MojAndroid

Najmladší slovenský operátor včera odovzdal podpísané petičné hárky na Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad). Vyzbieral takmer 30-tisíc podpisov, takže úrad sa petíciou musí zaoberať. 4ka týmto spôsobom bojuje za zachovanie konkurenčného prostredia na trhu.

Podľa 4ky vyvoláva konanie štátu otázky o netransparentnosti procesu aukcie, ktorú Regulačný úrad náhle menil v prospech veľkých operátorov. Aspoň takto to uvádza 4ka. Ak v nadchádzajúcej aukcii nezíska potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude operátor odkázaný na národný roaming, no kvôli zmene zákona nebudú ostatní operátori musieť možnosť národného roamingu 4ke poskytnúť. Operátorovi preto hrozí zánik.

Problémom je najmä vidiek

Keďže 4ka nedisponuje frekvenciami pod 1 GHz, má problém s pokrývaním vidieckych oblastí, v ktorých sa ekonomicky neoplatí využívať vyššie frekvencie s nižším dosahom. Práve z tohto dôvodu momentálne využíva v národnom roamingu sieť Orangeu.

Ako to vidia ostatní slovenskí operátori?

Na túto tému sme sa opýtali aj ostatných našich operátorov a vyjadrili sa všetci. Ako vidia túto petíciu oni?

Orange tvrdí, že každý operátor má možnosť vo férovej a spravodlivej súťaži získať spektrum, o ktoré má záujem. Petíciu 4ky vidí ako zavádzajúcu reklamnú kampaň namierenú proti regulačnému úradu.

“Aukcie frekvenčného spektra umožňujú operátorom v spravodlivej a riadnej súťaži získavať spektrum potrebné pre prevádzkovanie a rozvoj telekomunikačných sietí pre všetkých zákazníkov. Rovnako ako v minulých aukciách, aj v tejto aukcii má každý operátor možnosť vo férovej a spravodlivej súťaži získať spektrum, o ktoré má záujem. Spoločnosť Orange v minulosti v takýchto súťažiach získala spektrum potrebné pre budovanie najkvalitnejšej siete a poskytovanie služieb novej generácie. Podmienky samotnej aukcie, ako aj proces ich určenia podlieha zákonným normám a neprebieha formou petícií a zavádzajúcej reklamnej kampane namierenej proti regulačnému úradu. Odporúčame preto všetkým záujemcom o účasť v tejto aukcii, aby pri presadzovaní svojich súkromných komerčných záujmov využili pre pripomienkovanie podmienok aukcie na to určené zákonné postupy.”
Operátor O2 túto iniciatívu nechápe, pretože podmienky aukcie počítajú so zvýhodnením 4ky. Cieľom O2 je dosiahnutie férovej súťaže, v ktorej vyhrá najlepšia ponuka a len transparentná súťaž zaručí spravodlivé rozdelenie frekvencií.
“Táto iniciatíva zo strany jedného z dlhoročných hráčov na trhu je pre nás ťažko pochopiteľná, keďže podmienky dlho pripravovanej aukcie naopak rátajú s jeho zvýhodnením. Konzistentne tvrdíme, že umelé zvýhodnenie jedného z existujúcich hráčov na vysoko konkurenčnom trhu je podľa nášho názoru v rozpore s platnou legislatívou. Naším cieľom je dosiahnutie férovej súťaže v ktorej vyhrá najlepšia ponuka. Do takejto súťaže sa môže zapojiť ktorýkoľvek existujúci, alebo nový hráč a férovo si vysúťažiť frekvencie za trhovú cenu. Len transparentná súťaž zaručí spravodlivé rozdelenie frekvenčného spektra, dostatok investícii pre neustále zlepšovanie kvality a rýchlosti telekomunikačných sietí na Slovensku a dlhodobo konkurencieschopné ceny pre zákazníkov. Práve spomínané ceny sú na základe analýzy Európskej komisie a Telekomunikačného úradu pod priemerom krajín EÚ a spadajú do kategórie ‘relatívne lacné.”
Telekom je vo vyjadrení pre MôjAndroid.sk v porovnaní s ostatnými trochu miernejší a spomína to, že aukcia je otvorená pre každého záujemcu, ktorý je ochotný investovať do spektra a infraštruktúry.
„Každá aukcia je otvorená pre každého záujemcu, ktorý je ochotný investovať do spektra a infraštruktúry. Ceny služieb priebežne klesajú už dlhé roky, nakoľko priemysel je schopný produkovať čoraz väčšie množstvá dát za nižšie ceny pre zákazníkov vďaka pokračujúcim investíciám alebo nové koncepty balíkov služieb (nekonečné paušály, balíky pevných a mobilných služieb), avšak môžu byť ovplyvnené trendami ako sú ceny energií či inflácia.“
Náš tip
Operátor 4ka odovzdal petíciu. Teraz je na rade štát
29.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+