MojAndroid

Otvorené možnosti na internete so sebou môžu priniesť aj negatívne, či dokonca trestné udalosti. Polícia Slovenskej republiky teraz po roku pripomína kampaň a varuje pred sexuálnym vydieraním detí na internete. Ako sa dá voči praktikám vydieračov brániť?

Náš tip
Pri mobilnom internetbankingu nezabúdajte na bezpečnosť | SmartBanka 2017

Kampaň radí a zachytáva reálne prípady

Ešte minulý rok spustil Europol kampaň práve zameranú na vydieranie detí a mladistvých na internete. Polícia tiež konštatuje, že v Európe sa vyskytli prípady, keď vydieranie na internete dohnalo mladé obete k samovraždám. Približne desaťminútové video ukazuje príklad možného sexuálneho vydierania prostredníctvom internetu, ale aj možnosti, ako sa brániť či dokonca pomôcť vyšetrovateľom chytiť samotného vydierača.

SEXUÁLNE VYDIERANIE (NIELEN) DETÍ NA INTERNETEPo roku pripomíname znovu výbornú preventívnu kampaň, ktorá sa stala za rok 2017 našim najsledovanejším príspevkom s dosahom viac ako 1 000 000 ľudí.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Čtvrtek 5. červenec 2018

Si obeť? Pamätaj na tieto pravidlá:

1. Nikdy neplať vydieračovi peniaze
2. Preruš s vydieračom komunikáciu – zablokuj si ho
3. Ak je to možné, vašu vzájomnú komunikáciu nevymaž
4. Porozprávaj sa o všetkom s dospelou osobou alebo kamarátom – NIE SI PRVÝ, ANI POSLEDNÝ
5. Oznám všetko na polícii (prines čo najviac dôkazov – komunikácia z četu a podobne)

Video zachytáva priebeh skutočných udalostí. Mladiství odoslali svoje intímne fotografie či videá neznámej osobe na internete a následne začalo samotné vydieranie. Dôležitú rolu hrajú aj blízke osoby obete. Polícia odporúča zdôveriť sa s problémom a uchovať si všetku komunikáciu s vydieračom, ktorá by mohla byť nápomocná pre odhalenie páchateľa.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+