MojAndroid

Americký výrobca čipov Qualcomm oficiálne predstavil čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ktorý by mala využívať väčšina budúcoročných vlajkových Android smartfónov.. Podľa portálu GSMArena je postavený na 4nm výrobnom procese a prináša viacero vylepšení v oblasti AI, hier, audia a fotoaparátu.

Vyšší výkon v hrách a rýchlejší internet

Oproti predošlej generácii je novinka o 30 % rýchlejšia a o 20 % efektívnejšia. Jej osemjadrový procesor využíva jedno extrémne výkonné Cortex-X4 jadro s frekvenciou až 3,3 GHz, päť výkonných jadier Cortex-A720 s frekvenciou až 3,2 GHz a 2 efektívne jadrá Cortex-A520 s frekvenciou až 2,3 GHz. K dispozícii je podpora pamäte LPDDR5x až do 4800 MHz a s veľkosťou až 24 GB.

Qualcomm Snapdragon 8 gen 3
Architektúra CPU | Zdroj: GSMArena.com

Grafické jadro je oproti minulej generácii o 25 % rýchlejšie, o 25 % energeticky efektívnejšie a prináša o 40 % lepší Ray Tracing. Obrazový čip (ISP) zvláda zobrazovať obraz na 240 Hz displejoch. Adreno Frame Motion Engine 2.0 mu pomôže generovať snímky pre plynulejšie prehrávanie a je tu aj podpora Unreal Engine 5.2. Audiofilov poteší, že nový čip dokáže prehrávať hudbu v 24-bitovú 96 kHz bezstratovej kvalite cez Bluetooth 5.4.

Qualcomm Snapdragon 8 gen 3
Hranie hier s Unreal Engine 5.2 | Zdroj: GSMArena.com

Pre pripojenie k Wi-Fi sieťam je prítomný modem s podporou štandardu Wi-Fi 7 až do 6 GHz, vrátane štandardou 802.11be, 802.11ax, 80211ac a 80211a/bg/n. Pre mobilný internet je k dispozícii 5G modem Snapdragon X75 5G s podporou sťahovania rýchlosťou 10 Gbps, rýchlosťou nahrávania  3,5 Gbps  a sub-6 GHz respektíve mmWave pásiem.

Zamerané na umelú inteligenciu

Neurálny čip Hexagon NPU ponúka oproti minulej generácii dvojnásobný výkon. Priamo v čipe je možné prevádzkovať jazykové modely Stable Diffusion alebo Meta Llama 2, alebo ho využívať k zložitým AI operáciám, ako je napríklad odstraňovanie nežiaducich objektov z fotografií a videí, domýšľanie si chýbajúcich oblastí vo fotografiách, alebo generovanie obrázkov behom zlomku sekundy.

Qualcomm Snapdragon 8 gen 3
Funkcie | Zdroj: GSMArena.com

AI sa podieľa aj na úpravách videí cez funkciu Video Object Eraser, vďaka nej je možné ľahko odstrániť vybrané objekty zo scény. Funkcia Video Night Vision s AI umožní zachytiť videá aj vo veľmi náročných svetelných podmienkach. Ďalšia nová funkcia, Vlogger’s View, podporí nahrávanie videí ako zo selfie tak aj zadného fotoaparátu súčasne.

Obrazový čip Spectra ISP je schopný zaznamenávať až 8K video pri 30 fps a zároveň z neho extrahovať 64 MP fotografie. Zariadenia poháňané novým Snapdragonom 8 Gen 3 budú dostupné v najbližších týždňoch. Mali by ho využívať značky ako Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, Oppo, realme, Redmi, RedMagic, Sony alebo ZTE. Prvým smartfónom s týmto čipsetom by mal byť Xiaomi 14.

Náš tip
Google vám povie aká je kvalita vzduchu, ktorý dýchate
25.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+