MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Pre jedného kameň úrazu, pre druhého zlato

Huawei P30 Lite beží na systéme Android 9.0 Pie, ktorý je prekrytý známou užívateľskou nadstavbou EMUI. Tá je z pohľadu Android fanúšikov vcelku kontroverzná, keďže ju polovica z nich zbožňuje a ďalšia polovica zase nenávidí. Nech už vy patríte do ktorejkoľvek z týchto dvoch skupín, tak vedzte, že tento systém má svoje svetlé a aj svoje tienisté stránky. Nadstavba je k dispozícii konkrétne vo verzii 9.0.1, čo znamená, že oproti svojim vybavenejším súrodencom P30 Lite postráda zopár zaujímavých vychytávok.

Jednou z nich je napríklad možnosť prepnúť rozhranie do tmavého režimu. Vzhľadom na použitú technológiu displeja ale treba povedať, že ak sa aj tmavý režim do odľahčenej verzie súčasnej vlajkovej lode dostane, tak nikdy nevyužije svoj pravý potenciál. Ten však, našťastie, využijú ostatné podarené vychytávky. Patrí medzi ne napríklad možnosť ovládania smartfónu pomocou gest. Po jeho zapnutí zmizne zo spodnej časti obrazovky navigačná lišta a vy tak budete mať viac voľného priestoru na displeji.

Toto ovládanie gestami pritom funguje veľmi dobre a dá sa naň skutočne rýchlo zvyknúť. Ďalej stále stojí za zmienku možnosť zmenšenia rozhrania k pravému alebo ľavému rohu displeja. Táto funkcia vám môže padnúť vhod v prípade, že budete pri ovládaní zariadenia limitovaný len na používanie jednej ruky. Zmienku si zaslúži aj ovládanie pohybom, ktoré vám umožní stlmiť vyzváňanie otočením telefónu displejom nadol, ale aj vytvoriť snímku obrazovky jednoduchým potiahnutím troma prstami po displeji.

Dostalo sa aj na pre niekoho nevyhnutný zámok aplikácií. Ten zamkne vami vybrané appky heslom alebo odtlačkom prsta tak, aby sa k nim nedostali tí, ktorí k nim nemajú mať prístup. Z bezpečnostného hľadiska je vítaný aj trezor súborov, ktorý zase zamkne heslom vami vybrané súbory. Okrem tohto všetkého je v systéme obsiahnutá aj možnosť paralelného prihlásenia do komunikačných aplikácií akými sú Facebook, Messenger či WhatsApp. V neposlednom rade sa dostalo na možnosť zmeny štýlu domovskej obrazovky ako aj na jednoduchý režim určený pre menej skúsených užívateľov.

Dalo by sa teda povedať, že z funkčnej stránky nechýba tomuto systému takmer nič. Z užívateľskej stránky to už ale tak úplne pravda nie je. Na zamknutej obrazovke prakticky nemáte žiadnu voľnosť. Nemôžete tu stiahnuť panel rýchlych nastavení a ani v žiadnom smere pracovať s notifikáciami. Na druhú stranu tu ale máte aspoň možnosť otvoriť limitovaný počet skratiek napríklad pre zapnutie LED svetla. To je však len malá náplasť na zmienené dva nedostatky. Keď už sme pri nedostatkoch, tými trpí aj samotný launcher.

Ten v základe nielenže vyzerá, že má svoje najlepšie časy už dávno za sebou, ešte aj funguje vcelku nelogicky. Potiahnutie prstom zhora nadol po domovskej obrazovke totiž stále spúšťa otravné vyhľadávanie a nie panel rýchlych nastavení. Vzhľadom na veľkosť dnešných displejov nejde o nijak efektívne riešenie, keďže takto je zobrazenie notifikácií a rýchlych prepínačov podstatne pracnejšie. Na druhú stranu ale vstavaný launcher chválime za možnosť prispôsobenia pomocou motívov, ako aj za prepojenie s Google Feedom. Tak či onak vám však odporúčame zvoliť si nejaký alternatívny launcher v Obchode Play.

Predinštalovaných aplikácií je hneď niekoľko, no všetky pochádzajú od spoločnosti Huawei. Našťastie sa teda nedostalo na žiaden otravný bloatware od tretích strán. Čo sa celkovej stability systému týka, počas testovania nám nepadla žiadna aplikácia a všetko fungovalo bez nejakých väčších problémov. Z nevysvetliteľných dôvodov nám však Huawei P30 Lite raz za čas samovoľne zavibroval bez toho, aby nám prišlo nejaké upozornenie. Stalo sa nám to zhruba štyrikrát za deň, a to bez ohľadu na to, či bol telefón vo vrecku, alebo len tak položený na stole.

Ťažko povedať, či sa jednalo o závadu nášho konkrétneho kusu, alebo ide o rozsiahlejšiu vadu, ktorá postihuje viacero zariadení. V tom druhom prípade sa pravdepodobne dočkáme nápravy v podobe opravnej aktualizácie. Tá by mohla, okrem iného, systém aj trolinku viac odladiť, keďže občas nie je práve najrýchlejší. Vzhľadom na situáciu, s ktorou momentálne Huawei musí bojovať, je však otázne či sa takejto aktualizácie Huawei P30 Lite vôbec niekedy dočká.

Multimédiá: Rose z Titanicu by si prišla na svoje

Bohužiaľ dnes žijeme v dobe, kde musí funkčnosť často ustupovať dizajnu. Aj kvôli tomu mnohé dnešné smartfóny neobsahujú ešte pár rokov dozadu doslova nevyhnutný 3,5mm audio jack konektor. Ten tak podobne ako hlavná postava filmu Titanic, postupne padá do hlbín zabudnutia. Ešte stále sa však nájde niekoľko modelov, ktoré na svojej konštrukcii našli miesto aj pre tento konektor. Jedným z nich je aj Huawei P30 Lite, pričom jeho výstup cez audio jack možno považovať za kvalitný. Kladie dôraz na basy a v kombinácii s lepšími slúchadlami vás určite nesklame.

Na druhú stranu, hlavný reproduktor je len priemerný. Huawei P30 Lite hrá síce dostatočne hlasno, no vďaka jeho mono reproduktoru ho nemožno ani náhodou prirovnávať k najlepšie hrajúcim telefónom. Poloha reproduktora sa tiež podpisuje pod to, že ho pri držaní smartfónu v ruke ľahko zakryjete dlaňou. Kvalita zvukového podania sa navyše vo vyšších polohách stráca, čo je ale v strednej triede pomerne bežné. Okrem toho je v nej bežné aj použitie neveľmi kvalitného vibračného motorčeka. Taký má aj najnovšie Lite-ko a dopredu sa teda pripravte na to, že vibrácie budete viac počuť ako cítiť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+