MojAndroid

Pokiaľ patríte medzi vlastníkov smartfónov, ktorí svoje zariadenia radi využívajú naplno, určite ste oboznámení s čipsetom, ktorý sa nachádza vo vašom mobile. Šanca je, že to bude práve Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu, prípadne generácia o jednu priečku nižšie. Záleží to hlavne na tom, kedy ste smartfón kúpili. Aj keď je terajšia generácia technicky stále novinkou, už sa pomaly začína hovoriť o jej nasledovníkovi. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 príde totiž pravdepodobne skôr ako sa predpokladalo. Informuje o tom portál PhoneArena.

Upustenie od tradície v technologickom svete nebýva časté

Nové generácie od Qualcommu zvyknú byť oznámené začiatkom decembra na Havaji, počas tzv. podujatia Snapdragon Summit. Posledné dve novinky z ich dielne boli ale prekvapivo oznámené skôr a to v polovici novembra. Podľa niektorých uniknutých informácií by ale Snapdragon 8 Gen 3 mal byť predstavený tento rok ešte skôr. Udiať by sa tak malo v októbri. Predstavuje to tak istý šok pre zaujatú populáciu. Samozrejme, hneď vznikajú špekulácie o dôvode tohto časového posunu.

Môže byť za to zodpovedný Samsung?

Spoločnosť Qualcomm má očividne zmluvu so Samsungom ohľadom exkluzivity ich nových čipsetov. Snapdragon 8 Gen 2 bol upravený totiž špecificky pre potreby sériu Galaxy S23. Nič nenaznačuje, že by táto dohoda padla a tak očakávame podobný výsledok v prípade budúceho Samsung Galaxy S24. Tento model by mal prísť na trh až začiatkom roka 2024. Objavilo sa teda podozrenie, či náhodou očakávaná vlajková loď nevyjde skôr. Zatiaľ ale neexistujú žiadne dôkazy podporujúce tieto tvrdenia. Dôvodom by mohol byť aj fakt, že práve koncom minulého roka sa smartfóny od spoločnosti Apple predávali lepšie ako práve tie od Samsungu.

Samsung Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra
Samsung Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Okrem tohto modelu môžeme očakávať novú generáciu čipov v zariadeniach ako Galaxy Z Flip 6 a Galaxy Fold 6, ktoré by mali prísť v lete 2024. Podľa všetkého iní výrobcovia nedostanú rovnaké možnosti, čo stavia Samsung na vrchol výkonnostného rebríčka. Nová generácia s kódovým menom “Lanai” by mala obsahovať set pozostávajúci z jedného hlavného jadra, piatich vysokovýkonných a dvoch účinných jadier. Výkon, ktorý by s takýmto hardvérom zariadenia dosiahli, by bol teda omnoho vyšší ako v prípade terajšej generácie.

Náš tip
Displeje Google Pixel 7 a 7 Pro majú problém s dotykom

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+