MojAndroid

Minulý týždeň Google predstavil nečakane developerskú verziu Androidu 7.0 N. Tá sa dá stiahnuť ako balíček na manuálnu aktualizáciu, prípadne cez nový Android Beta Program. My sme na redakčnom Nexuse 6 nainštalovali nový Android N cez ABP hneď, ako to bolo možné. Tento smartfón som začal používať ako primárne zariadenie, a tak vám po niekoľkých dňoch môžem priniesť svoje prvé dojmy z novej verzie Androidu. V mnohom ma Android N prekvapil, no mám k nemu aj niekoľko menších výhrad.

Náš tip
Ako stiahnuť Android N cez Android Beta Program | NÁVOD

Najväčšia zmena – notifikačná lišta

Najviac ma prekvapila a potešila notifikačná lišta a zmeny, ktoré v nej Google urobil. V novom Androide N a jeho notifikačnej lište vidím najmä dve väčšie novinky – nové menu s rýchlym prepínaním funkcií a nové notifikácie. Začnem s tým druhým.

Notifikácie sú pri používaní smartfónu s Androidom základným kameňom. Google ich formu už dlhšie nemenil, takže je inovácia v novom Androide N nielen vítanou, ale aj žiadanou. Nové notifikácie ponúkajú dizajn korešpondujúci s Material dizajnom a prinášajú jednoduchšie zobrazenie. Žiadne prehnané efekty, farby, tiene. Dvomi prstami notifikáciu rozbalíte a pri niektorých aplikáciách (najmä pri Google tituloch), môžete na upozornenie rovno z notifikačnej lišty aj reagovať. Nižšie prikladám ukážku toho, ako to funguje s Google Hangouts. Okrem toho sa krajšie zobrazujú viaceré notifikácie z jednej aplikácie, no mrzí ma napríklad to, že sa ikona upozornení niekedy nezobrazuje, keď sa nachádzate v systéme. Novinkou je aj nastavenie notifikácií a ich nastavení, ktoré sa v Androide 6.0 a starších verziách zobrazilo po dlhšom podržaní prstu na upozornení. Teraz sa zobrazí, keď upozornenie potiahnete do strán. Druhotným potiahnutím upozornenie vymažete. Hoci sú tieto zmeny pre niektorých z vás nepodstatné, ja po niekoľkých dňoch vidím v systéme notifikácií veľkú zmenu – k lepšiemu.

upozornenia-android-n

Druhou zmenou sú ikony na prepínanie funkcií. Tie sa po novom zobrazujú už po prvom stiahnutí lišty, čo je výborné, pokiaľ potrebujete napríklad rýchlo zapnúť Wi-Fi alebo Bluetooth, prípadne vypnúť GPS. Po prvom stiahnutí lišty sa zobrazí vždy prvých 5 ikon z rozšírenej ponuky. Vďaka tlačidlu Upraviť ju môžete kedykoľvek prerobiť podľa svojich predstáv, pričom po novom môžete ikony pre rýchle prepínanie funkcií umiestniť až na dve karty. Medzi nimi sa pohybujete potiahnutím celého panelu doprava a doľava. Notifikačná lišta obsahuje aj možnosť pre okamžitú úpravu jasu, tlačidlo na prepínanie používateľov, informácie o čase a dátume, a tlačidlo pre rýchly vstup do nastavení. Jeho dlhším podržaním povolíte v systéme Tuner UI, ktorý vám odomkne po grafickej stránke nové možnosti systému.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Multitasking

Android N prináša v otázke multitaskingu to, o čom sa hovorilo už dlho – možnosť rozdelenia obrazovky na dve okná so samostatnými aplikáciami. Táto novinka funguje naozaj dobre a umožňuje vám robiť dve veci naraz. Veľkosť jednotlivých okien môžete upraviť potiahnutím stredového ukazovateľa hore alebo dole, pričom pokiaľ potiahnete čierny ukazovateľ ďalej, daná aplikácia prejde z režimu dvojitej obrazovky na fullscreen režim. Ako to funguje, vám ukáže video priložené nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Okrem toho môžete dvojitým kliknutím na tlačidlo multitaskingu rýchlo prepnúť medzi 2 naposledy zobrazenými aplikáciami. To je taktiež funkcia, na ktorú si rýchlo zvyknete a budete ju používať denne. Najmä, ak potrebujete z jednej aplikácie preniesť text do druhej, prípadne si rýchlo pozrieť, čo ste robili v naposledy otvorenej aplikácii.

android-n-prepinanie-multitasking

Menšou novinkou je aj to, že pokiaľ stlačíte tlačidlo multitasking, aktuálne zobrazená aplikácia sa objaví iba dole, posunie sa akoby do úzadia a vy vidíte všetky aplikácie, ktoré ste otvorili predtým. Systém totižto počíta s tým, že ak stlačíte v nejakej aplikácii tlačidlo multitasking, chcete prejsť do inej aplikácie, a tak aktuálny titul logicky zobrazí v minoritnom postavení v dolnej časti displeja.

Nové nastavenia a nočný režim

Novinkou v Androide N sú aj systémové nastavenia. Tie po novom zobrazujú “odporúčané nastavenia” v hornej časti sekcie Nastavenia vždy, keď do nej vojdete. Tipy na nastavenia súvisia s tým, čo ste naposledy v nastaveniach navštívili. Okrem toho obsahuje už samotné menu viac informácií (napríklad o spotrebe batérie, RAM či o úložisku) a potiahnutím prstu z ľavej hrany displeja dokonca zobrazíte kontextové menu s jednotlivými skupinami nastavení. Pokiaľ si zapnete aj spomínaný Tuner UI, môžete si v systéme zapnúť napríklad tmavú tému alebo nočný režim.

android-n-nocny-rezim-1 android-n-nocny-rezim-2

Práve Nočný režim je tiež jednou z funkcií, ktorá ma v Androide N zaujala. Jeho zapnutím sa farby displeja zmenia na teplejšie, zníži sa úroveň jasu a okrem šetrenia očí vám tento režim šetrí aj energiu batérie. Funguje totižto na úrovni GPU, takže nejde len o softvérovú úpravu. Nočný režim môžete doplniť o tmavú tému systému, prípadne ponechať na systéme, aby ho zapol automaticky, keď vo vašej lokalite zapadne slnko. Nie je to cool? V menu Farba a vzhľad môžete dokonca aj upraviť farby displeja, pokiaľ sa vám zobrazenie nepáči.

android-n-nocny-rezim-1

Plusy a mínusy nového systému

Všetko má svoje pre aj proti. Pri inštalovaní nového systému dostanete upozornenie, že nový Android N môže poškodiť vaše zariadenie, spôsobiť jeho spomalenie alebo rýchlo míňať batériu. Našťastie, žiadna z týchto vecí sa mi pri inštalovaní a následnom používaní Androidu N na redakčnom Nexuse 6 nestala, no na zahraničných fórach sa objavuje množstvo príspevkov o problémoch s novým Androidom N. Je to viacmenej lotéria, nikdy neviete, či sa práve vám niečo pri používaní developerskej verzie Androidu N niečo nestane.

Náš tip
Niektoré Nexus telefóny majú problém s Android N Developer Preview

Ak mám byť úprimný, všetko zlé sa v mojom prípade obrátilo na dobré – batéria má väčšiu výdrž (možno vďaka nočnému režimu) a zariadenie funguje naozaj bezproblémovo. Hoci sa raz až dvakrát za deň stane, že na niekoľko sekúnd zamrzne, nejde o žiadny dôvod na to, aby som Android N nepoužíval. Rovnako ako v prípade predošlých developerských verzií Androidu (6.0), aj pri používaní Androidu N sa stretávam s nefunkčnosťou niektorých knižníc v aplikáciách a v obchode Play sú aj aplikácie, ktoré na novom Androide nefungujú korektne – napríklad Root Explorer. V mojom prípade ale hodnotím Android N ako veľmi vítanú zmenu a dúfam, že Google v ďalších verziách Androidu N bude funkcie iba pridávať a čiastočne upravovať. Na novinky v tomto systéme som si totižto už zvykol a nerád by som o ne prišiel.

Používate nový Android N aj vy? Napíšte nám, či ste s jeho inštalovaním a používaním mali nejaké problémy a na akom zariadení ho testujete. 

14.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+