MojAndroid

Polícia Slovenskej republiky pravidelne upozorňuje na rôzne podvody a hoaxy, ktoré cieľa na slovenských občanov cez sociálne siete alebo maily. Nedávno informovala o podvodných emailoch v mene WHO a teraz na svojom facebookovom profile upozornila na hoax, ktorý sa týka práve jej činnosti.

Hoax kritizoval postup polície

Polícia SR vo svojom príspevku na Facebookovom profile reaguje na používateľský účet “Alexandra Kovacicova Purlantov”, ktorý označuje za už známu firmu. Jeho majiteľka najnovšie opísala udalosť, ktorá sa mala stať v supemarkete Tesco, a podľa polície pritom zavádzala verejnosť. Podľa nej boli do Tesca v Trnavskom kraji povolaní policajti kvôli ľudom bez rúšok a previnilcov nechali len tak. Polícia ale zásah preverila a zistila že udalosť sa odohrala inak. Polícia bola skutočne do predajne privolaná, aby riešila muža, ktorý si odmietol dať rúško.

Facebook Hoax

Privolaní policajti si ale pritom splnili všetky svoje povinnosti a celú vec predali do rúk okresného úradu vo veci priestupku na úseku civilnej ochrany podľa § 32 ods. 1 písm. a) Zák. č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane obyvateľstva. V dobe, keď bola policajná hliadka v supermarkete, sa v ňom nenachádzali žiadne ďalšie osoby bez rúška. Ak by to tak bolo, tak by boli riešení rovnako ako obvinený pán. Ďalšie osoby vrátane pani, ktorá príspevok zverejnila, si dali dole rúška až po odchode polície.

Čo vedie ľudí k šíreniu podobných hoaxov?

Polícia tiež na svojom Facebookovom profile spísala niekoľko dôvodov, ktoré vedú ľudí na internete k zverejňovaniu podobných hoaxov.

1. Autorka hoaxu môže mať nutkanie zvýrazňovať dôležitosť existencie svojej osoby a to takým spôsobom, že na oko “vzdoruje” takzvaným autoritám. Nezáleží pritom, o aké opatrenie či zákony ide. Ak by bol zákaz nosenia rúšok, tak z princípu by ho nosila, aby nadobudla pocit vzdoru, “nebojácnosti”, “hrdinstva”.

2. V takýchto prípadoch je nutné vedieť oddeliť dva životy osoby – súkromný mimo internetu, ktorý sa riadi zákonmi a opatreniami a svet online, kde sa prejavuje druhá stránka osobnosti a teda práve iba a výlučne na internete dochádza k “odtrhnutiu sa z reťaze”.

3. Podobné účty majú takto rozdelený život na súkromný offline a verejný online z dôvodu, že na internete za svoje “hrdinstvo” získavajú uznanie buď od podobne zmýšľajúcich osôb alebo od ľahko oklamateľných osôb. Autori hoaxov k svojmu emociálnemu prežitiu na sociálnych sieťach potrebujú uznanlivé, podporné a obdivujúce komentáre na svoju osobu. Ide o základný dôvod a zmysel ich činnosti – uspokojenie svojho ega.

4. Účet chcel taktiež poukázať na údajnú nefunkčnosť mimoriadnych opatrení, či dokonca odpor policajných hliadok voči opatreniam s cieľom podryť disciplínu a morálku ostatných osôb. Využil na to vymyslený príbeh, ktorý sa masovo šíri na sociálnych sieťach – čo je pre daný účet najväčší problém a čím sa už zaoberá príslušné oddelenie.

Náš tip
Google Pixel 5 vs Google Pixel 4 vs Google Pixel 4a | Porovnanie
4.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+