MojAndroid

Keď sa vo svete objavili prvé prototypy a modely skladacích smartfónov, mnohí fanúšikovia klasických telefónov im nedávali veľké šance. Skeptickí boli najmä voči ich vysokej cene a krehkej konštrukcii. Avšak napokon sa ukázalo, že možno vo svete smartfónov budúcnosť majú.

To potvrdzuje aj správa agentúry DSCC, o ktorej informoval portál Gizmochina. Tá ukázala, že v treťom štvrťroku 2021 sa celkové predaje skladacích zariadení zvýšili medziročne o 480 %. Do konca tohto roka by sa celkovo malo predať približne 9 miliónov kusov, čo je podľa výskumnej spoločnosti Counterpoint trojnásobný rast oproti roku 2020.

DSCC taktiež predpokladá, že predaje v roku 2022 sa priblížia hranici 20 miliónov jednotiek a Counterpoint sa pripája s predpoveďou na rok 2023, kedy by sa podľa jej odhadov malo predať desaťnásobne viac skladacích smartfónov ako v roku 2020.

Samsung zostane kráľom skladacích zariadení aj v najbližších rokoch

Pokiaľ ide o výrobcov, segmentu v súčasnosti dominuje Samsung s 93 % podielom. Zvyšných 6 % patrí spoločnosti Huawei. Predpokladá sa, že podiel Samsungu bude klesať, keďže na trh pomaly vstupujú iní výrobcovia. Avšak nie o veľa, prvenstvo by si mal udržať aj v nasledujúcich dvoch rokoch s odhadovaným 75 % podielom. Karty môže zamiešať aj spoločnosť Apple, ktorá sa s inováciami síce neponáhľa, no očakáva sa, že svoj prvý skladací model by mohla predstaviť už v roku 2023.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka konkrétnych modelov, najobľúbenejším skladacím smartfónom je v súčasnosti Samsung Galaxy Z Flip3, po ňom nasleduje Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip 5G. Štvrté a piate miesto v rebríčku obsadil Huawei Mate X2 v 4G a 5G verzii.

Náš tip
Honor Magic V bude prvým skladacím smartfónom od Honoru

31.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+