MojAndroid

Nedávny prieskum trhu so smartfónmi priniesol viacero zaujímavých informácií. Podľa dát analytickej spoločnosti Canalys sa v Európe počas roka 2023 predalo približne 129,8 milióna smartfónov, čo predstavuje medziročný pokles vo výške 8 %. Pre rok 2024 sa napriek tomu očakáva, že trh bude vykazovať mierny niekoľkopercentný rast.

Zaujímavé je aj to, že na európskom trhu je počas posledných troch mesiacov roka najväčší záujem o takzvané prémiové smartfóny. Modely s cenou nad 800 dolárov dosahujú najväčší podiel, ktorý sa typicky pohybuje nad hranicou 30 % a postupne narastá. Zatiaľ čo predaj prémiových smartfónov počas posledného kvartálu roka 2020 dosahoval podiel 33 %, v roku 2022 to bolo už 36 % a rok 2023 to posunul na celých 40 %.

Zdroj: Canalys

Zmena na pozícii lídra a nové meno v TOP 5ke

V sledovanom období sa odohrali ešte dve zaujímavé udalosti. Nastala veľká zmena na pozícii najväčšieho predajcu smartfónov, kedy spoločnosť Apple prekonala dlhodobého lídra Samsung. Aj napriek tejto výmene v posledných mesiacoch si Samsung dokázal udržať pozíciu najväčšieho predajcu za celý kalendárny rok 2023. Samsung celkovo v Európe predal 43,7 milióna smartfónov a predaje značky Apple ako trhovej dvojky pre rok 2023 dosiahli “len” 34,6 milióna kusov.

Zdroj: Canalys

Druhú veľmi zaujímavú vec na trhu so smartfónmi má na svedomí značka Honor. Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Canalys sa Honor prvýkrát od získania nezávislosti zaradil medzi päť najlepších značiek smartfónov v Európe. Stalo sa tak práve počas štvrtého kvartálu 2023.

Zatiaľ čo vo 4. štvrťroku 2023 zaznamenali dodávky smartfónov do Európy mierny medziročný pokles o 3%, Honor vzdoroval nepriazni osudu a zaznamenal pozoruhodný medziročný rast o 116 % – ako jediná značka dosiahla počas tohto obdobia trojciferný rast.

Tento výkon nielen podčiarkuje rastúce prijatie a popularitu značky Honor medzi európskymi spotrebiteľmi, ale tiež zdôrazňuje jej strategickú zdatnosť pri navigácii vo vysoko konkurenčnom prostredí smartfónov.

Zdroj: Canalys

Prečo je to zaujímavé v širšom kontexte?

  • Posun na trhu: Vstup značky Honor do prvej päťky predstavuje otras v konkurenčnom prostredí, je výzvou pre etablovaných hráčov a ponúka spotrebiteľom väčší výber.
  • Prémiový dopyt: Vzhľadom k tomu, že smartfóny vyššej triedy tvoria takmer 40 % trhu, kombinácia inovácií a hodnoty umožňuje spoločnosti Honor zachytiť rastúci záujem o prémiové zariadenia.
  • Budúci rast: Trh očakáva oživenie v roku 2024, a preto zameranie spoločnosti Honor na umelú inteligenciu a funkcie zamerané na užívateľa, vytvára predpoklady pre ďalší úspech a vplyv na určovanie trendov v oblasti inteligentných zariadení.
Náš tip
Aplikácie v obchode Google Play obsahovali nebezpečný vírus. Skontrolujte si svoj smarfón
26.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+