MojAndroid

Podľa prieskumu spoločnosti Google je internet pre Slovákov neoddeliteľnou súčasťou života. Až tri štvrtiny opýtaných používateľov sa k internetu pripája pravidelne, 61% respondentov priznalo, že sa pripájajú na internet každý deň. Isté otázky však vyvoláva metodika, ktorú pri výskume v Google použili.

Z odpovedí respondentov vyplynulo, že najradšej chodia na internet doma (98%) na počítači (97%). Na internete najčastejšie vyhľadávajú informácie (87%), komunikujú s priateľmi a rodinou (79%), využívajú internetbanking (73%), čítajú správy (68%) a pozerajú videá na YouTube (62%). „Gúglenie“ ľudí (pozn. vyhľadávanie konkrétneho mena vo vyhľadávači Google) je už bežným prvkom v rámci sociálnych vzťahov – pre používateľov internetu je zaujímavé vyhľadávanie informácií online o iných ľuďoch, pričom len 14% Slovákov v živote nikoho „negúglilo“. Zaujímavé však je, že ľudia aj tak najviac „gúglia“ vlastné meno.

Infografika_1

Aj keď počítače a notebooky sú stále dominantnými zariadeniami, 58% pravidelných respondentov internetu pristupuje aj cez smartfóny/mobilné telefóny a takmer každý tretí používa tablet. Muži častejšie ako ženy vlastnia smartfón, čo môže byť aj jedným z dôvodov, prečo muži používajú internet vo väčšej miere v každodenných situáciách.

Muži sú na internete aktívnejší

Medzi mužmi a ženami sú isté odlišnosti, pokiaľ ide o využívanie internetu v každodennom živote – ženy využívajú internet častejšie na komunikáciu a zdieľanie fotografií, internet je pre ne aj dôležitým zdrojom receptov. Na druhej strane, muži častejšie ako ženy využívajú internet pri mnohých aktivitách a v rôznych situáciách – najviac na komunikáciu s priateľmi, používanie internet bankingu, čítanie správ, či hľadanie informácií na online mapách.

Infografika_2

Mobilný telefón sa tak stal akýmsi osobným asistentom nejedného používateľa, aj keď nie je pripojený na internet – využívaný je na rôzne veci, ktoré predtým vyžadovali ďalšie zariadenia (ako napríklad hodinky, budík, fotoaparát a pod.). Aj napriek narastajúcemu počtu funkcií na smartfóne je na Slovensku komunikácia stále prvoradá, nasleduje ju prístup k informáciám a zábava.

So smartfónom vstávame aj zaspávame

Pripojiť sa na internet je pre väčšinu respondentov neodmysliteľným ranným rituálom. Svojím smartfónom sa necháva zobudiť veľká väčšina z nich (85%) a neodkladajú ho ani po prebudení. Až 25% respondentov uviedlo, že si skontrolujú internet ako prvú vec po prebudení. Doručenú poštu, aktuálne správy, či počasie si ráno ešte pred príchodom do práce alebo školy pozrie celá polovica opýtaných. Každý šiesty respondent s internetom aj zaspáva.

Infografika_3

Google sa síce výsledky prieskumu snaží aplikovať na celú internetovú populáciu, resp. aj na všetkých Slovákov, je však otázne, či sú jeho výsledky vo vzťahu k celej spoločnosti dostatočne reliabilné a validné. Výskumnú vzorku totiž tvorili používatelia vo veku 15 a viac rokov, ktorí internet používajú často a nejedná sa teda o reprezentatívnu vzorku.

Zdroj: tlačová správa

5.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+