MojAndroid

Pre tvorcov, ale aj samotných vlastníkov, sú na YouTube najziskovejšie reklamy. Obyčajného diváka ale neustále vyskakujúce reklamy prerušujúce video otravujú. Či už sa nám snažia ponúkať nejaký produkt, prípadne odporučiť iného tvorcu, kazia nerušené sledovanie vybraného videa. Z tohto dôvodu existujú služby ako YouTube Vanced, ktoré ponúkajú prémiové funkcie aplikácie zadarmo. Teraz im hrozí definitívna stopka. Informuje o tom internetový portál AndroidPolice.

YouTube v minulosti už podobné kroky podstúpil

Mnohí z nás vyššie spomínaný problém riešia napr. AdBlockom. Do prehliadača jednoducho nainštalujete rozšírenie a môžete začať nerušene brázdiť internet. Spoločnosť Google sa v poslednom čase ale rozhodla bojovať proti blokovaniu reklám značne agresívne. Keď sa v súčasnosti pokúsite zapnúť video s nastaveným blokovačom reklám, YouTube vás upozorní, že vám takto spustí iba tri videá. Po vyčerpaní tohto limitu sa vám už ďalšie videá nespustia.

oznámenie o zákaze AdBlocku | Zdroj: YouTube

Vývojári rozšírení na blokovanie reklám sa ale tak ľahko nevzdávajú. Ak takúto službu využívate, možno ste si všimli, že za posledných pár dní bola aktualizovaná viackrát. Služby sa totižto snažia YouTube skomplikovať ich detekciu. Dlho na seba čakať ale nedá ani YouTube, ktorý bude svoje metódy vynovovať. Je ťažko odhadnúť, kto takúto “naháňačku” vzdá prvý. Pre veľkého technologického giganta je takáto pomyselná vojna možná viesť dlho, čo neznie veľmi dobre pre normálneho užívateľa.

Časy bez reklám končia aj pre sledovateľov na Androide

Pre používateľov Androidu samozrejme existujú možnosti ako AdBlock tiež, je však pre nich oveľa výhodnejšie stiahnuť si modifikovaný aplikáciu ako je YouTube Vanced. Ten totižto okrem blokovania reklám ponúka aj iné prémiové služby ako napr. obľúbené prehrávanie na pozadí počas minimalizovanie aplikácie. Túto aplikáciu z pochopiteľného dôvodu na Google Play nenájdete, musíte si stiahnuť APK súbor z internetu. Používatelia zariadení s operačným systémom iOS z tohto dôvodu Vanced za normálnych okolností využiť nemôžu.

podobným službám hrozí koniec | Zdroj: YouTube Vanced

Google sa ale momentálne pohráva s funkciou, ktorá by modifikovaným zariadeniam zabránila prístup na YouTube. Fungovala by tak, že aplikácia skontroluje integritu smartfónu a spustí sa až po úspešnej odpovedi. Dôvod pre takýto krok nebol vysvetlený, ale dá sa očakávať, že sa snažia o vyradenie služieb ako je YouTube Vanced.

Išlo by tak o teoreticky veľký zásah do súkromia užívateľa, čo samozrejme vyústilo k negatívnym odpovediam užívateľov. Aj keď spoločnosť oficiálne od funkcie ustúpila, podľa niektorých vývojárov sa v pozadí na nej stále pracuje. Na definitívnu odpoveď si ešte asi počkáme.

Náš tip
Aukcia na frekvencie pre mobilných operátorov sa odkladá. Zasiahol protimonopolný úrad

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+