa zrejme inšpirovalo rovnakou vymoženosťami z “jabĺčkového” ekosystému.

Xiaomi Pad 6

Recenzia Xiaomi Pad 6: Batéria a nabíjanie

V závislosti od náročnosti používania implementovanú batériu s kapacitou 8840 mAh vybijete v priebehu 6 až 12 hodín. Náročné hry Xiaomi Pad 6 pravdepodobne vybijú o čosi skôr, no aj tak nepôjde o výsledok, za ktorý by sa mal výrobca hanbiť – skôr opačne. Na tablete môžete streamovať nepretržite videá po dobu 12 hodín. S klasickým používaním sa dočkáte 8 – 10 hodín SOT, prípadne 6 hodín so zapnutou obrazovkou ak by ste tablet nechávali častejšie v pohotovostnom režime. To sú naozaj skvelé výsledky.

Xiaomi Pad 6

Nabíjanie prebieha pomocou pribaleného 33 W adaptéru s USB-A výstupom. Súčasťou predajného balenia je samozrejme aj kábel. Nabitie z 0 na 100 % prebehne do 100 minút. Za 15 minút sa dočkáte navýšenia úrovne nabitia o 20 % (za predpokladu, že tablet zapojíte pri nízkej úrovni nabitia). Za pol hodinu nabíjania tablet hlásil 36 % a plného nabitia som sa dočkal za niečo cez hodinku a pol.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Klávesnica

Za 89 € si viete k tabletu dokúpiť aj obal s klávesnicou. Zo začiatku som bol trochu skeptický, no ak chcete na tablete pracovať a používať ho na produktivitu, mali by ste do obalu s klávesnicou rozhodne investovať. Tlačidlá majú príjemný zdvih podobný Magic Keyboard od Apple. Kvalita tlačidiel je nižšia, avšak stále celkom porovnateľná. Ostal som milo prekvapený. Píše sa na nej pohodlne. WordPress v prehliadačoch, ktoré sú určené pre mobilné zariadenia, funguje hrozne a články som na tablete písať žiaľ nezvládal.

Xiaomi Pad 6
Klávesnica

Pre písanie dokumentov v aplikáciách ako napríklad Google Docs je však táto klávesnica priam stavaná. Musím spomenúť, že je potrebné pri nastavovaní klávesnice v nastaveniach nastaviť slovenčinu a slovenské rozloženie. Popisy tlačidiel sú pre anglické rozloženie, no skúsenejší “písači” si určite zvyknú. Bez pochýb sa mi lepšie píše na notebooku, no pre príležitostné účely by mi práca s textovými dokumentami na Xiaomi Pad 6 absolútne neprekážala. Súčasťou klávesnice nie je touchpad, ovládanie prebieha dotykmi na obrazovke alebo si môžete pripojiť myš či už drôtovo alebo bezdrôtovo.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Stylus

Stylus s pomenovaním “smartpen” stojí približne 80 €. Funguje prekvapivo dobre, je citlivý na tlak pre účely kreslenia tenších alebo hrubších čiar a má dva fyzické tlačidlá. Ich funkciu si môžete nastaviť podľa svojich preferencií. Osobne som jedno tlačidlo využíval na prepnutie z pera na gumu a opačne. Nabíja sa na vrchnej dlhšej strane tabletu. Pripevňuje sa k nej magneticky podobným spôsobom, ako v prípade Apple Pencil 2. generácie a iPadu. Stylus má hmotnosť len 13 gramov a je dlhý 16 centimetrov.

Xiaomi Pad 6
Stylus “smartpen”

Povedal by som, že aj v tomto prípade ide o dosť dobrú a výzorom veľmi podobnú alternatívu k “jablčnej” konkurencii. Používateľ iPadu a Apple Pencil 2. generácie si však všimne rozdiely v drobnostiach, ktoré sa veľmi nedajú opísať. Bolo by potrebné priamo porovnanie, používanie stylusu na iPade je plynulejšie, viac uspokojujúce. Bez živého porovnania však budete smartpen od Xiaomi považovať za špičkový a nemám mu veľmi čo vytknúť. Písanie s ním po obrazovke Xiaomi Pad 6 je pohodlné a nemal by som problém túto kombináciu používať napríklad pre písanie poznámok v škole.

Xiaomi Pad 6 snímka obrazovky

Recenzia Xiaomi Pad 6: Záverečné zhodnotenie

Za cenu približne 370 € tu podľa môjho názoru nie je veľmi čo riešiť. Ak hľadáte cenovo dostupnejší tablet, ktorý sa môže porovnávať aj s tými drahšími, tak Xiaomi Pad 6 som ochotný odporučiť úplne každému. Má naozaj všetko, čo bežný používateľ potrebuje. Vyhovovať bude na rozličné účely, či už na školské alebo pracovné povinnosti, hranie hier, konzumáciu multimediálneho obsahu či inú formu zábavy.

Xiaomi Pad 6

Má pekný displej, skvelú nadstavbu, vysoký výkon a veľmi dobrú výdrž batérie. Bonusom je možnosť dokúpenia veľmi podareného a v praxi výborne funkčného príslušenstva v podobe puzdra s klávesnicou či stylusu “smartpen”. Xiaomi Pad 6 je určite jedným z najlepších tabletov vo svojej kategórii, ak nie úplne najlepší. Ide teda o zabijaka legendárneho iPadu? Asi skôr nie. Je to však schopný konkurent? Za mňa jednoznačne.

Recenzia Xiaomi Pad 6: Parametre

Rozmery
 • 254 x 165,2 x 6,5 milimetra
Hmotnosť
 • 490 gramov
Displej
 • 11-palcová uhlopriečka
 • IPS LCD
 • Rozlíšenie 1800 x 2880 pixelov
 • Hustota približne 309 pixelov na palec
 • Pomer strán 16:10
 • Obnovovacia frekvencia 144 Hz
 • Maximálna svietivosť 550 nitov
 • 1 miliarda farieb
 • HDR10
 • Dolby Vision
 • Pomer obrazovky k prednej strane približne 83,6 %
 • Corning Gorilla Glass 3
 • Podpora pre stylus “smartpen”
Čipset
 • Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm)
Operačná pamäť
 • 6 GB
 • 8 GB
Interné úložisko
 • 128 GB
 • 256 GB
Operačný systém
 • Android 13
 • MIUI 14
Fotoaparáty
 • Primárny 13 MP (f/2.2)
 • Predný 8 MP (f/2.2)
 • 4K video pri 30 fps
 • Full HD video pri 60 fps
Batéria a nabíjanie
 • 8840 mAh
 • 33 W drôtové nabíjanie
Cena
 • Približne 370 €

Konkurencia pre tablet Xiaomi Pad 6

Lenovo Tab P12

Lenovo Tab P12 je ďalším novým tabletom s 12,7-palcovým IPS LCD displejom s rozlíšením 1840 x 2944 pixelov. O jeho výkon sa stará čip MediaTek Dimensity 7050 v kombinácii so 4 GB alebo 8 GB RAM. Interný ukladací priestor má 128 GB 256 GB. Vzadu je umiestnený 8 MP fotoaparát a na prednej strane využijete 13 MP snímač. Batéria má kapacitu 10200 mAh a nabíja sa maximálnym výkonom 30 W.

Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12 | Zdroj: Lenovo

Apple iPad 10.9 (2022)

Ak by ste si za podobnú cenu želali kúpiť iPad, tak zabudnite na prepracovanú “Pro” verziu. Peniaze vám vystačia napríklad na Apple iPad 10.9 z roku 2022, ktorý rozhodne nie je na zahodenie. Ponúka 10,9-palcový Liquid Retina IPS LCD panel s rozlíšením 1640 x 2360 pixelov. Výkonu je viac než dosť vďaka už staršiemu čipsetu Apple A14 Bionic s 4 GB operačnej pamäte. Vybrať si môžete pamäťové verzie s úložiskom 64 GB alebo 256 GB. Na prednej aj zadnej strane sa nachádza 12 MP fotoaparát. Akumulátor má kapacitu 7600 mAh.

Apple iPad 10.9 (2022)
Apple iPad 10.9 (2022) | Zdroj: Heureka.sk

20.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+