MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Šampión vo výdrži aj v nabíjaní

Čerešničkou na torte v smartfóne Huawei Mate 20 Pro je batéria a technológie, ktoré so sebou prináša. Ide o Li-Po akumulátor s kapacitou 4200 mAh. To je iba minimálny nárast oproti modelom Mate 10 Pro či P20 Pro, no aj za takéto zvýšenie kapacity sme vďační. V podstate ide o najväčší akumulátor v súčasných, u nás oficiálne dostupných, vlajkových lodiach, a to pri zachovaní veľmi slušnej hmotnosti.

Už vlani sme model Mate 10 Pro chválili za vynikajúcu výdrž. Tento rok sme boli zvedaví na to, ako sa na výdrži prejaví vyššie rozlíšenie displeja, ale aj modernejší čip a nový Android 9.0 Pie, ktorý by mal výdrž dramaticky zlepšiť.

Výsledok? Excelentný. Huawei Mate 20 Pro je bez pochýb vlajkovou loďou s najdlhšou výdržou v tomto roku. V rukách sme nedržali ani jeden TOP model, ktorý by toho zvládol toľko, čo Mate 20 Pro. A to sme sa teda pri používaní absolútne neobmedzovali a prvé dni sme ho doslova vyšťavili. A čo sa stalo, keď sme prešli do striedmejšieho režimu počas pracovného týždňa? Na konci dňa sme mali vyše 75 % batérie. Fenomenálne.

Na screenshotoch si môžete pozrieť dva vzorové dni, keď sme telefón používali veľmi aktívne. Prvý deň bol v Londýne, keď sme telefón odpojili od nabíjačky približne o 8:00 ráno. Cez deň sme ho doslova žmýkali – spravili sme asi 150 fotografií, niekoľko videí, využívali navigáciu v meste, uskutočnili polhodinový videohovor cez WhatsApp, asi hodinu pozerali videá a neustále sme synchronizovali dva Google účty a niekoľko účtov na sociálnych sieťach. O 20:45 nám ostávalo ešte 13 % batérie s tým, že displej bol zapnutý 5 hodín a 20 minút. Musíme tiež podotknúť, že väčšinu toho času bol jas displeja na najvyšších hodnotách, pretože sme s telefónom extrémne veľa fotili a používali ho najmä v exteriéri.

Ďalší vzorový deň bol počas nášho návratu z Londýna na Slovensko. Telefón sme od nabíjačky odpojili o 8:00 a aktívne ho používali počas celej cesty. Aj počas letu, keď bol v lietadlovom režime, sme ho aktívne využívali na fotenie a úpravu predchádzajúcich záberov. Okrem toho sme, samozrejme, využívali sociálne siete, asi pol hodinu aj navigáciu Waze a množstvo ďalších aplikácií. Na konci dňa nám ostávalo 37 % batérie, pričom obrazovka bola zapnutá takmer 4 a štvrť hodiny.

Aj napriek jemnejšiemu displeju tak môžeme s radosťou skonštatovať, že telefón je šampiónom vo výdrži. Na jedno nabitie s ním bez akýchkoľvek problémov zvládnete aj 6 hodín aktívneho používania počas dňa. Bežnému používateľovi vydrží aj viac dní, pretože skvelá je aj výdrž v pohotovostnom režime. Síce telefón sa vybíjať neprestane, no za noc nám ubudlo menej než 10 %, čo je pri Android zariadeniach ešte celkom slušné.

Ešte pred tým, než sa dostaneme k najlepšej funkcii, ktorou je klasické káblové nabíjanie, nesmieme zabudnúť na novinku v podobe bezdrôtového nabíjania. Tá konečne zažíva debut aj na smartfóne Huawei a funguje veľmi dobre. Výrobca má k dispozícii dokonca aj 15W super-rýchlu bezdrôtovú nabíjačku, no Mate 20 Pro je kompatibilný aj s ostatnými nabíjačkami štandardu Qi.

Azda najviac pozornosti pri predstavení telefónu pútala funkcia reverzného bezdrôtového nabíjania. Tá funguje presne tak, ako si myslíte – stačí, keď k telefónu priložíte iné nabíjanie s podporou bezdrôtového nabíjania a z Mate 20 Pro sa stane bezdrôtová nabíjačka. Funguje to skutočne skvele, v nastaveniach batérie stačí zapnúť túto funkciu a môžete nabíjať iný telefón alebo príslušenstvo. Samozrejme, Huawei si pri predstavení neodpustil menšie podpichnutie a túto funkciu demonštroval na vybitom iPhone X. Šikovné.

Nás funkcia tiež poriadne zaujala, no spolu s ňou sa objavilo aj niekoľko doposiaľ nepredstaviteľných otázok. Čo sa napríklad stane, keď k sebe priložíte dva kusy Mate 20 Pro a oba majú spustenú funkciu reverzného dobíjania? K riešeniu potrebujete iba partičku zvedavých novinárov, z ktorých každý drží v ruke horúcu novinku od Huawei. Takto sme zistili, že výrobca to ošetril skvelo a v tomto nepravdepodobnom prípade sa bude dobíjať ten telefón, ktorý má nižšiu úroveň nabitia batérie.

Tou najužitočnejšou vlastnosťou batérie, odhliadnuc od fantastickej výdrže, je extrémne rýchle nabíjanie káblom. Huawei predstavil vylepšenú verziu svojej Super Charge nabíjačky. Tá má po novom výstup 10V/4A, vďaka čomu ide o jedno z najrýchlejších nabíjaní na trhu. To sľubuje, že telefón nabije z 0 % na 70 % v priebehu pol hodiny. Naše testovanie ukazuje veľmi podobné hodnoty.

 • 15 minút: 37 % (telefón ukazoval na začiatku nabíjania 2 % batérie, ale už sa nám vždy pri zapnutí automaticky vypínal a nedokázali sme dosiahnuť nižšiu úroveň nabitia)
 • 30 minút: 68 %
 • 45 minút: 93 %
 • 60 minút: 100 %

V niektorých iných testoch sa telefón nabil za 1:05 hod, aj nám sa niekedy nabíja o pár minút dlhšie. Bez ohľadu na to však ide o jedno z najrýchlejších dostupných nabíjaní na trhu. Do úvahy musíme zobrať aj fakt, že telefón prichádza s batériou s kapacitou 4200 mAh, kým konkurencia na špici rýchlosti nabíjania ponúka často akumulátor s podstatne nižšou kapacitou.

Huawei Mate 20 Pro: Záverečné hodnotenie

Od momentu ako začali prvýkrát unikať informácie o modeli Huawei Mate 20 Pro sa mnohí fanúšikovia pýtali – bude toto najlepší smartfón súčasnosti? Ako obyčajne, ani teraz nemáme konkrétnu odpoveď. Každý používateľ má iné očakávania a iné potreby a na trhu neexistuje telefón, ktorý rovnako naplní očakávania všetkých zákazníkov. Isté je však jedno – iba málo zariadení na trhu ponúka také inovácie ako Huawei Mate 20 Pro v zariadení, ktoré je široko dostupné takmer po celom svete.

Krásny displej je pýchou nového telefónu. Nechýba jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. Kapitolou samou o sebe je batéria – tá ponúka jednu z najlepších výdrží na trhu spolu s jedným z najrýchlejších nabíjaní. Ak k tomu pripočítame skutočne zaujímavý dizajn, perfektne odladený a aktuálny softvér a vychytávky v podobe skeneru odtlačkov pod displejom, šikovne ukrytého reproduktoru či nového formátu pamäťovej karty, dostaneme naozaj jedinečné zariadenie. To inovuje na miestach, ktoré iní výrobcovia zanedbávajú alebo považujú za nedôležité. Za túto odvahu Huawei veľmi chválime.

Iste, nie je všetko ružové. Huawei znovu potvrdzuje, že musí zabrať na poli softvérovej optimalizácie. Sme zvedaví, čo s telefónom spravia sľúbené aktualizácie, no zatiaľ sme našli viac bugov, ako by sme si predstavovali. Pozitívne ale je, že tieto problémy nie sú zásadné a nijako dramaticky nezhoršovali používateľský zážitok. Ten bol vynikajúci, ako aj celý telefón. Ten ale prichádza aj s exkluzívnou cenovkou začínajúcou na úrovni 999 EUR. Je to veľa? To už necháme na vás. My môžeme skonštatovať len to, že ak si takúto sumu môže za svoj telefón vypýtať konkurencia, Huawei si ju môže za Mate 20 Pro vypýtať bez akýchkoľvek obáv.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
9

Huawei Mate 20 Pro

Huawei so svojím novým modelom Mate 20 Pro dokázal, že dokáže inovovať aj vtedy, keď sú ostatní spokojní a medziročne ponúkajú iba iteratívne vylepšenia. Huawei Mate 20 Pro je špičkovou vlajkovou loďou s modernými technológiami a vylepšeniami už aj tak fantastických smartfónov. Telefón ponúka krásny displej, množstvo výkonu a fantastický fotoaparát s praktickými funkciami a špičkovou kvalitou fotografií. Poteší aj aktuálny Android, ako aj vylepšená verzia nadstavby EMUI. Špičková batéria dosahuje fantastické výsledky vo výdrži, no okrem toho prináša aj jedno z najrýchlejších nabíjaní na trhu. Aby toho nebolo málo, telefón podporuje aj najrýchlejšie bezdrôtové nabíjanie a tiež z neho môžete spraviť bezdrôtovú nabíjačku pre vaše ostatné zariadenia. Zabudnúť nesmieme ani na inovatívny skener odtlačkov prstov, ktorý je ukrytý v displeji a nezaberá tak žiadne miesto na elegantnej konštrukcii zariadenia. Samozrejme, nejde o dokonalý telefón a nájdu sa tu aj chybičky. Tie sú väčšinou softvérového charakteru, a tak veríme, že ich výrobca opraví včasnou aktualizáciou. Inak ale ide o jeden z najnekompromisnejších a najlepších smartfónov roku 2018.zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • Krásny dizajn
 • Skvelý výkon aj pamäť
 • Najlepší displej v histórii Huawei
 • Jeden z najlepších fotoaparátov na trhu
 • Extrémna výdrž aj extrémne rýchle nabíjanie
 • Aktuálny softvér a vylepšená nadstavba
 • Praktické reverzné bezdrôtové nabíjanie
 • Inovatívny a funkčný skener odtlačkov pod displejom

 • Podpriemerný reproduktor
 • Softvérové chybičky
 • Veľmi slabá stabilizácia videa
23.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+