MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: “Len” IPS-ko

Tak ako boli kedysi v kurze IPS obrazovky, sú dnes v kurze zase AMOLED obrazovky. Tie sa pýšia živými farbami a čiernou, ktorá je vďaka vypnutým pixelom skutočne čierna. Nanešťastie, model Huawei P30 Lite AMOLED obrazovku neobsahuje a spolieha sa práve na IPS LCD panel. Ten sa rozprestiera na uhlopriečke 6,15″, pričom disponuje pomerom strán 19,5:9. Napriek tomu, že ide “len” o IPS-ko, je tento displej viac ako kvalitný. Podanie farieb je realistické a výhrady by voči nemu mohli mať azda len tí užívatelia, ktorí boli doposiaľ rozmaznávaní vlastnosťami AMOLED obrazoviek.

Inak potešia aj veľmi dobré pozorovacie uhly a dostatočné rozlíšenie 2312 x 1920 pixelov. Jedinú výhradu smerujeme k maximálnej hodnote jasu, ktorá nie je dostatočná a pri používaní smartfónu v slnečných dňoch si teda budete musieť tieniť na displej rukou. Ako už bolo spomenuté pri konštrukcii, P30 Lite má vôkol svojho zobrazovača len minimálne bočné rámiky, pričom ten spodný je o čosi málo výraznejší. Zvrchu zase obrazovku jemne narúša výrez fotoaparátu v tvare písmena U.

Do toho je vložená selfie kamera a nad ňou je zase tenká mriežka hovorového reproduktora, ktorá v sebe skrýva aj veľmi nenápadnú LEDku upozornení. Tú sme pri testovaní často prehliadli a zmeškali vďaka tomu niekoľko upozornení. Inak je výrez vcelku nenápadný a rozhodne vám nebude pri práci so zariadením prekážať. Z užívateľského hľadiska ešte stojí za zmienku možnosť zmeny farebného režimu, ako aj teploty farieb. Okrem toho môžete tiež znížiť rozlíšenie, čím môžete ušetriť nejaké to percento batérie.

Výkon a pamäť: Rýchlosť až na druhom mieste

Od odľahčených verzií vlajkových lodí sa toho po výkonnostnej stránke väčšinou veľa neočakáva. No a je tomu tak právom, čo potvrdzuje aj najnovšie Lite-ko od spoločnosti Huawei, ktoré narozdiel od svojich vybavenejších súrodencov rekordy v benchmarkoch netrhá. Dosahuje v nich priemerné hodnoty a priemerný je aj pocit z rýchlosti reakcií samotného telefónu. Pri ľahšom zaťažení spolupracuje naozaj svižne a nijako výrazne vás nesklame. Ak už ale telefónu Huawei P30 Lite dáte zabrať trošku viac, nad rýchlosťou ako aj plynulosťou jeho reakcií sa to podpíše.

Pravdepodobne za to môže kombinácia menej výkonného 8-jadrového procesora Kirin 710 s nie práve dokonalou optimalizáciou náročnej nadstavby EMUI. Výkon však zrejme nie je najdôležitejší pre tých, ktorí si tento smartfón budú kupovať. S ohľadom na to teda treba povedať, že menej náročný užívateľ, pre ktorého je telefón najmä vstupnou bránou k sociálnym sieťam, internetu a YouTube videám, z tejto stránky vyslovene sklamaný nebude. Len sa proste musí pripraviť na to, že niektoré operácie zaberú trošku viac času.

Skvelé ale je, že aj napriek neveľmi oslnivému výkonu, si na tomto zariadení zahráte aj tie najnáročnejšie herné tituly. Stará sa o to grafický čip Mali-G51 MP4 v spolupráci s technológiou GPU Turbo 2.0. Čo sa pamätí týka, k dispozícii sú 4 GB operačnej pamäte a ďalších 128 GB tej internej. Najmä veľkosť interného úložiska rozhodne poteší, keďže takáto vysoká hodnota nie je samozrejmosťou ani pri vlajkových lodiach a nie to ešte pri telefónoch strednej triedy. Navyše, ak sa niekomu bude dostupných 110 GB máliť, pokojne môže využiť microSD kartu až do kapacity 1 TB.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+