MojAndroid

Podvody a hoaxy sú dnes bohužiaľ bežnou súčasťou internetu, sociálnych sietí a mobilného sveta. Ich najjednoduchšou formou zostávajú podvodné emailové správy. Polícia SR teraz na svojom facebookovom profile varuje pred najnovším prípadom podvodného emailu, ktorý vystupuje v mene Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), čím chce dosiahnuť u obete dôveryhodnosť. Cieľom je samozrejme získanie osobných údajov a v lepšom prípade aj peňazí obete.

Polícia SR hoax

Emaily sľubujú získanie mimoriadneho grantu kvôli koronavírusu a žiadajú kontaktné údaje

Viacerí slovenskí občania preposlali polícii email, ktorého odosielateľom má byť WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Adresátovi je v ňom tvrdené, že bol mimoriadne vybraný z ľudí po celom svete na získanie mimoriadneho grantu kvôli koronavírusu. Ak ho chce ale získať, tak je nutné vyplnenie údajov na účely spracovania jeho žiadosti. Medzi údajmi je napríklad celé meno, kontaktná adresa alebo telefónne číslo. Autenticitu emailu má zvýšiť motivačná veta v závere ako napríklad: Spoločne pomôžeme svetu v boji pandémii, urobíme svet bezpečnejším. Podľa polície SR boli emaily cielene rozposlané do emailových schránok slovenských škôl ako aj ďalších výchovných zariadení.

Viacero znakov ukazuje, že ide o podvod

Emailové správy obsahujú viacero indícii, ktoré ukazujú, že ide o podvod. V prvom rade, keď si rozkliknete odosielateľa WHO, zobrazí sa vám neznáma emailová adresa ewa.bylinska@uni.wroc.pl. Taktiež osobné údaje, ktoré email vyžaduje sa majú poslať na neznámu emailovú adresu contact.info977@gmail.com. Ďalším znakom, že ide o podvod, je to, že celý text je písaný v lámavej slovenčine, čo potvrdzuje fakt, že podvodníci sú pravdepodobne zo zahraničia a  jednoducho preložili text z angličtiny do slovenčiny cez translator. A už len samotný fakt rozdávania peňazí formou emailových správ zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie bez informovania jednotlivých členských štátov WHO je nelogický a nemá racionálny základ.

Náš tip
Akcia v Google Play: Stiahnite si zadarmo tieto Android aplikácie a hry
29.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+