MojAndroid

Výkonný Snapdragon 8 Gen 3 nájdeme v množstve top zariadení rôznych výrobcov. Čipset vyrobený 4 nm technológiou a beží vo vlajkových lodiach spoločností Samsung, Xiaomi, Asus, Honor a iných. Majitelia zariadení s týmto procesorom sa môžu spoľahnúť na vysoký výkon aj podporu umelej inteligencie, ktorá sa prejaví napríklad aj pri spracovaní fotografií.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné funkcie ponúkne čerstvo predstavený Snapdragon 8s Gen 3, o ktorom informoval Qualcomm na svojom webe. Určený je ale pre vyššiu strednú triedu než pre prémiové modely smartfónov. Pohľad na parametre totiž ukazuje, že ide skôr o “lite” verziu Snapdragonu 8 Gen 3 než o vylepšený čipset. Ponúka mierne nižší výkon na jadre aj pri grafike, a maximom pri videách je 4K so 60 fps, 8K videá nepodporuje.

Snapdragon 8s Gen 3
Snapdragon 8s Gen 3

Stále ide o špičkový procesor, od ktorého môžeme čakať vysoký výkon aj pri náročných grafických úlohách, cenovo ale bude zrejme dostupnejší než starší procesor, a tak sa s nim zrejme budeme stretávať v modeloch vyššej strednej triedy.

Nový 4 nm čipset Snapdragon 8s Gen 3 prináša mierne podtaktované CPU a menej výkonnú grafiku. Hlavné jadro Cortex X4 ponúka takt 3,0 GHz a dopĺňa ho štvorica Cortex A720 s taktom 2,8 GHz a trojica úsporných jadier Cortex A520 2,0 GHz. Grafiku má na starosti Adreno 735. Použitý modem Snapdragon X70 5G je taký istý ako v Snapdragone 8 Gen 2, novší čipset tretej generácie ponúka modem X75 5G. Rozdiel je v maximálnej rýchlosti sťahovania. Kým X75 5G dovolí až 10 Gbps, X70 5G “iba” 5 Gbps rýchlosť. SoC je kompatibilný s až 24 GB LPDDR5x RAM s taktom 4 200 MHz a úložiskom typu UFS 4.0.

Snapdragon 8s Gen 3
Snapdragon 8s Gen 3

Čipset Snapdragon 8s Gen 3 považujeme za výkonný po všetkých stránkach a bežný používateľ rozdiely možno ani nepostrehne. Stále bude mať dostatok výkonu vo svojom smartfóne pre hry, náročné úlohy a vysoký výkon pri snímaní a postprocessingu sa prejaví aj na fotografiách.

Náš tip
Obľúbenosť prémiových smartfónov Samsung rastie. Najpredávanejší model možno prekvapí

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+