Apple na čele s Timom Cookom čelí súdnemu príkazu, ktorý mu prikazuje, aby Apple vytvoril zadné vrátka, ktoré by FBI umožnili dostať sa do zašifrovaného iPhonu. Ten patrí teroristovi Syed Rizwan Farookovi, ktorý bol jedným z útočníkov počas decembrových útokov v San Bernardine, kde bolo zavraždených až 14 ľudí a 22 ich bolo zranených. Apple mal po súdnom príkaze pomôcť v pátraní a získavaní ďalších dôkazov, čo však odmietol. Tim Cook to odôvodňuje vo svojom otvorenom liste. “Tento moment volá po otvorenej diskusii a my chceme, aby naši zákazníci a ľudia v krajine pochopili, čo je v stávke.”
“Máme veľký rešpekt k profesionálom z FBI a veríme, že ich úmysly sú len tie najlepšie. Doteraz sme urobili všetko, čo bolo v našich silách a v súlade so zákonom, aby sme im pomohli. Ale teraz vláda od nás žiada niečo, čo jednoducho nemáme a niečo, čo považujeme za veľmi nebezpečné, aby sme to vytvorili. Požiadali nás, aby sme vytvorili zadné vrátka do iPhonu,” píše Cook vo svojom liste. (v plnom znení v anglickom jazyku ho nájdete tu)
Pod zadnými vrátkami ma CEO Apple na mysli špeciálny firmvér, ktorý by umožnil hackovanie iOS na iPhone. Ten je v prípade útočníka zo San Bernardina chránený PIN kódom a šifrovaním. Nie je teda možné dáta len tak prečítať a dostať sa k nim, a pokusy o uhádnutie kombinácie sú beznádejné kvôli ochrane, ktorú Apple vo svojom systéme implementoval. Nový firmvér by ale mal odstrániť niekoľko stupňov ochrany, vrátane automatického vymazania obsahu zariadenia v prípade, že niekto po sebe zadá niekoľko nesprávnych PIN kódov. Ďalej by mal umožniť zadávanie kódov cez Wi-Fi alebo Bluetooth a odstrániť by mal aj čakaciu dobu medzi zadávaním jednotlivých hesiel. Takýmto spôsobom by pomocou hrubej sily dokázalo FBI prelomiť ochranu a dostať sa do smartfónu.
Podporu v tomto boji proti vláde vyjadril Cookovi a Applu aj jeho najväčší rival Google. Sundar Pichai na sociálnej sieti Twitter apeluje na dôležitosť tohto prípadu a na fakt, že v prípade opačného výsledku by mohol vzniknúť veľmi nebezpečný precedens. “Prinútiť spoločnosti, aby umožnili hackovanie ich zariadení, môže kompromitovať súkromie používateľov,” píše Pichai a dodáva, že Google rozumie a rešpektuje výzvy, ktorým čelia úrady pre presadzovanie práva. Dávať im ale prístup k dátam na základe legálnych príkazov je úplne iná vec ako požadovať od spoločností, aby im umožnili hackovať zákazníkove zariadenie a dáta. Pichai zároveň označil produkty Google za bezpečné a píše, že súkromie používateľov je chránené.
Podporu Applu vyjadril aj výkonný riaditeľ WhatsApp a ďalšie spoločnosti, a čaká sa aj na vyjadrenia ďalších softvérových a internetových gigantov, najmä na Microsoft, ktorý svoj postoj k tejto veci ešte nezverejnil.
Podla mna dolezite je, ze Apple taku moznost ma (desifrovat data uzivatela). Je len otazka casu kedy ho vlada k tomu dotlaci…
Takze sa netreba spoliehat na “sifrovanie” ktore nam v mobile dodava Apple (alebo Google), a radsej pouzit nieco ine…
Co navrhuješ?aky soft na android?
Napriklad existuje zopar apiek pre Android, ktore vedia pracovat s TrueCrypt kontajnermi…
Signal
Ja si osobne myslím že im to aj už potichu dali a nahlas sa takto tvária že nie…
Myslíš ze firma ktorá mala jednu dobu na účte vačšiu hotovosť ako americké ministerstvo financií by sa podvolila? ??
A to je co za argument? Mnozstvo hotovosti na ucte americkeho ministerstva financii je nejaka hranica, ktoru ked prekrocis, tak ta to postavi nad zakon? ;)
Je nad zákon chrániť osobne údaje ? ;)
To zalezi na zakone o ochrane osobnych udajov :P
Co ja viem, ci taky maju v amerike, ale asi hej a asi nebude v rozpore s inymi zakonmi. V kazdom pripade je aj mne snaha applu udrzat sukromne data uzivatelov sukromnymi sympaticka, ale nie som taky optimista, aby som 100%ne veril, ze sa im to podari.
Vidím, že čítanie s porozumením nemáme, že?
V texte sa uvádza, že FBI požaduje vytvorenie firmware ktorý by bol odovzdaný do rúk FBI.. Nikto netvrdí, že takýto program apple nevlastní.. Len ho nechcú šíriť ďalej, kvôli ochrane dát svojích zákaznikov
A v com vidis rozpor oproti tomu co som napisal? Apple skratka taku moznost ma (desifrovat uzivatelske data), ale zatial (!) ju nedalo calej. Takze? Zda sa, ze niekto naozaj ma problem s citanim a porozumenim…
Haha smejem sa na nich. Je už dávno známe (E.Snowden), že tieto zadné vrátka majú všetky významné spoločnosti vrátanie Google,Apple,Microsoft.. Toto je len divadlo :)
Perlicka: klasicke java JRE, ktore ma kazdy nainstalovane v pc defaultne nepovoluje viac ako 128 bitove sifrovanie. Android ano.
Keď bol spomenutý E.Snowden,tak ten doporučil používať napr.app ” Signal “