MojAndroid

Apple na čele s Timom Cookom čelí súdnemu príkazu, ktorý mu prikazuje, aby Apple vytvoril zadné vrátka, ktoré by FBI umožnili dostať sa do zašifrovaného iPhonu. Ten patrí teroristovi Syed Rizwan Farookovi, ktorý bol jedným z útočníkov počas decembrových útokov v San Bernardine, kde bolo zavraždených až 14 ľudí a 22 ich bolo zranených. Apple mal po súdnom príkaze pomôcť v pátraní a získavaní ďalších dôkazov, čo však odmietol. Tim Cook to odôvodňuje vo svojom otvorenom liste. “Tento moment volá po otvorenej diskusii a my chceme, aby naši zákazníci a ľudia v krajine pochopili, čo je v stávke.”

“Máme veľký rešpekt k profesionálom z FBI a veríme, že ich úmysly sú len tie najlepšie. Doteraz sme urobili všetko, čo bolo v našich silách a v súlade so zákonom, aby sme im pomohli. Ale teraz vláda od nás žiada niečo, čo jednoducho nemáme a niečo, čo považujeme za veľmi nebezpečné, aby sme to vytvorili. Požiadali nás, aby sme vytvorili zadné vrátka do iPhonu,” píše Cook vo svojom liste. (v plnom znení v anglickom jazyku ho nájdete tu)

Pod zadnými vrátkami ma CEO Apple na mysli špeciálny firmvér, ktorý by umožnil hackovanie iOS na iPhone. Ten je v prípade útočníka zo San Bernardina chránený PIN kódom a šifrovaním. Nie je teda možné dáta len tak prečítať a dostať sa k nim, a pokusy o uhádnutie kombinácie sú beznádejné kvôli ochrane, ktorú Apple vo svojom systéme implementoval. Nový firmvér by ale mal odstrániť niekoľko stupňov ochrany, vrátane automatického vymazania obsahu zariadenia v prípade, že niekto po sebe zadá niekoľko nesprávnych PIN kódov. Ďalej by mal umožniť zadávanie kódov cez Wi-Fi alebo Bluetooth a odstrániť by mal aj čakaciu dobu medzi zadávaním jednotlivých hesiel. Takýmto spôsobom by pomocou hrubej sily dokázalo FBI prelomiť ochranu a dostať sa do smartfónu.

timcook

Podporu v tomto boji proti vláde vyjadril Cookovi a Applu aj jeho najväčší rival Google. Sundar Pichai na sociálnej sieti Twitter apeluje na dôležitosť tohto prípadu a na fakt, že v prípade opačného výsledku by mohol vzniknúť veľmi nebezpečný precedens. “Prinútiť spoločnosti, aby umožnili hackovanie ich zariadení, môže kompromitovať súkromie používateľov,” píše Pichai a dodáva, že Google rozumie a rešpektuje výzvy, ktorým čelia úrady pre presadzovanie práva. Dávať im ale prístup k dátam na základe legálnych príkazov je úplne iná vec ako požadovať od spoločností, aby im umožnili hackovať zákazníkove zariadenie a dáta. Pichai zároveň označil produkty Google za bezpečné a píše, že súkromie používateľov je chránené.

Podporu Applu vyjadril aj výkonný riaditeľ WhatsApp a ďalšie spoločnosti, a čaká sa aj na vyjadrenia ďalších softvérových a internetových gigantov, najmä na Microsoft, ktorý svoj postoj k tejto veci ešte nezverejnil.

Zdroj: cultofmac, engadget, apple

18.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+