MojAndroid

Krásnu štvrťstoročnicu v týchto dňoch oslavuje prvá webstránka na svete. Jej autorom je Tim Berners-Lee a jeho stránka, ktorá mala názov “World Wide Web”, bola spustená vo švajčiarskom CERN-e presne 20. decembra 1990. Hoci išlo iba o vysvetlenie toho, ako funguje hypertextovo založený projekt, ide o prvú známu webstránku na svete. Z jej názvu tiež vychádza známe, no nie pravdivé tvrdenie, že “všetko je na webe”. Množstvo ľudí totižto pokladá prvú “web” stránku za internet. A čo robí zakladateľ prvej WWW stránky dnes?

first-website-cern

Takto vyzerala prvá webstránka

Berners-Lee je neustále aktívnym členom internetovej komunity a aktuálne vedie World Wide Web Consortium, ktoré sám založil. To sa snaží o zabezpečenie slobodného internetu, bojuje proti cenzúre vládnych organizácií a snaží sa zabrániť telekomunikačným spoločnostiam, aby spôsobili rozpad internetovej neutrality. V CERN-e to však vyzerá trochu inak – namiesto internetu sa riešia skôr častice a rôzne bozóny :-)

Internet je jednou z vecí, ktorá sa v modernej histórii rozvíjala najrýchlejšie. Však iba za 25 rokov sa stal internet bežne dostupným pre drvivú väčšinu ľudí v rozvitých krajinách, pričom k nemu nemusíme pristupovať len cez počítač, ale môžeme na to využiť aj notebook, tablet, smartfón, či dokonca hodinky alebo autá. Bude naozaj veľmi zaujímavé sledovať, ako sa internet vyvinie za ďalších 10 či 20 rokov. Ako si predstavujete budúcnosť internetu vy?

Zdroj: Engadget

21.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+