MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi zareagovala na obvinenie, že obmedzuje výkon niektorých aplikácií len na základe ich názvu. Tvrdenie nepoprela, no priznala sa, že jej zariadenia výkon a teplotu regulujú, vraj s cieľom zabezpečiť optimálny zážitok z jeho používania. O novinke informoval portál Gizmochina.

„Spoločnosť Xiaomi používa stratégie na manažovanie teploty, aby zabezpečila optimálny zážitok z používania, najmä s náročnými aplikáciami, ktoré sa často používajú dlhší čas. Na mnohých našich zariadeniach ponúkame tri typy výkonnostných režimov, ktoré používateľom umožňujú nastaviť rovnováhu medzi výkonom a energetickou účinnosťou.

Na systémovej úrovni sa všetky optimalizácie súvisiace s výkonom vykonávajú na základe mnohých faktorov, ako je spotreba energie, výkon či teplota.“

Xiaomi týmto tvrdením naznačuje, že obmedzenie výkonu sa možno dá do určitej miery obísť prostredníctvom vstavaných režimov výkonu. Problém by konkrétne mal vyriešiť režim, ktorý uprednostňuje maximalizovanie výkonu pred šetrením batérie. Teda ak je váš smartfón pomalší ako zvykol byť, viete, čo máte robiť.

Tu však stojí za zmienku, že tieto režimy sú dostupné len na najlepších modeloch výrobcu. Čiže je pravdepodobné, že problém s obmedzovaním výkonu sa taktiež týka len vlajkových smartfónov Xiaomi.

Xiaomi má problém. Zámerne obmedzuje výkon vybraných aplikácií

29.3.2022

Obmedzovanie výkonu vybraných aplikácií len na základe ich identifikátora je zjavne niečo, čo si výrobcovia v poslednej dobe obľúbili. Okolo spoločnosti Samsung sa nedávno objavili kontroverzie kvôli používaniu podobnej praktiky na modeloch zo série Galaxy S22 a zdá sa, že teraz sa do hry pridáva aj čínsky výrobca Xiaomi. Novinku priniesol portál XDA Developers.

Nie je Geekbench ako Geekbench

Problém odhalil John Poole, spoluzakladateľ spoločnosti Primate Labs, ktorá stojí za vývojom nástroju Geekbench. Na modeli Xiaomi Mi 11 otestoval výkon cez Geekbench a následne cez jeho upravenú verziu, ktorá sa tvári ako iná aplikácia. V tomto prípade bol nástroj maskovaný ako Fortnite, pričom výsledné skóre bolo výrazne horšie.

V jednojadrovom teste získalo o 30 % menej bodov a vo viacjadrovom o 15 % v porovnaní s bežne dostupnou veziou Geekbenchu. Inými slovami, systém buď umelo zvyšuje výkon v benchmarkových testoch alebo zámerne spomaľuje Fortnite (alebo oboje).

Portál Android Police šokujúce zistenie otestoval aj na modeloch Xiaomi 12 Pro a Xiaomi 12X a výsledok bol rovnaký. Geekbench maskovaný za Netflix a Chrome na konci testovania ukázal horšie skóre ako Geekbench prezlečený za mobilnú hru Genshin Impact. Geekbench s identifikátorom aplikácie Chrome získal v jednojadrovom teste 737 bodov a vo viacjadrovom 3 071, zatiaľ čo Geekbench prezlečený za Genshin Impact získal 1 119 a 3 468 bodov.

Xiaomi 11T Pro fotoaparat
Xiaomi 11T Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nie je jasné, či je obmedzovanie založené čisto na názve balíka danej aplikácie alebo hry, alebo či zariadenie počas používania monitoruje výkon a pokúša sa ho upraviť inými metódami. Tak či onak, bez následok to nebude. Geekbench uviedol, že počas tohto týždňa začne smartfóny od Xiaomi vyraďovať zo svojho rebríčka.

Náš tip
Xiaomi, POCO a Redmi. Vieme, ktoré modely budú aktualizované na Android 13

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+