MojAndroid

Bezpečnostná spoločnosť ESET v tlačovej správe varuje pred novým podvodom, ktorý sa šíri Slovenskom. Útočníci naň využívajú telefonické hovory, vydávajú sa za slovenskú vládu a z obetí chcú vylákať údaje k bankovým účtom alebo pýtajú kryptomeny.

Podvodníci na to využívajú legitímne vyzerajúce slovenské čísla, pričom obeti sa ozve automaticky vygenerovaný hlas v angličtine. Už to je prvý náznak toho, že ide o podvod. Prečo by slovenská vláda využívala na komunikáciu s občanmi angličtinu?

✅ Nemali by ste prehliadnuť ✅

Netflix príde o množstvo skvelých filmov, ktoré ste určite mali radi
TIP: Vylepšite si váš televízor týmto príslušenstvom
Ako jednoducho môžete prísť o viac ako 37-tisíc eur

Útočníci pri tomto podvode pravdepodobne využívajú takzvaný spoofing, čo je nástroj na falšovanie identity volajúceho. V tomto prípade ide o legitímne vyzerajúce telefónne čísla zo Slovenska.

Tento typ podvodu sa pravidelne opakuje, len sa mierne zmení príbeh, ktorý útočník použije na oklamanie obete. Veľmi známym príkladom je volanie z technickej podpory Microsoftu, ktoré sa na Slovensku držalo pomerne dlho. Tentokrát je to “slovenská vláda.”

👉 Salón Elektromobilov 2023 pokračuje ⚡️ Najbližšia zastávka je v Trenčíne! 👈

Spočiatku sa vám ozve strojom čítaná správa, následne vás prepojí s operátorom. Ten už od vás môže vyžadovať rôzne citlivé údaje, väčšinou sú to prístupy k bankovým účtom alebo platobným kartám a podobne. Využívajú na to rôzne zámienky, ako napríklad to, že si môžete peniaze výhodne zameniť za Bitcoiny a podobne.

Ako sa brániť?

V zásade je to veľmi jednoduché, stačí len položiť hovor a hotovo. Vaše telefónne číslo útočníci nezískali z nijakej uniknutej databázy ani z ničoho podobného, len ho náhodne uhádol automat. Je pravdepodobné, že opäť volať nebude.

hacker
Zdroj: Pexels.com

V prípade, že ste sa s útočníkmi spojili a do svojho zariadenia ste si nainštalovali nejaký softvér, mali by ste ho v prvom rade odinštalovať, na škodu nie je ani prejsť zariadenie spoľahlivým antivírusom, pretože to zariadenia mohol byť nasadený backdoor.

V prípade, že ste útočníkom dali prístup do vášho bankového účtu alebo údaje z karty, mali by ste sa okamžite obrátiť na banku a zablokovať prístupy, kým nie je neskoro. Ak vám už vznikla nejaká finančná škoda, kontaktujte políciu.

Náš tip
Akcia: Stiahnite si tieto platené aplikácie a hry úplne zadarmo!
30.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+