MojAndroid

Majitelia smartfónov Google Pixel tretej a novšej generácie sa už nejakú dobu môžu tešiť z nového systému Android 12. V prípade staršej generácie Google Pixel 2 sa už oficiálneho Androidu 12 nedočkajú, pretože Google pre ňu ukončil podporu systémových aktualizácií. Podľa portálu AndroidAuthority môžu využiť neoficiálnu ROM s týmto systémom, ktorá je teraz k dispozícii.

Zatiaľ len pre Google Pixel 2 XL a bez bezpečnostných prvkov

Za neoficiálnou ROM respektíve projektom ProtonAOSP stoja členovia komunity XDA a stiahnuť si ju môžete v tomto vlákne ich fóra. Nájdete v ňom aj postup pre jej inštaláciu. Momentálne je ROM dostupná len pre vyšší model Google Pixel 2 XL, ale v blízkej dobe by mala byť k dispozícii aj pre základný model. Portál AndroidAuthority pred inštaláciou upozorňuje, že ROM chýbajú dva dôležité prvky.

Chýba podpora šifrovania a SELinux je nastavený na permisívny, čo drasticky znižuje bezpečnosť zariadenia. Iné dôležité funkcie, ako je vrstva mobilného rádiového rozhrania (RIL), fotoaparát, GPS, Bluetooth alebo čítačka odtlačkov prstov, fungujú dobre. Musíte si tak zvážiť, či nové funkcie Androidu 12 stoja za nižšie zabezpečenie smartfónu.

Aké výhody prinesie Android 12 majiteľom smartfónov Google Pixel 2?

Android 12 prináša v prvom rade  nový dizajnový jazyk Material You a nové možnosti úpravy vzhľadu prvkov systému. V nastaveniach bude možné zmeniť jednotlivé farby, čo sa následne prejaví naprieč celým systémom, či už v rýchlych nastaveniach, widgetoch, systémových aplikáciách ale aj v podporovaných aplikáciách tretích strán.

Pixel 4a displej
Google Pixel 4a | Zdroj: Zdenka Smalecová

K ďalším novinkám, ktoré zlepšia používateľský zážitok, patrí optimalizovanie výkonu a vylepšenie upozornení. Google taktiež pokračuje v snahe dať používateľom lepšiu kontrolu nad svojim súkromím. Android 12 prinesie napríklad možnosť udeliť aplikáciám prístup len k približnej polohe alebo vás systém upozorní na to, keď bude aplikácia používať mikrofón alebo fotoaparát.

Náš tip
Samsung aktualizoval viacero obľúbených smartfónov. Je medzi nimi aj ten váš?
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
11.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+