MojAndroid

HuaweiCentral prináša správu o tom, že priemerná cena bezdrôtových slúchadiel klesne zhruba o 19 % v porovnaní s minulým rokom. To je dobrá správa pre svet, v ktorom všetko v poslednom čase zdražuje z dôvodu nedostatku komponentov, inflácie, pandémie a podobne.

Cena bezdrôtových slúchadiel klesne zhruba o 19 % v medziročnom porovnaní

Tvrdí trhový prieskum spoločnosti StrategyAnalytics. Je to spôsobené stále narastajúcim záujmom a neustálym rozširovaním a zameraním na bezdrôtové slúchadlá. Začal to Apple ešte v roku 2016, keď spôsobil vzruch odstránením 3,5 mm konektora z iPhonu 7.

Odvtedy nasledovali tento trend aj mnohí Android výrobcovia, hlavne vo svojich vlajkových lodiach. Prvé roky nám aspoň do balenia prihodili redukciu z USB-C na 3,5 mm konektor. Neskôr už ani to a zamerali sa na výrobu vlastných bezdrôtových slúchadiel.

Predaje bezdrôtových slúchadiel - priemerná cena slúchadiel klesne o 15 %
Predaje bezdrôtových slúchadiel | Zdroj: HuaweiCentral.com

Ja som patril medzi prvých ľudí široko-ďaleko, ktorí okamžite skočili na nový trend, pretože som nenávidel lámajúce káble. Slúchadlá totiž používam takmer denno-denne, už viac než 10 rokov, takže som si s káblovými slúchadlami veľa zažil. Zvážil som výhody a nevýhody bezdrôtových slúchadiel (najmä neexistencia káblu vs. nabíjanie) a šiel som do bezdrôtových slúchadiel. Dnes používam káblové slúchadlá len pri hraní hier.

Čína vedie počtom predaných kusov, USA zase tržbami

Dobre, nechal som sa uniesť, teraz späť k článku. Veľkoobchodná cena bezdrôtových slúchadiel by teda mala klesnúť o 19 % v tomto roku, a to aj napriek tomu, že tržby porastú. Najväčším trhom je už samozrejme Čína, nasledovaná USA.

Zaujímavé je, že kým Čína dominuje v počte predaných slúchadiel, USA zase v tržbách. Pravdepodobne to bude tým, že v USA sú populárnym modelom AirPods od Apple (mimochodom, USA ich zadarmo dávala mládeži za očkovanie, čo mohlo skresliť údaje – vláda ich zrejme vo veľkom nakúpila), kým Čína vyrába a predáva obrovské množstvo lacných bezdrôtových slúchadiel.

Zaujímavý je aj fakt, že plne bezdrôtové slúchadlá tvoria až 70 % trhu. Plne bezdrôtovými slúchadlami (TWS – True Wireless Stereo headsets) označujeme slúchadlá, ktoré nepodporujú pripojenie kábla (niektoré náhlavné modely podporujú aj AUX kábel) a ani tzv. športové Bluetooth slúchadlá, ktoré si viete zavesiť na krk. Táto dominancia TWS slúchadiel je spôsobená tým, že ponúkajú najmodernejšie funkcie aj pri dostupnejších modeloch (ANC – aktívne potlačovanie hluku, zvýšenú vodoodolnosť a pod.).

Viac než 30 % plne bezdrôtových slúchadiel, predaných v roku 2021 bolo vodoodolných a 4 % majú merač srdcového tepu.

Náš tip
Bose QuietComfort 45: Vysokokvalitné bezdrôtové slúchadlá s 24-hodinovou výdržou

11.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+