MojAndroid

Problémy s prehrievaním vlajkových lodí sú v posledných rokoch tak výrazné, že výrobcovia boli nútení pristúpiť na používanie pochybných taktík, ako napríklad obmedzovanie výkonu vybraných aplikácií. Za to si Samsung aj Xiaomi vyslúžili ostrú vlnu kritiky a penalizáciu od benchmarkových aplikácií. No ako píše portál Android Authority, problém môže byť spôsobený ARM architektúrou, na ktorej sú čipsety od Samsungu aj Qualcommu postavené.

Výrobný proces čipsetov chybný nie je, ale ich dizajn zjavne áno

Na rozdiel od Intelu, spoločnosť Arm nevyrába vlastné procesory. Namiesto toho vytvára dizajny, ktoré následne vo forme licencie ponúkne spoločnostiam. Výrobný proces teda ostáva na výrobcoch, ktorí si dizajny licencujú. Qualcomm a Samsung sú dvaja z jej najväčších klientov, čiže procesory Snapdragon aj Exynos sú založené na ARM architektúre.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Práve to, že problémy s prehrievaním postihujú čipsety oboch výrobcov, dohnalo odborníkov z odvetvia k domnienke, že chyba je na strane Arm. Zaujímavosťou je, že čipsety od Applu problém nezasiahol, aj sú keď postavené na základoch vytvorených spoločnosťou Arm. Tu však pravdepodobne veľa robí optimalizácia pre operačný systém. Apple to má v tomto smere jednoduchšie, pretože hardvér nemusí optimalizovať pre desiatky rôznych zariadení s odlišnými verziami operačného systému.

Ak už je problém kdekoľvek, ako používateľom nám len ostáva dúfať, že Qualcomm, Samsung alebo Arm nájdu spôsob, ako dizajn čipsetov v budúcnosti vyladiť. V opačnom prípade si na prehrievanie vlajkových smartfónov a následne obmedzovanie výkonu budeme musieť zvyknúť.

Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro
14.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+