MojAndroid

Začiatkom októbra sa v Amsterdame konalo stretnutie vývojárov, ktorí sa zaoberajú vyrábaním aplikácií na blokovanie reklám. Niekoľko dní po ňom sa Google rozhodol pridať na platformu YouTube vyskakujúce okná, ktoré používateľov nabádajú na vypnutie AdBlockerov. Bližšie informácie o aktuálnej situácií zverejnil portál Wired.

YouTube bez reklám? Na AdBlock rovno zabudnite

Prvým krokom zo strany Googlu bolo práve znepríjemnenie používania platformy za pomoci neustále vyskakujúcich okien, ktoré bolo možné zatvoriť až po niekoľkých sekundách. Tieto upozornenia slúžili na upozornenie používateľov, ktorí majú zapnuté rozšírenie na blokovanie reklám. Už niekoľko týždňov však Google pritvrdil a úplne zablokoval prístup k videám pre používateľov s aktívnym AdBlockerom.

Keďže príjmy platformy YouTube sú založené najmä na zobrazovaní reklám, Google musel pristúpiť k vážnym opatreniam. Od zavedenia tohto nového systému sa už niekoľko výrobcov týchto rozšírení sťažovalo na rekordný počet odinštalovaní. Rekordné čísla boli zaznamenané aj v počte inštalácií, keďže mnohí používatelia skúšajú obísť nový systém zmenou AdBlocku.

YouTube tmavý režim
YouTube – MojAndroid

Veľmi často používaný AdGuard má približne 75 miliónov zaregistrovaných používateľov vrátane 4 miliónov používateľov, ktorí si za tieto služby dokonca platia. Podľa správy od vývojárov si od začiatku blokovania rozšírení v priemere za deň odinštaluje tento program približne 6 000 používateľov. Podobne je na tom aj konkurencia, ako napríklad AdLock.

Aj napriek nepríjemnej situácií si však nemusíte tieto rozšírenia odinštalovať. Niektorí programátori totiž mysleli aj na takýto typ situácie a v nastaveniach rozšírenia je možné vypnúť blokovanie reklám pre špecifické webové stránky.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Na riešení problému už aktuálne pracuje aj slovenská firma Hankuper, ktorá stojí za vytvorením rozšírenia AdLock. Už počas tohto týždňa zverejní novú aktualizáciu pre svoj systém na blokovanie reklám, ktorý by údajne mal ignorovať zákaz jeho používania na YouTube.

Práve kvôli zrušeniu AdBlockov na YouTube sa množstvo používateľov sťažuje na neuveriteľné množstvo zobrazovaných reklám. Veľké percento sťažností sa však týka 20 alebo 15 sekundových reklám, ktoré nie je možné po niekoľkých sekundách preskočiť pomocou tlačidla.

Hovorca YouTube v správe dodal, že vývojári takýchto rozšírení na prehliadače sa dopúšťajú porušovania zmluvných podmienok platformy. Dokonca oznámil, že tento zákaz sa nedá oklamať ani prepnutím do inkognito režimu prehliadača. Jedným z riešení je platená verzia YouTube Premium, za ktorú si musíte platiť 7,19 € mesačne.

Náš tip
Snapdragon 8 Gen 3: Toto sú výrobcovia, ktorí použijú čipset vo svojich TOP modeloch

9.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+