MojAndroid

Aukcia na využívanie frekvencií 900 a 2100 MHz pre mobilných operátorov je momentálne veľkou témou na Slovensku. Chytil sa jej najmä operátor 4ka, ktorý hovorí, že podmienky sú pre neho nastavené neférovo. Aukciu si všimol už aj Protimonopolný úrad.

Ten na svojom webe uvádza, že v uplynulých mesiacoch prijal niekoľko podnetov v súvislosti s aukciou, ktorú pripravuje Regulačný úrad. Regulátora upozornil na svoje pretrvávajúce pochybnosti o podmienkach aukcie.

Nemali by ste prehliadnuť:

Podmienky sa menili už viackrát, no stále tu zostáva sporná otázka ohľadom toho, či môžu zvýhodniť jedného alebo viacerých operátorov, čo by mohlo predstavovať štátnu pomoc. Protimonopolný úrad však nie je oprávnený rozhodovať o týchto veciach, preto zástupcom Regulačného úradu odporučil obrátiť sa na Európsku komisiu.

Frekvencie, ktoré 4ke chýbajú

Sporná je najmä otázka nižších frekvencií (pod 1000 MHz), ktoré sú dôležité pre pokrývanie menej osídlených častí Slovenska. Všetci operátori s výnimkou 4ky tieto frekvencie majú pridelené a odzrkadľuje sa to aj pri pokrytí.

4ka môže momentálne využívať len vyššie frekvencie, ktoré sú vhodné do miest. Hovorí, že cena, za ktorú sú žiadané frekvencie v súťaži ponúkané, je likvidačná. V súvislosti s týmto operátor už zorganizoval aj petíciu, ktorú podpísalo takmer 30-tisíc ľudí. Ako tieto kroky vidia konkurenční operátori, sme zhrnuli v článku 4ke hrozí koniec, odovzdala petíciu. Čo na to ostatní operátori?

Náš tip
TOP 10 Android telefónov, ktoré vás ohromia svojím výkonom
7.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+