MojAndroid

Polícia v americkom štáte Michigan po prvýkrát v histórii použila na objavenie nových dôkazov 3D tlačiareň. Na nej vytlačili 3D odtlačok prsta obete, pomocou ktorého sa chceli dostať do jej smartfónu. Telo obete bolo totižto v takom stave, že priame nasnímanie odtlačku nebolo možné.

senzor-odtlačkov-prstov

Technológie, ktoré používa michiganská polícia, neobsahujú 3D tlačiareň, a tak im s vytlačením digitálneho skenu prstu obete pomohla Michiganská štátna univerzita, ktorá 3D tlačiareň má. Doteraz nie je známe, či sa pomocou odtlačku podarilo daný smartfón odblokovať, no je jasné, že ide o pokrok vo vyšetrovaní trestných činov. Ochrancovia súkromia a ľudských práv by sa však aj v tomto prípade mohli odvolať na rôzne zákony tak, ako tomu bolo v prípade z mesta San Bernardino zo začiatku tohto roka.

Náš tip
Apple odmietol súdu pomôcť odblokovať zašifrovaný iPhone. CEO Googlu sa ho zastal

Apple už podnikol vlastné kroky v ochrane súkromia svojich zákazníkov. Do iPhonov pridal ďalší stupeň ochrany – ak je zariadenie viac ako 8 hodín neaktívne (spí) a za posledných 6 dní nebol zadaný kód na odblokovanie, používateľ ho musí spolu s odtlačkom odblokovať aj svojim číselným heslom. Netušíme, či aj polícia v Michigane “bojuje” s ochranou zariadenia Apple alebo ide o Android smartfón, no vytvorenie 3D výtlačku prstu obete je rozhodne zaujímavý nápad, ktorý vo svete budú používať aj ďalšie policajné oddelenia.

Zdroj: TheVerge

22.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+