MojAndroid

Dalo by sa povedať, že stačí spojiť slovo Huawei so slovom Lite a istá skupinka ľudí začne automaticky otvárať peňaženku. Odľahčené verzie vlajkových lodí od čínskeho giganta sa totiž už od svojich začiatkov tešia nemalej popularite. Veď zakaždým ide o jedny z najpredávanejších smartfónov, ktoré ponúkajú slovenskí operátori. Huawei P30 Lite, čo je najnovší prírastok do Lite rodiny Huawei telefónov, by z tohto nastoleného trendu nemal vybočiť. Nie vždy sa však predpoklady skutočne naplnia a práve preto sme si pre vás pripravili recenziu tohto nádejného ašpiranta na najväčšiu masovku tohto roka.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Slušný základ

Väčšina Huawei smartfónov prichádza v nenápadných bielych škatuliach, na ktorých je zlatým písmom uvedený názov konkrétneho modelu. Ani pri odľahčenej verzii najnovšej vlajkovej lode tomu nie je inak. Samotnou prezentáciou teda toto balenie nijak nenadchne, no ani neurazí. Jeho vnútro už ale nadchne rozhodne viac, a to najmä kvôli tomu, že sa v ňom nachádza smartfón.

Ten je umiestnený hneď navrchu, pričom leží na menšej škatuľke s návodmi a spinkou slúžiacou na otvorenie SIM slotu. Pod ňou je v priehradkách umiestnený nabíjací adaptér spolu s napájacím káblom a taktiež základnými slúchadlami. Tie však hrajú len priemerne a opäť platí, že tí, ktorí to s počúvaním hudby myslia vážne, ich po odskúšaní veľmi rýchlo odložia naspäť do krabice.

Konštrukcia a dizajn: Má štýl

Ešte pár rokov dozadu boli smartfóny vo veľkej miere kritizované za svoju dizajnovú neoriginalitu. Jedna čierna placka striedala druhú a my sme nedočkavo čakali na to, kým nejaký výrobca zavedie nejaký nový trend práve v oblasti dizajnu. Teraz je rok 2019 a tých trendov sa podarilo zaviesť hneď niekoľko. Väčšinu z nich pritom nájdeme aj na novinke Huawei P30 Lite. Ponúka sklenenú zadnú stenu, ktorá pri rôznom svetle ukazuje iné farebné odlesky. Ponúka takmer bezrámikový displej s výrezom a natiahnutým pomerom strán. No a ponúka aj nad okolitý povrch vystupujúci zadný fotoaparát, ktorý spôsobuje nešťastné hojdanie celého telefónu v prípade, že je položený napríklad na stole.

Nešťastná je aj už spomínaná zadná strana, ktorá je magnetom na odtlačky prstov. S tým však už dnes používatelia musia vopred počítať a oba zmienené nedostatky možno vyriešiť ochranným krytom. Ten okrem iného dokáže telefón ochrániť pred poškodením, a to, opäť, najmä na zadnej strane. Tá je vďaka materiálu, z ktorého je vyrobená, náchylnejšia na rozbitie a aj na prípadné poškriabanie. Inak je ale rám telefónu vyrobený z kvalitného lesklého plastu, ktorý farebne ladí so zvyškom telefónu. Plast je navyše natoľko kvalitne spracovaný, že si ho menej skúsené oko môže pokojne pomýliť s hliníkom. Vďaka tomuto ukážkovému spracovaniu sa inak nemusíte obávať toho, že by Huawei P30 Lite nepríjemne vŕzgal alebo sa nebodaj prehýbal.

Všetko drží na mieste pevne, presne tak, ako držať má. Keď sme už pri držaní, táto novinka sa pohodlne ovláda a sadne do ruky ako uliata. Na 6,15-palcový displej má nielen príjemné rozmery, ale aj príjemnú váhu 159 gramov. Čo sa rozloženia ovládacích prvkov a konektorov týka, nemáme k nemu najmenšie výhrady. Ba naopak, teší nás fakt, že sa dostalo na audio jack konektor, ktorý už na mnohých v súčasnosti predávaných smartfónoch dostupný nie je. Tento konektor je situovaný na spodnej hrane, pričom susedí s napájacím USB-C konektorom a otvormi pre mikrofón a hlavný reproduktor.

Náprotivná strana nesie šuplíček, do ktorého možno vložiť buď dvojicu nanoSIM kariet alebo kombináciu jednej nanoSIM karty a jednej microSD karty. Pravá strana je obsadená dvojicou hardvérových tlačidiel, a to jedným napájacím a druhým dvojtlačidlom slúžiacim na reguláciu hlasitosti. Ľavá strana je potom úplne prázdna. Zadná stena toho nesie nepochybne najviac, pričom má na sebe logo výrobcu, tri fotoaparáty spolu s LED bleskom a skener odtlačkov prstov. Tento skener je takmer bezchybný a okrem toho aj poriadne rýchly. Ani raz pri našom používaní nezaváhal.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+