MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Skener odtlačkov: Po prvýkrát v displeji

Pri opise konštrukcie sme zdanlivo zabudli na skener odtlačkov. Mnohí už ale dobre viete, že ten sa nenachádza nikde na tele telefónu, ale pod jeho displejom. Ide o prvý smartfón Huawei, ktorý ponúka takúto funkciu a o jeden z vôbec prvých v Európe komerčne dostupných smartfónov s touto novinkou. Samozrejme, toto riešenie so sebou prináša množstvo nezodpovedaných otázok, z ktorých väčšina sa týka rýchlosti a presnosti skeneru.

Aj my sme boli zvedaví, ako sa novinka prejaví v praxi. Huawei použil skener v konkrétnom mieste v displeji (už existujú riešenia, ktoré umožňujú prst priložiť kdekoľvek v dolnej časti displeja). Toto umiestnenie je však veľmi rozumné a palcom ho nájdete bez problémov. Umiestnenie je pritom vidieť pri akomkoľvek dotyku na zamknutej obrazovke, ale aj po rozsvietení displeja pred jeho odomknutím.

Samotné skenovanie nás svojou kvalitou príjemne prekvapilo. Je dostatočne rýchle na to, aby sme si odomykanie nijako neuvedomovali. To je ten najväčší kompliment, ktorý môžeme skeneru dať. Jednoducho nám nestojí v ceste pri používaní telefónu. Iste, odomykanie nie je tak rýchle, ako sme zvyknutí z iných vlajkových lodí Huawei, no to vôbec nevadí. Skener je tiež dostatočne presný a až na pár výnimiek sme prst nemuseli prikladať viackrát. Horšie je to však už vtedy, keď máte ruky čo i len trošku mokré. Tu má skener väčšie problémy a v takomto prípade skôr využijete napríklad šikovné odomykanie tvárou.

Toto riešenie tak hodnotíme určite kladne. Aj vďaka tomu bolo možné umiestniť skener odtlačkov dopredu a nezväčšovať pritom rámik okolo displeja. Naše obavy z nedostatočne kvalitného skeneru sa nepotvrdili. Okrem toho, stále je k dispozícii 3D skenovanie tváre, ktoré je extrémne rýchle, aj keď možno nebude také bezpečné, ako sme si mysleli.

Displej: Patrí k absolútnej špičke

Technológia displejov na vlajkových lodiach dnes už nenapreduje takými krokmi ako v minulosti. Spoločnosti Huawei sa však napriek tomu podarilo spraviť obrovský medzigeneračný skok vpred. Kým Huawei Mate 10 Pro ponúkol pekný AMOLED displej, za konkurenciou zaostával. Huawei P20 Pro už ponúkol krajší AMOLED displej s menšou medzerou medzi sklom a displejom a tým pádom aj menšími odleskami na slnku. Mate 20 Pro posúva všetky tieto kvality na novú úroveň.

Displej je pekne natiahnutý a zaberá prakticky celú prednú stranu, aj vďaka výrezu. Medzi sklom a displejom neexistuje prakticky žiadna medzera a pri používaní máte pocit, akoby ste sa dotýkali priamo pixelov. Jednak displej vyzerá takto krajšie a na priamom svetle je oveľa čitateľnejší. S maximálnym jasom 850 nitov patrí medzi tie najlepšie na trhu a naozaj, pri používaní v exteriéri je veľmi ľahko čitateľný. V tomto smere sa však nechytá na šampióna Samsung Galaxy Note 9, ktorý je schopný svietiť s jasom až 1000 nitov. Veľmi za ním ale nezaostáva.

Displej môžeme tiež pochváliť za skvelú reprodukciu farieb a pozorovacie uhly. Vynikajú tu všetky kvality AMOLED panelu, ako je dokonalá čierna či pre oko prívetivejšie sýtejšie farby. V tomto smere však nejde o žiaden extrém, pričom odtiene farieb si môžete ešte dodatočne prispôsobiť v nastaveniach telefónu.

Novinkou je aj špičkové rozlíšenie 1440 x 3120 px s hustotou približne 538 ppi. S takto jemným displejom sme na zariadeniach Huawei zatiaľ skúsenosti nemali a ani sme to výrobcovi nijako nevyčítali. Aj pri 6″ displeji je FHD+ rozlíšenie dostatočné a nesťažovali by sme sa ani v prípade, že by ho Huawei ponúkol aj v tohtoročnom modeli. Práve naopak – z vyššieho rozlíšenia sme mali obavy najmä čo sa týka výdrže batérie. Tie boli našťastie zažehnané aj vďaka možnosti používať Smart rozlíšenie, ktoré automaticky reguluje jemnosť displeja na základe obsahu, ktorý je práve zobrazený.

Aj pri takomto nastavení sa nám však zdalo, že v drvivej väčšine prípadov sme pracovali s QHD+ rozlíšením. Všetok obsah bol badateľne jemnejší a hoci ani pri FHD+ rozlíšení na takto veľkom displeji nevidíte pixely, vyššiu jemnosť si určite všimnete. Mrzí nás ale, že nastavenie Smart rozlíšenia nepracovalo presne podľa našich predstáv. V YouTube sme tak mali iba FHD rozlíšenie, a tým pádom boli k dispozícii iba FHD videá. Až po prepnutí rozlíšenia na QHD+ sa objavila pri videách možnosť prehrávať ich v kvalite 1440p.

Huawei pri predstavení svojej novinky upozorňoval aj na to, že displej je extrémne responzívny, čo môžeme iba potvrdiť. Na dotyk reaguje okamžite, čo zvyšuje celkový zážitok z používania aj pocit rýchlosti systému.

Novinkou na Mate 20 Pro sú aj zahnuté hrany, ktoré sme už okomentovali vyššie. Teší nás aspoň fakt, že zahnutie nie je extrémne drastické a príliš neskresľuje zobrazenie. Výsledok je tak skutočne zaujímavý a atraktívny. Huawei tak aj v dnešnej dobe dokázal zlepšiť niečo, čomu sa ostatní výrobcovia venujú iba minimálne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
23.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+